La Pedrera to niezwykle ważny obiekt dla Barcelony oraz całego świata historii sztuki. To ostatnie świeckie dzieło Gaudiego, w którym spotykają się stosowane przez artystę rozwiązania dekoracyjne oraz charakterystyczne innowacje konstrukcyjne i funkcjonalne. Casa Mila w 1984 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie w budynku mieści się centrum kulturalne i muzeum poświęcone dziedzictwu i działalności Gaudiego w Barcelonie. Jak powstał tajemniczy budynek, co oznacza „La Pedrera” i co warto wiedzieć o jej historii?
La Pedrera – morski kamieniołom
Casa Mila wzbudza duże emocje wśród turystów oraz mieszkańców Barcelony, którzy nadali jej początkowo prześmiewcze określenie La Pedrera, czyli Kamieniołom. Fasada budynku została w całości pokryta jasnym wapieniem, który charakteryzuje się licznymi krągłościami i fallicznymi krzywiznami. Elewacja jest całkowicie pozbawiona ornamentów i kolorów. Oryginalną dekoracją budynku jest falująca fasada oraz opadający do środka dach, na którym znajdują się surrealistyczne kominy. Każdy z nich ma nieco inny kształt oraz wielkość. Nieregularna forma i organiczna struktura budzą skojarzenia z zastygłymi potworami morskimi.
Jak powstała Casa Mila? Historia
Niezwykła kamienica została wybudowana w latach 1906-1912 na zlecenie bogatego przedsiębiorcy z branży tekstylnej Pere Milá i jego żony Roser Segimon. Realizacja projektu i budowy została powierzona znanemu z nowatorskiego podejścia do architektury i formy Antoniemu Gaudiemu. Fantazyjny projekt miał być odpowiedzią na brak interesujących budynków mieszkalnych w Barcelonie. W trakcie realizacji dochodziło do licznych perturbacji między inwestorem i architektem. Tak powstał odważny i kontrowersyjny budynek, który z miejsca stał się ważnym miejscem na architektonicznej mapie Barcelony.
Tworząc Casa Mila, Gaudí stale zmieniał projekt i modulował bryłę tak, aby osiągnąć idealne odbicie swojej wizji. Falujące krzywizny widoczne w architekturze i wnętrzach są nawiązaniem do płynnych linii obecnych w świecie natury. Rozmach inwestycji sprawił, że budowla nie spełniała administracyjnych norm wielkościowych narzuconych rzez urząd miasta. Skutkowało to wysokimi mandatami, które zaostrzały konflikt między architektem a inwestorami. Ostatecznie komisja dzielnicy Eixampla nadała kamienicy status zabytku, co pozwoliło ukończyć realizację na mniej restrykcyjnych zasadach. Mimo to państwo Milá musieli zapłacić miastu mandat w wysokości 100 000 pesetas, aby budowla została oficjalnie zalegalizowana.
Po ukończeniu budowy, małżonkowie zajmowali tylko jedno z sześciu pięter mieszkalnych. Pozostałe apartamenty zostały przeznaczone pod wynajem. Wnętrze apartamentu zajmowanego przez państwo Milá również zostało zaprojektowane przez Gaudiego, wystrój wzbudzał jednak zastrzeżenia właścicieli, którzy przemeblowali go po śmierci artysty. Od 1929 na parterze budynku zaczęły pojawiać się sklepy i lokale usługowe. W 1940 roku zmarł Pere, a jego żona podjęła decyzję o sprzedaży części nieruchomości, równocześnie mieszkając na swoim piętrze aż do śmierci w 1964 roku. Obecnie Casa Mila udostępniania jest turystom i stanowi jedną z największych atrakcji Barcelony.
Casa Mila – architektura i wnętrza
Budynek zajmuje narożną działkę u zbiegu ulic Passeig de Grácia i Provença. Falująca fasada eksponowana jest od strony skrzyżowania ulic, dzięki czemu może być podziwiana z większej odległości i szerszej perspektywy. W projekcie Casa Milà architekt zredukował do minimum użycie prostych kresek, zwracając się w kierunku falującej secesyjnej linii. Taki zabieg powoduje, że fasada budynku do złudzenia przypomina wzburzone morze lub duży kamienny klif o obłych kształtach, wydrążonych przez wiatr i fale. Wrażenia dopełniają charakterystyczne barierki 32 balkonów. Kute żelazo przypomina wyglądem morskie glony oraz nieregularne wykroje otworów okiennych i drzwiowych.
Casa Mila wraz z podpiwniczeniem ma aż dziewięć kondygnacji. W jednolitym bloku poprowadzono poziomo falujące bruzdy, które oddzielają poszczególne piętra między sobą. Wewnątrz budynku znajdują się dwa dziedzińce, które swoim kształtem przypominają owalne studnie. Bryłę zwieńczają wysokie połacie dachu, w których zostały wydrążone mniejsze okienka. Nad budynkiem górują spiralne kominy, wykończone mozaiką.
Równie interesujące jest wnętrze budynku. Na uwagę zasługuje poddasze, które tworzy potężną przestrzeń uformowaną przez 270 ceglanych, parabolicznych łuków. Wyjątkowe wrażenie tworzy również wewnętrza klatka schodowa, która zachwyca nieregularnymi formami, zaczerpniętymi wprost ze świata przyrody. Uzupełnieniem architektury jest malarstwo. Za dekorację ścian La Perdery odpowiedzialny był hiszpański malarz nurtu symbolicznego Aleix Clapés.
W lobby Casa Mila znajduje się seria malowideł ściennych imitujących gobeliny o tematyce mitologicznej z „National Heritage Collection”. Wśród nich można dopatrzeć się takich motywów jak miłość Wertumnusa (boga pór roku) i Pomony (bogini ogrodów i owoców), grzechów gniewu i obżarstwa oraz przedstawień inspirowanych fragmentami Iliady i Odysei.
Dlaczego warto odwiedzić Casa Mila?
Pomimo wielu kontrowersji Casa Mila uznawana jest za najbardziej dojrzałe artystycznie i technologicznie dzieło Gaudiego. Budynek idealnie obrazuje także trendy sztuki awangardowej XXI wieku. Imponujące wrażenie robi rozległy taras na zdeformowanym dachu, z którego można podziwiać panoramę całego miasta. Turyści mogą także zobaczyć secesyjny apartament, który został urządzony w duchu epoki. Na piętrze cyklicznie organizowane są duże wystawy czasowe, które zawsze są bezpłatne. Na parterze budynku znajduje się sklep z pamiątkami oraz bar, w którym można odpocząć po zwiedzaniu.
Zwiedzanie Casa Milà
Aby zobaczyć La Perdrerę należy zakupić bilety w kasie lub skorzystać z możliwości zakupu online. Ta druga opcja pozwala uniknąć czasochłonnego stania w kolejce. Bilet rezerwuje się na konkretny dzień i godzinę, dzięki czemu regulowana jest przepustowość muzeum. Najtańszą opcją zwiedzania jest samodzielna wycieczka po wyznaczonej trasie z audioguidem. Można również wykupić zwiedzanie z przewodnikiem lub zdecydować się na kameralne zwiedzanie nocne lub tuż przed godzinami otwarcia.
Casa Mila – kontrowersyjne dzieło Gaudiego
Antonio Gaudí jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli hiszpańskiej awangardy. Jego śmiałe projekty architektoniczne, jak Sagrada Familia czy Casa Batlló stanowią ważne symbole i wizytówkę Barcelony. Zaprojektowany na zamówienie Casa Mila jest ostatnim dziełem świeckim artysty. Kontrowersyjny budynek stanowi architektoniczną pochwałę świata natury. Obiekt został wpisany w 1984 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie znajduje się w nim muzeum.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety