Mauretańska Hiszpania. Alkazar w Sewilli i jego skarby

Jest jednym z najciekawszych przykładów stylu mudéjar na Półwyspie Iberyjskim oraz zabytkiem wyróżnionym wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chcesz poznać Alkazar w Sewilli? Zobacz, jak to zrobić!

alkazar w sewilli
Ocena

Sewilla to stolica Andaluzji oraz piękne miasto, mogące się pochwalić historią sięgającą II wieku p.n.e. Władali nią Iberowie, Fenicjanie i Kartagińczycy, Wizygoci i Wandalowie. Przez pewien czas miasto znajdowało się w rękach Rzymian, a w czasach Juliusza Cezara było znane jako Colonia Julia Romana. Od VIII do XIII wieku znajdowało się w rękach Maurów, których wpływy do dziś są doskonale widoczne. Chcesz się o tym przekonać? Wybierz się na spacer po obiekcie, którego powstanie ma ścisły związek z rządami Arabów, czyli Alkazarze w Sewilli.

 

Alkazar w Sewilli – odkryj piękno tej budowli

alcazar w sewilli mury

Alkazar w Sewilli jest jednym z tych zabytków, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Miejsce to zachwyca zarówno swoją architekturą, jak i historią. Co musisz wiedzieć na temat tego obiektu? Oto najważniejsze informacje, z którymi warto się zapoznać przed zwiedzaniem obiektu.

Kup bilet online i nie czekaj w kolejce na zwiedzanie!

Z kart historii Sewilli

Sewilla i znajdujący się na jej terenie Alkazar mają wspaniałą historię, w której nie brak ważnych wydarzeń. Jest to najstarszy pałac, który wciąż sprawdza się w roli królewskiej siedziby, jednak jego początki wiążą się z rządami Arabów i okresem, gdy Sewilla funkcjonowała jako kalifat. W X wieku Abdurrahman II An-Nasir postanowił właśnie w tym miejscu zbudować swoją rezydencję, a jego następy stopniowo zwiększali jej obszar.kup bilety

W połowie XIII wieku Maurowie zostali wyparci przez władców Kastylii, co skutkowało m.in. licznymi zmianami w wyglądzie ich dawnej rezydencji. Największe przebudowy nastąpiły w XIV wieku, w czasach Piotra I Okrutnego. O tym, że trwały jeszcze w XVI i XVI wieku, świadczą z kolei akcenty manierystyczne i barokowe.

W swych dziejach pałac był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. To tu Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński przyjęli Krzysztofa Kolumba, gdy zakończyła się jego ekspedycja do Ameryki. Tutaj zapadły również najważniejsze decyzje związane z wyprawą Magellana. Dziś jest to przede wszystkim atrakcja turystyczna, chętnie odwiedzana przez miłośników historii i sztuki. Skąd bierze się popularność tego obiektu?

 

 

Pałac królewski w Sewilli. Co go wyróżnia?

alcazar w sewilli sufit

Alkazar w Sewilli pięknie reprezentuje styl mudejar, który jest ciekawym połączeniem sztuki chrześcijańskiej i arabskiej. Mimo to na jego terenie znajdziesz cechy typowe i dla innych stylów architektonicznych, takich jak gotyk i renesans. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Kup bilet online i nie czekaj w kolejce na zwiedzanie!

Sewilla i jej pałac. Na co musisz zwrócić uwagę?

Pałac w Sewilli to w istocie kilka obiektów, w których gronie szczególne miejsce zajmuje Pałac Króla Pedro (Palacio del rey don Pedro) z pięknie zdobioną Salą Ambasadora (Salon De Embajadores). Budowlą, która powstała już po rekonkwiście, jest Palacio Gótico – Pałac Gotycki, w którym zobaczysz wiele cennych obrazów i pięknych dywanów. Miejscem, któremu turyści chętnie poświęcają swój czas, jest też Dziedziniec Dziewic (Patio de las Doncellas) z charakterystycznym basenem. Podczas zwiedzania rezydencji przyjrzyj się też łaźniom, czyli zbiornikom na deszczówkę, oraz Hali Admirałów, w której powstała pierwsza mapa świata.kup bilety

Pokoje Królewskie i kolekcja Vicente Carranza

Chcesz dokładnie poznać Alkazar w Sewilli? Odwiedź również jego górną część. Przez Patio de la Montería turyści wchodzą do Pokoi Królewskich. Po zostawieniu bagażu, plecaka i telefonu w specjalnym schowku, mogą zobaczyć takie pomieszczenia jak kaplica, jadalnia czy apartamenty króla. Na piętrze pałacu czeka też ciekawa kolekcja muzealna, poświęcona ceramice oraz płytkom azulejo.

Pałacowe ogrody

alcazar w sewilli ogród

Po zapoznaniu się z rezydencją możesz wybrać się na spacer po otaczających ją ogrodach. Ich historia zaczyna się jeszcze w czasach arabskich, co ma istotny wpływ na ich wygląd. Najciekawszymi zabytkami w tej części kompleksu są:

  • loggia z XVI wieku;
  • pawilon Carlosa V.kup bilety

Miłośnicy przyrody docenią z kolei to miejsce ze względu na bogatą szatą roślinną, którą tworzy około 200 gatunków.

 

 

Czy wiesz, że…

Oto kilka ciekawostek na temat Alkazaru w Sewilli:

  • katedra w Sewilli powstała w miejscu, gdzie w czasach mauretańskich stał meczet. Ten gotycki kościół, w którym znajduje się grób Krzysztofa Kolumba, został wpisany na listę UNESCO w 1987 roku, razem z Alkazarem i budynkiem, w którym obecnie mieści się archiwum Indii;
  • Alkazar stał się filmowym plenerem – możesz podziwiać go w takich produkcjach, jak „Lawrence z Arabii” czy „Gra o tron”;
  • pałacowy dziedziniec wykorzystał Ridley Scott. W jego filmie ta część kompleksu zagrała w „Królestwie niebieskim” jako dwór króla Jerozolimy.

Reales Alcázares de Sevilla – informacje praktyczne

alcazar w sewilli podziemia

Chcesz zwiedzić Alcázar w Sewilli? Oto garść porad, które ułatwią ci zaplanowanie wizyty w tym miejscu.kup bilety

Bilety i godziny otwarcia

Alkazar w Sewilli udostępniany jest:

  • od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 9:30-19:00;
  • od 1 października do 31 marca w godzinach 9:30-17:00.

Na wizytę w tym miejscu przeznacz przynajmniej trzy godziny. Szczególnie gdy zamierzasz zwiedzić nie tylko dolną kondygnację, ale i pokoje królewskie.

Możesz kupić bilety online lub na miejscu. Pamiętaj jednak, że obiekt zalicza się do najważniejszych atrakcji Sewilli, musisz się zatem liczyć z kolejkami do kasy. Za bilet zapłacisz około 15 euro (wersja podstawowa), dodatkowo płatne jest zwiedzanie pokoi królewskich (około 5 euro) oraz usługa przewodnika.

Kup bilet online i nie stój w kolejce na miejscu!

Kierunek zwiedzania

Jak sprawnie poruszać się po tak dużym obiekcie? Najważniejsze to znaleźć odpowiednie wejście i wyjście. Zwiedzanie zaczniesz przy placu Plaza del Triunfo, z którego przejdziesz przez Bramę Lwa (Puerta del León). Trasa kończy się natomiast na placu Patio de Banderas.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie Alkazaru w małej grupie to propozycja dla tych, którzy chcą pominąć kolejki do kas, sprawnie dostać się na teren obiektu i poznać dokładnie jego dzieje. Wycieczki z przewodnikiem można zarezerwować online, co do minimum ogranicza formalności związane z wejściem na teren zabytku i ułatwia poruszanie się po jego terenie.

Kompleks pałacowy w Sewilli to cenna pamiątka z czasów mauretańskich oraz miejsce, z którego wciąż korzysta rodzina królewska. Wszystko to sprawia, że zainteresowanie tym obiektem od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Wrażenia związane z jego zwiedzaniem na długo pozostają w pamięci gości.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *