Salamanca – najważniejsze zabytki

Salamanca (Salamanka) należy do najciekawszych miast w Hiszpanii. Wydaje się idealne, jeśli planujesz szybki city break, choć atrakcji turystycznych jest tak dużo, że konieczny może okazać się do niej powrót. Dowiedz się, co koniecznie trzeba zobaczyć w Salamance.

salamanca

Salamanca jest stolicą prowincji położonej na zachodzi Hiszpanii w regionie Kastylia i León. To ważny ośrodek kulturalny i naukowy, którego historia sięga 217 roku p.n.e. Miasto zostało założone przez Iberów, później podbite między innymi przez Rzymian oraz Maurów. We wczesnym średniowieczu ścierały się tu kultury muzułmańskie i chrześcijańskie. Jednak na współczesny kształt miasta duży wpływ mieli królowie katoliccy. To w końcu im, a dokładnie Alfonsowi IX, Salamanka zawdzięcza założenie uniwersytetu, który do tej pory znajduje się w czołówce hiszpańskich uczelni. Studenci mają duży wpływ na współczesne oblicze miasta – słynie bowiem nie tylko z zabytkowego charakteru, ale też życia nocnego.

Salamanka – najważniejsze zabytki Starego Miasta

Sercem Salamanki jest starówka, która ze względu na swój unikalny charakter została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To niezwykłe miejsce urzeka architekturą. Wiele z mieszczących się tam zabytkowych budowli ma jakieś interesujące detale, a ich odkrywanie stanowi dla turystów dodatkową wartość i znakomitą zabawę. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć na Plaza Mayor w centrum starówki. Powstały w XVIII wieku plac uważany jest za najpiękniejszy w Hiszpanii. Charakterystyczne dla niego są dwa ratusze oraz trzykondygnacyjne kamienice z arkadami. Zdobią je rzeźbione wizerunki znanych postaci, wśród których znajduje się na przykład Miguel de Cervantes. To ulubione miejsce spotkań – można pójść do restauracji, baru tapas albo posiedzieć w kawiarni, przyglądając się przechodzącym ludziom. Plaza Mayor to też punkt wyjścia dla poszukiwaczy atrakcji turystycznych Salamanki. Jakie miejsca koniecznie trzeba zobaczyć?

Zobacz też:
Kastylia – czym przyciąga serce Hiszpanii?

Katedra w Salamance

Salamanca może pochwalić się aż dwiema katedrami, które w dodatku są ze sobą połączone. Stara Katedra (Catedral Vieja), zwieńczona kopułą wieży Torre del Gallo (Wieża Kogucia), pochodzi z XII wieku i jest świetnie zachowanym przykładem architektury romańskiej. Wewnątrz na uwagę zasługują zachwycające freski, przepiękny gotycki ołtarz główny oraz grobowce i sarkofagi. Ze świątyni można przejść do Nowej Katedry (Catedral Nueva), która powstała w XVI stuleciu. Jej gotycka, strzelista bryła przykuwa wzrok. Na zewnątrz warto zwrócić uwagę na fasadę z trzema portalami, na których wyrzeźbiono sceny biblijne. Wewnątrz natomiast można zobaczyć dzieła doby baroku i renesansu.

Dom Muszli

Dom Muszli (Casa de las Conchas) znajduje się przy Calle Compañía. Jest to przykład gotyckiego budynku o świeckim charakterze. Nazwę zawdzięcza zdobionej fasadzie, na której można zobaczyć dziesiątki muszli. Według miejscowej legendy pod jedną z nich ukryty został skarb. Obecnie w Casa de las Conchas mieści się biblioteka, więc można zajrzeć do środka.

Kościół i klasztor San Esteban

Kościół San Esteban mieści się przy Plaza Concilio de Trento i należy do zakonu dominikanów. Budynek powstał na przełomie XVI i XVII wieku i dominują w nim cechy architektury gotyckiej. Jednak warto zwrócić uwagę na portal w stylu plateresco, na którym przedstawiono scenę męczeństwa św. Szczepana. Ciekawy jest także wewnętrzny dziedziniec ozdobiony krużgankami. Klasztor gościł wielu znamienitych ludzi, w tym również Krzysztofa Kolumba.

Zobacz też:
Ávila – miasto świętej Teresy i jego skarby. Co zobaczysz w tej części Hiszpanii?

Jaskinia Salamanki

Chociaż nazwa Jaskinia Salamanki (la Cueva de Salamanca) nasuwa skojarzenia z grotą, tak naprawdę jest to krypta kościoła San Cebrián. Budynek świątyni już nie istnieje, więc to jego jedyna pozostałość. Dlaczego warto zobaczyć ten zabytek? Wiele się tu dzieje, latem organizowane są koncerty i spektakle teatralne, a po zmroku nastrój buduje oświetlenie. Z Jaskinią Salamanki wiąże się kolejna legenda – według mieszkańców miasta z krypty można zejść do podziemnego labiryntu, który znajduje się głęboko poniżej poziomu gruntu.

Most Rzymski

Nie jest to może najbardziej spektakularny zabytek Salamanki, ale na pewno warto pójść Avenida de San Gregorio nad rzekę Tormes, aby go zobaczyć. Most z czasów rzymskich datowany jest na I wiek n.e. – powstał prawdopodobnie za czasów panowania cesarza Trajana.

Universidad de Salamanca, najstarszy uniwersytet Europy

Na Starym Mieście, docenionym przez UNESCO, na uwagę zasługuje nie tylko katedra czy inne zabytkowe kościoły i budynki. Na ich tle na pewno wyróżnia się Universidad de Salamanca (Uniwersytet Salamanki) założony przez króla Alfonsa IX w 1218 roku. Jest to jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, a studiowanie w tym imponującym gmachu stanowi marzenie kolejnych pokoleń. Była to Alma Mater wielu słynnych hiszpańskich twórców – w tym Miguela de Unamuno i Luisa de Góngora.

Zobacz też:
Odkryj tajemnice regionu winiarskiego Ribera del Duero. Jakich win musisz tu skosztować?

Fasada budynku uniwersytetu w Salamance jest misternie zdobiona, pełno na niej rzeźb i misternych szczegółów. Wśród nich kryje się żaba siedząca na czaszce. To jeden z symboli miasta, który jest też bardzo ważny dla studentów. Według legendy, kto bez niczyjej pomocy znajdzie żabę, na pewno zda wszystkie egzaminy. Jednak odwołując się do średniowiecznej symboliki, gdzie płaz stanowił symbol pożądania, umieszczenie go nad wejściem do gmachu stanowiło ostrzeżenie przed rozwiązłym życiem.

Pozostałe atrakcje turystyczne Salamanki

Salamanca to nie tylko zabytki i muzea, takie jak modernistyczne La Casa Lis Muzeum Art Nouveau i Art Déco. Turyści mogą tu znaleźć miejsca, które tchną spokojem. Wśród nich jest ogród Huerto de Calixto i Melibea, położony nieopodal Jaskini Salamanki. Spacerowiczów otacza zapach kwiatów i zieleń, to również świetny punkt widokowy na katedrę. Z pobytu w Salamance nie można wrócić z pustymi rękami. Najlepsze na szybkie zakupy są uliczki Toro i Zamora, wzdłuż których ulokowały się butiki oraz sklepy z drobnym rzemiosłem artystycznym. Ciekawym miejscem handlowym jest dawny kościół San Antonio el Real – został odrestaurowany i przerobiony na centrum handlowe. Aby posmakować nocnego życia Salamanki, najlepiej wybrać się do Barrio del Oeste. Jest to dzielnica, w której sztuka wyszła na ulicę, a bramy i mury zapełnione są kolorowymi muralami. Zainteresowani mogą pobrać aplikację, ułatwiającą rozeznanie się w okolicy.

Zobacz też:
Zwiedzasz Hiszpanię? Poznaj zabytki Valladolid i inne turystyczne atrakcje miasta

Salamanca to miasto bardzo różnorodne. Z jednej strony z każdego kąta wyziera duch historii, a z drugiej, dzięki młodym ludziom, wcale nie wydaje się tak poważna i dostojna. Jest taka, jak cała Hiszpania – pełna życia i zachwycająca.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.