Zamora – historyczna miejscowość w regionie Kastylii. Perełka architektury romańskiej w Hiszpanii

W epoce średniowiecza Zamora pełniła funkcję bardzo ważnego ośrodka handlowego i kulturowego na tzw. Srebrnym Szlaku nad rzeką Duero. W tym zakątku Kastylii poznasz historię jego rozwoju, a także burzliwe dzieje związane z licznymi najazdami i oblężeniami.

zamora

Zamora to miejscowość uchodząca za klejnot architektury romańskiej, ponieważ do czasów współczesnych zachowało się tutaj wiele obiektów pochodzących z czasów świetności tego stylu. Ośrodek ten bogaty jest również w tradycje kulinarne i artystyczne. Aby poznać je bliżej, Zamorę najlepiej odwiedzić w okolicach Wielkiego Tygodnia, gdy odbywają się tutaj huczne obchody uznane za międzynarodową atrakcję turystyczną. Co jeszcze warto zobaczyć?

 

Zamora – kwiat sztuki romańskiej i nie tylko

Spacerując ulicami miasta, na każdym kroku odkryjesz zabytki pochodzące z epoki średniowiecza, prezentujące styl romański w najlepszym wydaniu. Należy do nich m.in. twierdza pochodzenia arabskiego z wieżą Torre del Homenaje czy katedra Zamory, mająca także elementy architektury typowo bizantyjskiej. Do najpiękniejszych romańskich kościołów w tej miejscowości należą:

  • Santiago el Burgo;
  • La Magdalena;
  • San Cipriano.

 

Szczególną uwagę warto zwrócić na takie detale, jak gotyckie sklepienia, zdobione fasady, absydy czy zabytkowe reliefy.

Zobacz też:
Almuñécar – andaluzyjskie miasteczko na wybrzeżu Costa Tropical. Czy warto zwiedzać tę okolicę?

 

Inne zabytki

 

Znajdują się tu również ślady sztuki z okresu renesansu i są to już raczej budynki świeckie, np:

  • Hospital de la Encarnación (dawniej szpital, a obecnie siedziba władz);
  • Stary Ratusz;
  • Palacio de los Momos (aktualnie siedziba Sądu Okręgowego);
  • Palacio del Cordón, w którym mieści się Muzeum Zamory).

 

Ciekawym zabytkiem renesansowym jest także Palacio de los Condes de Alba de Aliste. Możesz tutaj wynająć luksusowy pokój, a także spróbować lokalnych przysmaków w najlepszym wydaniu.

 

Wielki Tydzień w Zamorze

Tuż przed Wielkanocą w Zamorze odbywają się wydarzenia podczas których ogromną rolę odgrywa muzyka, a konkretnie śpiew gregoriański. Przygotowany z najwyższą dbałością, pomaga wiernym w przeżywaniu uroczystości. Pierwsze wzmianki na temat obchodów Wielkiego Tygodnia w tym miejscu pochodzą z XIII wieku. Odbywają się tu nocne i poranne procesje, w trakcie których najważniejsze jest skupienie i modlitwa. Niektóre z ich fragmentów owiane są już legendą, jak np. procesja z Rannym Chrystusem. Z kolei w Wielki Piątek uwagę przyciąga przejście figury z Camino del Calvario (drogi do Kalwarii), podczas którego wizerunki innych świętych kłaniają się posągowi dziewicy Virgen de la Soledad na Avenida de las Tres Cruces. Takim spektakularnym punktom obchodów zawsze towarzyszą wielkie emocje ze strony uczestników.

Zobacz też:
Reina Sofia – znane centrum sztuki w Madrycie z obrazem „Guernica” w kolekcji. Co należy wiedzieć o Muzeum Królowej Zofii w Madrycie?

 

Inne atrakcje w prowincji Zamory

Poza samą Zamorą w tej prowincji jest jeszcze wiele innych punktów wartych odwiedzin. Odznaczają się one dużymi walorami historycznymi, ale i przyrodniczymi. Warto odwiedzić winnice w Torro i Arribes del Duero. Miłośnicy przyrody na pewno zachwycą się przestrzenią krajobrazu Lago de Sanabia z największym jeziorem w Hiszpanii, które otoczone jest górskim krajobrazem. Całkiem niedaleko znajduje się również Sewilla i Oviedo.

 

Zamora to miasto w prowincji o tej samej nazwie, które zachęca do odwiedzin niezwykłą architekturą. Jeśli interesują cię małe, urokliwe hiszpańskie miasteczka, Zamora to doskonały cel wycieczki.

 


Zobacz też:

Zobacz też:
Ceuta – hiszpańskie miasto i twierdza przesycone historią. Jakie atrakcje turystyczne się w tam znajdują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.