Łuk Triumfalny został zbudowany w celu uhonorowania tych, którzy walczyli i umierali za Francję podczas wojen napoleońskich. Na Łuku Triumfalnym wypisane są nazwy niektórych z najsłynniejszych bitew, w tym bitwy pod Austerlitz i bitwy pod Waterloo. Na Łuku Triumfalnym wyryte są również nazwiska ponad 600 generałów. Na szczycie obiektu znajduje się posąg Zwycięstwa, który jest otoczony wiecznym płomieniem, który płonie ku pamięci tych, którzy zginęli za Francję. Czytaj dalej!

Co to jest Łuk Triumfalny?

Łuk Triumfalny jest jednym z najbardziej ikonicznych zabytków Paryża. Stoi na zachodnim skraju alei Pól Elizejskich, w centrum Place Charles de Gaulle. Łuk Triumfalny został zbudowany w celu uhonorowania tych, którzy walczyli i umierali za Francję podczas wojen napoleońskich. Pomnik wykonany jest z kamienia i ma 50 m wysokości. Jego podstawa ma 45 m szerokości. Na wewnętrznej i zewnętrznej stronie Łuku Triumfalnego znajdują się płaskorzeźby. Na zewnątrz znajdują się nazwiska generałów i bitwy, w których walczyli. Wewnątrz znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza z I wojny światowej.

Gdzie znajduje się Łuk Triumfalny?

Łuk Triumfalny znajduje się na placu Charles de Gaulle w Paryżu, na zachodnim skraju alei Pól Elizejskich. Jest jednym z najsłynniejszych zabytków miasta i co roku odwiedzają go miliony turystów.
Łuk Triumfalny został zbudowany w latach 1806–1836 dla upamiętnienia zwycięstw Napoleona Bonaparte. Ma on 50 m wysokości i 45 m szerokości, a jego boki zdobią płaskorzeźby przedstawiające sceny z wojen napoleońskich. Na szczycie pomnika znajduje się posąg Skrzydlatego Zwycięstwa, z którego rozciąga się widok na Grób Nieznanego Żołnierza.
Łuk Triumfalny jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Paryżu. Znajduje się w ruchliwej okolicy, a w pobliżu znajduje się wiele innych słynnych zabytków i budynków takich jak Wieża Eiffla czy Luwr.

Jaka jest historia Łuku Triumfalnego?

Łuk Triumfalny znajduje się w samym sercu Paryża na końcu Pól Elizejskich. Został zamówiony przez Napoleona w 1806 roku, aby uczcić zwycięstwo jego armii w bitwie pod Austerlitz, a jego budowa została ukończona w 1836 roku. Łuk Triumfalny ma 50 m wysokości i jest drugim co do wielkości łukiem triumfalnym na świecie, po Bramie Triumfalnej w Pjongczangu w Korei Północnej.
Program rzeźbiarski i dekoracyjny pomnika zawiera płaskorzeźby przedstawiające najważniejsze momenty z dwóch najważniejszych kampanii w karierze Napoleona – kampanii włoskiej z lat 1796–1797 i kampanii egipskiej z lat 1798–1799.
We fryzie pod attyką wypisane są nazwiska dowódców wojskowych, którzy walczyli z wyróżnieniem dla Francji podczas wojen napoleońskich. Na północnej i południowej fasadzie znajduje się po sześć monumentalnych grup rzeźbiarskich w niszach, reprezentujących różne aspekty dwóch głównych kampanii.
Sześciokątny plac przed Łukiem Triumfalnym, znany jako Place Charles de Gaulle, jest miejscem gromadzenia się podczas uroczystości narodowych i parad wojskowych. Co roku 14 lipca parada wojskowa z okazji Dnia Bastylii kończy się pod Łukiem Triumfalnym, po czym na tym samym placu odbywa się pokaz sztucznych ogni.

Kto zaprojektował Łuk Triumfalny?

Słynny Łuk Triumfalny został zaprojektowany przez francuskiego architekta, Jeana Chalgrina, w 1806 roku. Jest to jeden z najbardziej ikonicznych zabytków Paryża. Znajduje się on na zachodnim krańcu Pól Elizejskich. Łuk Triumfalny ma 50 m wysokości, 45 m szerokości i 22 m głębokości. Wykonany jest z kamienia i posiada misterne rzeźbienia i płaskorzeźby.
Łuk Triumfalny został zamówiony przez Napoleona Bonaparte w 1806 roku, aby upamiętnić jego zwycięstwa militarne. Jego budowa trwała ponad 30 lat i została ostatecznie ukończona w 1836 roku. Łuk Triumfalny stał się jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Paryżu. Co roku odwiedza go ponad 6 mln osób.

Jakie jest znaczenie Łuku Triumfalnego w Paryżu?

Łuk Triumfalny znajduje się w centrum Place Charles de Gaulle, na zachodnim krańcu Pól Elizejskich, w Paryżu. Jest to oś historyczna, która obejmuje Ogrody Tuileries, Luwr i Pałac Wersalski. Pomnik upamiętnia tych, którzy walczyli za Francję podczas wojen napoleońskich i jest jednym z najbardziej znanych zabytków Paryża.
Budowa Łuku Triumfalnego rozpoczęła się w 1806 roku, wkrótce po zwycięstwie Napoleona Bonaparte w bitwie pod Austerlitz, a zakończyła w 1836 roku. Architekt, Jean Chalgrin, zmarł w 1811 roku, a jego następca, Jean-Nicolas Huyot, nadzorował ukończenie projektu.
Łuk Triumfalny zbudowany jest z kamienia pochodzącego z kamieniołomów wapienia pod Paryżem, a fryz ozdobiony jest nazwiskami 640 francuskich generałów i marszałków. Rzeźba na szczycie łuku, La Marseillaise, przedstawia boginię wolności prowadzącą lud Francji do zwycięstwa nad tyranią. 
Łuk Triumfalny jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Paryżu, co roku odwiedza go około 6 mln osób. Na pierwszym poziomie łuku znajduje się muzeum poświęcone historii pomnika, a na drugim taras widokowy, z którego można podziwiać Pola Elizejskie.

Łuk Triumfalny jest jednym z najbardziej znanych zabytków Paryża. Znajduje się on w centrum Place Charles de Gaulle, na zachodnim krańcu Pól Elizejskich. Został zbudowany w celu uhonorowania tych, którzy walczyli i umierali za Francję podczas wojen napoleońskich. Na pomniku wypisane są nazwiska wszystkich generałów i żołnierzy, którzy zginęli w tych wojnach. Jest on popularnym miejscem turystycznym, które co roku odwiedza ponad 6 mln osób.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: