Biograd na Moru – czym oczaruje turystów Białe Miasto?

Biograd na Moru to wakacyjny kurort, który cieszy się coraz większym powodzeniem wśród turystów z całej Europy. Dlaczego? Sprawdź, jakie atrakcje czekają na ciebie w tej miejscowości.

biograd na moru
Ocena

Czy warto wybrać się do Biogradu na rodzinne wakacje? Bez wątpienia tak. Jeśli lubisz piękne plaże i zabawy w morskiej wodzie, w tej miejscowości z pewnością nudzić się nie będziesz. Co koniecznie musisz zobaczyć w tej części Chorwacji? Zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Biograd na Moru – co musisz wiedzieć o tym mieście?

Zanim dowiesz się, co warto zobaczyć w Biogradzie, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jego temat. Jak dawniej wyglądało życie na jego terenie? Czym Białe Miasto podbiło serca podróżników?

Gdzie leży Biograd na Moru?

Biograd na Moru to przede wszystkim korzystna lokalizacja. Białe Miasto na Morzu leży na terenie północnej Dalmacji, a dokładniej – Riwiery Zadar. Położenie w zatoce Pašman, w centralnej części Adriatyku, to czynnik, dzięki któremu turystka może się tu doskonale rozwijać. Dowodem na to są domy i apartamenty, wznoszone z myślą o coraz liczniejszych letnikach. Śródziemnomorski klimat przyciąga, a dostęp do malowniczych plaż jest wielkim walorem miasta. Efekt? Wczasy w tej części Chorwacji to popularna oferta, z której miłośnicy morza coraz chętniej korzystają.

Z kart historii – Biograd na Moru i jego dzieje

To popularne letnisko może się pochwalić nie tylko dogodnym położeniem, ale i ciekawą przeszłością. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z X wieku, choć wiadomo, że osadnictwo rozwijało się tu już w czasach starożytnych. Dawniej było to królewskie miasto, znane z tak ważnych wydarzeń, jak koronacja Kolomana w 1102 roku. Koloman I Uczony zapisał się w dziejach Europy zarówno jako węgierski, jak i władca chorwacko-dalmacki. Innym znanym władcą związanym z tym miastem był król Petar Kreszimr, w czasach którego Biograd na Moru wzbogacił się o kilka ważnych obiektów sakralnych.

W XV – XVIII wieku miasto to znajdowało się pod rządami Wenecji, później władali nim Habsburgowie. W XX wieku nadmorski ośrodek miejski zaczął się przekształcać w ważne letnisko. Modę na spędzanie wakacji na jego terenie zapoczątkowali goście z Czechosłowacji, dzięki którym już w latach 30. XX wieku zbudowano tu pierwszy hotel z prawdziwego zdarzenia. Dziś Biograd przyciąga licznymi kwaterami i kempingami, w których wypoczywają goście z całej Europy.

Niestety, częste niegdyś ataki ze strony Wenecji i Turcji przyniosły miastu sporo poważnych zniszczeń (m.in. w 1125 roku) i osłabiły jego pozycję. Mimo to w trakcie spaceru po jego terenie zobaczysz sporo pamiątek z czasów jego świetności. Co koniecznie musisz tutaj zobaczyć?

Biograd na Moru i jego atrakcje

To letnisko, dawniej znane jako siedziba królów chorwackich, ma się czym pochwalić. Centrum Biogradu to ciekawa zabudowa oraz odnowiona starówka, po której możesz spacerować do woli. Jakim obiektom warto się przyjrzeć uważniej?

Muzeum Etnograficzne

Wizyta w miejscowym Muzeum Etnograficznym to propozycja, z której warto skorzystać. Ekspozycja, z którą spotkasz się w tym miejscu, dostarczy ci wielu ciekawych informacji na temat miasta i jego kultury. Znalazło się tu również miejsce na wystawę archeologiczną, jednak największym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się kolekcja przedmiotów, które wydobyto z zatopionego weneckiego statku z XVI wieku. Po latach badaczom udało się dotrzeć do wraku, z którego wydobyto kilka tysięcy cennych przedmiotów. Są one dumą muzeum miejskiego i atrakcją dla tych turystów, którzy fascynują się dziejami Republiki Weneckiej.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

Biograd na Moru kusi też takimi atrakcjami, jak:

  • kościół św Anastazji z pięknymi ołtarzami;
  • malownicza ulica króla Kolomana;
  • ruiny kościoła św. Jana.

Wszystkie te obiekty czekają w pięknej scenerii, dzięki czemu spacer wśród nich stanie się dla ciebie i twoich bliskich przyjemnym doświadczeniem.

Biograd na Moru i oferta dla amatorów aktywnego wypoczynku

Malownicza promenada przyciąga tych, którzy wolą patrzeć na morze i jachty ze stałego lądu. Jeśli jednak lubisz sporty wodne, z pewnością oczaruje cię miejscowa marina. To jedyna marina w Chorwacji, która może się pochwalić podwodnym oświetleniem. Efekt? Żeglarze pokochali to miejsce i bardzo chętnie zaglądają na jego teren. Jakie sporty wodne można tu jeszcze uprawiać? Okolice Biogradu na Moru cieszą się sporym uznaniem wśród amatorów nurkowania oraz wodnego polo.

Miasto to może się również pochwalić pięknymi plażami miejskimi. To Bošana i Dražica, znane z dobrego zagospodarowania oraz wyróżnienia Błękitną Flagą. Możesz na nich spędzać czas na beztroskiej zabawie, ciesząc się słońcem i pięknymi widokami. W ich pobliżu czekają sosnowe lasy, które świetnie nadają się na spacer. Możesz odpoczywać również na plaży Soline. Wszystkie te miejsca świetnie nadają się dla tych, którzy na wakacje do Biogradu wybrali się z małymi dziećmi i chcą im zapewnić przede wszystkim bezpieczny wypoczynek.

Biograd na Moru – co warto zobaczyć w okolicy tego letniska?

Jeśli zatrzymasz się w Biogradzie na dłużej, możesz potraktować go jako świetną bazę wypadową. Lista miejsc, które możesz odwiedzić w ramach wycieczek po okolicy, jest dość długa. Jeśli interesujesz się historią, oczaruje cię pełen zabytków Zadar. Mały chorwacki Rzym nie jest jedynym miejscem, które warto odwiedzić podczas pobytu w tej części kraju. Miłośnicy zabytków mogą odwiedzić również Šibenik, znany m.in. z katedry św. Jakuba, twierdzy św. Mikołaja oraz franciszkańskiego klasztoru św. Wawrzyńca.

Wolisz aktywny wypoczynek na łonie natury i piękne pejzaże? Z Białego Miasta możesz urządzać wycieczki do Parku Narodowego Kornati oraz do Parku Narodowego rzeki Krka. Są to miejsca wyjątkowe, które oczarują cię swoim naturalnym pięknem. Kusi też pobliski Velebit, chętnie odwiedzany i przez miłośników przyrody, i tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. To pasmo górskie ma wiele uroku, a z jego szczytów możesz podziwiać piękno Dalmacji.

Biograd na Moru od kuchni

Lubisz dobrą kuchnię? Chcesz zapoznać się z chorwackimi specjałami? Biograd na Moru nie rozczaruje cię i w tej kwestii. Kuszą tu liczne kawiarnie i restauracje, w których serwowane są przede wszystkim owoce morza. Specjały z homarami, kalmarami i rakami nie są jedyną propozycją. Bardzo popularnym daniem w tej miejscowości jest brodem – potrawa, która powstaje z kilku gatunków ryb serwowanych z pożywnym sosem. Grillowane mięso, paluszki z mięsa mielonego oraz makaron z sosem – oto kolejne dania, typowe dla kuchni tej części Chorwacji.

Biograd na Moru to piękna miejscowość, na terenie której odpoczniesz w pięknej scenerii i nacieszysz się śródziemnomorskim klimatem. Ciekawa oferta wypoczynku oraz okoliczne atrakcje sprawią, że pobyt w tej miejscowości na długo pozostanie w twojej pamięci.

Fot. główne: japus via Wikipedia, CC BY 2.5


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *