Peljesac – raj dla miłośników wina, małży i zabytków. Co warto zobaczyć w tej części Dalmacji?

Czy wakacje na półwyspie Pelješac będą dla Ciebie dobrą propozycją? Sprawdź, czym Dalmacja może się pochwalić w tym miejscu.

peljesac
Ocena

Peljesac to moc słońca, śródziemnomorski klimat i plaże, na których możesz spędzać czas na dobrej zabawie. To również kulinarne doznania i wspaniałe zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w tej części Chorwacji? W jakich miejscowościach warto się zatrzymać? Podpowiadamy.

Peljesac i jego położenie goegraficzne

Wielkim walorem półwyspu Pelješac jest jego położenie. Otoczony wodami Morza Adriatyckiego skrawek lądu, jest jednym z ciekawszych punktów na terenie wybrzeża dalmatyńskiego. Położenie w połowie drogi między Dubrownikiem a Splitem, dobre zagospodarowanie oraz wyborne wina równie skutecznie zachęcają do spędzenia wakacji w tym właśnie miejscu. Czym może się pochwalić drugi pod względem wielkości półwysep w Chorwacji? Lista atrakcji jest dość długa…

Półwysep Peljesac – co warto zobaczyć w tej części Chorwacji?

Pelješac to chorwacki półwysep pełen skarbów i atrakcji, na terenie którego nuda nikomu nie zagrozi. Gdzie warto się wybrać, by w pełni poczuć magię tego miejsca? Oto największe atrakcje tego półwyspu.

Miasto Ston, czyli historyczne wędrówki po Riwierze Peljesac

Ston to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich dawnej Republiki Dubrownickiej, a jednocześnie ośrodek turystyczny, z którego współczesna Chorwacja może być dumna. To tu znajduje się najstarsza europejska salina, to tu czekają zabytki, które najlepiej przypominają o czasach świetności miasta. O tym, jak ważne było niegdyś to miasto, najlepiej przypominają mury obronne. Dawniej z tutejszymi fortyfikacjami mógł konkurować jedynie Wielki Mur w Chinach, jednak czas zrobił swoje. Do dziś robią one wrażenie, a spacer w ich cieniu dostarczy ci niezapomnianych wrażeń.

Inne zabytki Ston to:

 • lapidarium, znane z ciekawej kolekcji fresków i kamiennych rzeźb;
 • gotycki kościół franciszkański;
 • Pałac Biskupów, utrzymany w stylu gotycko-renesansowym;
 • renesansowy Pałac Rektorów;
 • kościół św. Mikołaja, pochodzący z połowy XIV wieku.

Orebić i niezwykła podróż w czasie

Miasto Orebic to kolejne miejsce na półwyspie Peljesac, które zaskoczy cię swoim historycznym charakterem i cennymi zabytkami. Spacer wśród wąskich uliczek tutejszej starówki to nie lada gratka dla turystów ceniących sobie klimat wiekowych miast. Kurort ten znany jest również z willi kapitańskich oraz Muzeum Morskiego. Jego zbiory przypominają o tym, iż Orebić było w XIX wieku jednym z najważniejszych ośrodków morskich na terenie dzisiejszej Chorwacji. W mieście tym warto zobaczyć również klasztor Franciszkanów oraz Cmentarz Kapitański. A po zwiedzaniu warto odpocząć na plaży Trstenica, cieszącej się wielką popularnością wśród letników.

Orebić to również dobry punkt wypadowy dla tych, których kusi pobliska Korčula. Z miasteczka na słynną wyspę regularnie kursuje prom, dzięki któremu możesz połączyć wypoczynek na terenie Peljesac z wędrówkami śladami Marco Polo.

Trstenik – kraina pięknych plaż

Lubisz rajskie plaże o naturalnym charakterze? Chętnie odwiedzana miejscowość Trstenik stanie się dla ciebie idealnym miejscem na wakacje. Relaks nad zatoką to tylko jedna z wielu możliwości spędzania wolnego czasu w tym miejscu. Nadmorski kurort znany jest jako świetny punkt wypadowy na teren Parku Narodowego Mljet – jednego z najciekawszych i najstarszych parków, z jakimi spotkasz się w rejonie śródziemnomorskim.

Kameralna wioska Sreser

Wolisz wypoczynek w kameralnej miejscowości? Jeśli tak, dobrym punktem wypadowym do poznawania Peljesac będzie dla ciebie wioska Sreser. Ta osada rybacka leży w północnej części półwyspu nad zatoką, którą określa się mianem Małego Morza. Jej wielkim skarbem jest tradycyjny port rybacki oraz piękne widoki na pobliskie wyspy Goljak, Srednjak i Gospin Školj.

Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Wymienione już miasta i miejscowości mają wiele uroku.Chcesz jeszcze lepiej poznać Peljesac? Odwiedź:

 • Sveti Ilija (961 m n.p.m) – najwyższy szczyt półwyspu;
 • Žuljana – wioska o wypoczynkowym charakterze, znana z piaszczystych plaż, miejsc idealnych dla amatorów nurkowania i rozległych lasów sosnowych;
 • Trpanj – miejscowość, której dumą jest błoto o leczniczych właściwościach;
 • Mali Ston i Zatoka Małostońska, znana z hodowli ostryg oraz muli;
 • Podobuče – tradycyjna wioska dalmatyńska, na terenie której nie brak kamiennych domów z charakterystycznymi dachami;
 • Prapratno – urokliwa wioska, kusząca plażami o dobrymi połączeniami promowymi z wyspą Mljet;
 • Potomje – miejscowość znana z uprawy winorośli i winnic, w których powstają najsłynniejsze w Chorwacji czerwone wina.

Południowa Dalmacja ma się czym pochwalić, a Riwiera Peljesac już dawno zajęła ważne miejsce na liście najlepszych miejsc do wypoczynku w tej części Chorwacji. Ciekawe miejscowości, wyborne wina Dingač, Pošip i Postup, krystalicznie czysta woda morska – oto czynniki, które najlepiej zachęcają do wypoczynku w tej części świata.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *