Nawarra – ciekawe miejsca i cenne zabytki. Co zobaczysz w tej części Hiszpanii?

nawarra
Ocena

Nawarra, mimo niewielkich rozmiarów, może wiele zaoferować turystom. Czym wyróżnia się ta hiszpańska wspólnota autonomiczna? Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w trakcie wycieczki po jej terenie?

Jeśli lubisz piękne widoki i cenne zabytki, wycieczki po Nawarze sprawią ci wiele radości. Jakimi atrakcjami zaskakuje ta kraina? Gdzie warto się wybrać? Sprawdź nasze propozycje.

Navarra w pigułce

Nawarra to kraina wyjątkowa, którą warto lepiej poznać. Co musisz wiedzieć przed wyruszeniem na jej teren?

Gdzie leży Nawarra?

Nawarra leży na pograniczu Hiszpanii i Francji, w zachodniej części Pirenejów. Przez tę krainę historyczną przebiega jeden z najsłynniejszych szlaków pątniczych na świecie, czyli Camino de Santiago. Efekt? Nawarrę zna każdy pielgrzym wędrujący drogami św. Jakuba. Comunidad Foral de Navarra, podobnie jak sąsiedni Kraj Basków, jest wspólnotą autonomiczną, w której wciąż obowiązuje zbiór praw lokalnych. Oznacza to większą niezależność, z której lokalne własne chętnie korzystają. Nawarra może się też pochwalić świetnie zachowaną tradycją oraz zabytkami, które w ciekawy sposób przypominają o czasach jej świetności.

Nawarra i jej dzieje

Navarra to historia, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. Szczególnie pomyślnym okresem w dziejach krainy był XI wiek, kiedy Królestwo Nawarry obejmowało swym zasięgiem większość północnej Hiszpanii. Do XIII wieku Navarra była silnie związania z Aragonią, później z Francją. Od 1512 roku południowa część Nawarry jest częścią Hiszpanii, część północna znajduje się po stronie francuskiej. Czym przyciąga hiszpańska Nawarra?

Najciekawsze wydarzenia

Nawarra, jak na krainę o tak bogatej historii przystało, przyciąga licznymi wydarzeniami kulturalnymi i fiestami. Do tych najciekawszych zaliczają się:

 • pielgrzymka Javierada;
 • obchody Sanfermines w Pampelunie, znane przede wszystkim z dość kontrowersyjnej gonitwy byków;
 • Día de la Almadía – flisackie święto,podczas którego stare łodzie spływają rzeką Esca.

Hucznie obchodzony jest też karnawał, podczas którego najważniejsza jest dobra zabawa. Do lokalnej tradycji nawiązują też sabaty czarownic, cieszące się dużą popularnością.

Nawarra dla turystów – zabytki i atrakcje turystyczne

Navarra ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie mogą się okazać dla ciebie wyjątkowym doświadczeniem. Wielokulturowym charakterem zachwyca Tudela, z kolei w Putente la Reina czeka piękny most z XI wieku. Co jeszcze warto zobaczyć? Oto mały przewodnik turystyczny, dzięki któremu poznasz ciekawe miejsca.

Pampeluna, czyli stolica Nawarry

Miejscowość ta zaczęła się rozwijać ponad 2 tysiące lat temu, a o jej długiej historii przypominają liczne zabytki. Do najważniejszych atrakcji miasta zaliczają się:

 • renesansowa cytadela, nazywana Nowym Zamkiem;
 • średniowieczny Iglesia de San Saturnino, kuszący pięknym wnętrzem i barokową kaplicą Capilla de la Virgen del Camino;
 • Palacio del Gobierno de Navarra z połowy XIX wieku;
 • Muzeum Nawarry, w którym poznasz dzieje tej krainy;
 • Muzeum Diecezjalne z imponująca kolekcją polichromowanych rzeźb drewnianych;
 • XV-wieczna Catedral de Santa María la Real de Pamplona, uznawana za jeden z ciekawszych przykładów gotyku w tej części Hiszpanii.

Estella i jej zabytki

Estella to malownicza miejscowość, na terenie której zobaczyć sporo zabytków. Jednym z tych najważniejszych jest kościół Iglesia de San Pedro de la Rúa z krużgankami z XII wieku. Warto tu również odwiedzić Palacio de los Reyes de Navarra. Pałac ten służy obecnie jako siedziba muzeum, w którym zgromadzono najciekawsze dzieła sztuki z terenu Nawarry.

Olite i królewska rezydencja

Miejscowość Olite to kolejny skarb Nawarry, któremu warto poświęcić swój czas. Jej dumą jest Palacio Real de Olite, zbudowany w XV wieku jako rezydencja dla króla Nawarry. Nie brak tu również wiekowych kościołów oraz takich ciekawostek, jak nowoczesne Muzeum Wina.

Sangüesa nad rzeką Aragón

W tej miejscowości czekają na ciebie dwa cenne zabytki. Tutejsza starówka to przede wszystkim Iglesia de Santa María la Real – romański kościół z XII wieku. Drugim cennym zabytkiem jest Castillo de Javier, uznawany za jedną z najciekawszych budowli obronnych Nawarry. Klasztor San Salvador de Leire, miejskie pałace oraz wąwóz Lumbier są kolejnymi powodami, dla których warto tu zajrzeć.

Szlak Czarownic

Jeśli lubisz historyczne ciekawostki, z pewnością docenisz biegnący przez Nawarrę Szlak Czarownic. Ruta de la Brujería przypomina o trudnych czasach inkwizycji, która dotknęła wiele mieszkanek Nawarry.

O posądzonych o czary kobietach przypominają do dziś takie miejsca, jak:

 • jaskinia w Zugarramurdi;
 • Valles de Roncal y Salazar;
 • Bargota.

Dumą tej trasy turystycznej jest Muzeum Czarownic (Museo de las Brujas) w Zugarramurdi, w którym zdobędziesz wiele ciekawych informacji na temat procesów o czary i ich ofiarach.

Nawarra dla przyrodników

Lubisz aktywny wypoczynek na łonie natury? Jeśli tak,wybierz się na teren parku Bardenas Reales. To wspaniały park krajobrazowy wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. Dzięki gęstej sieci szlaków trekkingowych dotrzesz do jego najpiękniejszych zakątków. Czym wyróżnia się to miejsce? Pustynnym krajobrazem i skalnymi formacjami, które przybierają fantastyczne kształty. Ciekawym miejscem jest też górska dolina Valle de Roncal, przyciągająca pięknymi widokami.

Malownicza Navarra może oczarować każdego miłośnika podróży. Zróżnicowane krajobrazy, pełne cennych zabytków miasta oraz wyjątkowa gastronomia – takie czynniki sprawiają, że podróż przez dawnej Królestwo Nawarry na długo zapisze się w twojej pamięci. Ta wspólnota autonomiczna Hiszpanii ma wyjątkowy charakter, o czym możesz przekonać się na własnej skórze.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *