Pampeluna może oczarować tych, którzy interesują się historią. Wiadomo, że zaczęła rozwijać się jeszcze w czasach starożytnych, a jej zalążkiem był rzymski obóz wojskowy. Dziś jest to najważniejsze miasto na terenie prowincji Nawarry oraz ośrodek turystyczny, który – dzięki bliskości słynnej Drogi Świętego Jakuba prowadzącej do Santiago – cieszy się sporym zainteresowaniem turystów.

Pampeluna – zabytki i atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

pampeluna budynek

Pampeluna to miasto w północnej Hiszpanii, mogące się pochwalić dużą liczbą atrakcji i zabytków. Na które z nich musisz zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Kup bilet na wycieczkę z przewodnikiem po mieście!

Gotycka katedra w Pampelunie i jej skarby

Miłośnicy sztuki sakralnej zwiedzanie Pampeluny zaczynają od wizyty w Catedral de Santa María la Real de Pamplona – gotyckiej świątyni zbudowanej w latach 1397-1530. Warto pamiętać, że jej powstanie jest zasługą Karola III Szlachetnego. Był on jednym z najważniejszych władców Nawarry. O jego zasługach dla Pampeluny przypomina m.in. okazały nagrobek, stanowiący jedno z najważniejszych dzieł sztuki we wnętrzu katedry.

W katedrze tej zobaczysz również piękny ołtarz główny, w którym znajduje się wizerunek Matki Bożej Santa María la Real. Jest to jedna z najważniejszych rzeźb w tej części Hiszpanii, znana m.in. z tego, iż przed nią uroczyste przysięgi składali kolejni władcy Nawarry.

Przy okazji wizyty w katedrze możesz też odwiedzić Muzeum Katedralne, które może się pochwalić ciekawą ekspozycją. Jego dumą jest kolekcja polichromowanych rzeźb drewnianych, pochodzących z okresu od XIII do XVI wieku.

 

Iglesia de San Saturnino

Kościół San Saturnino to kolejna perełka architektury sakralnej, której podczas zwiedzania Pampeluny nie można pominąć. Ta gotycka świątynia kojarzona jest przede wszystkim z wieżą i zegarem, którego wskazówki pokazują początek fiesty San Fermín. Na uwagę zasługuje tu również barokowa kaplica, zbudowana na cześć Virgen del Camino (jednej z patronek miasta).

Muzeum Nawarry

Jeśli chcesz lepiej poznać dzieje Pampeluny i całej prowincji, koniecznie zajrzyj do Museo de Navarra. Siedzibą tej placówki muzealnej jest dawny budynek szpitala miejskiego, który został bardzo dobrze przystosowany do pełnienia nowej funkcji. Co możesz tu zobaczyć?

Duże wrażenie robi muzealna ekspozycja, dzięki której poznasz dzieje tej części Hiszpanii od czasów starożytnych aż po współczesność. Nie brak tu ciekawych zabytków archeologicznych oraz dzieł sztuki, wśród których znalazły się zabytki z czasów muzułmańskich. Sztuka romańska, kolekcja obrazów z XVII i XVIII wieku oraz dzieła lokalnych artystów, którzy tworzyli w XIX stuleciu – oto główne powody, dla których warto tutaj zajrzeć.

pampeluna arena

Zarezerwuj już dziś wycieczkę z przewodnikiem!

Pampeluna i jej najpiękniejsze place

pampluna plac zamkowy

Hiszpańskie miasta zachwycają m.in. rozległymi placami. Takie atrakcje czekają również w Pampelunie. Na uwagę zasługuje Plaza del Castillo, przy którym wznosi się Pałac Nawarry (Palacio del Gobierno de Navarra). Może się on pochwalić reprezentacyjnym charakterem i ogrodem, w którym rośnie sekwoja, znana jako największe drzewo Pampeluny.

Zachwyca również Plaza Consistorial – reprezentacyjny plac, którego najważniejszą ozdobą jest barokowy gmach z połowy XVIII wieku, służący jako siedziba władz miasta. Ratusz w Pampelunie powstał w miejscu połączenia trzech dzielnic miasta, niegdyś bardzo ze sobą skłócone.

Plaza de Toros de Pamplona

pamplona plaza de toros

Pampeluna słynie z walk byków, które – mimo protestów organizowanych przez obrońców praw zwierząt – wciąż mają wielu zwolenników. O tym, jak ceniona jest ta rozrywka, możesz się przekonać podczas spacerów po ulicach miasta.

W trakcie zwiedzania Pampeluny odwiedź również słynną arenę, na której wciąż organizowane są walki z tymi potężnymi zwierzętami. Stadion powstał w 1922 roku i do dziś robi wrażenie swoimi rozmiarami. Na jego trybunach może zasiadać prawie 20000 osób, co najlepiej świadczy o tym, jak popularna w tej części kraju jest corrida.

Pomnik Monumento al Encierro

Ten najsłynniejszy pomnik na terenie miasta w ciekawy sposób przedstawia najważniejsze dla Pampeluny wydarzenie. Odlana z brązu rzeźba prezentuje ludzi ścigających się z bykami, a realizm i dynamika pomnika sprawiają, że stał się on jednym z symboli miasta. Dzieło Rafaela Huerta jest zatem jednym z ważniejszych punktów na trasie zwiedzania Pampeluny oraz atrakcją, która przyciąga uwagę zaglądających tu gości.

pampeluna arena

Zarezerwuj już dziś wycieczkę z przewodnikiem!

Co jeszcze warto zobaczyć w Pampelunie?

Na liście innych atrakcji, którym warto się uważniej przyjrzeć podczas zwiedzania tego miasta, znajdują się również:

  • kościół San Lorenzo z XIX wieku, w którym zobaczysz barokową kaplicę poświęconą św. Firminowi;
  • budynek Izby Obrachunkowej z XIII wieku, będący najstarszą zachowaną budowlą na terenie miasta;
  • gotycki kościół Santo Domingo;
  • ogrody Media Luna;
  • cytadela z XVI wieku, często nazywana też Nowym Zamkiem
  • muzeum diecezjalne przy katedrze.

Słynna gonitwa byków. Co musisz wiedzieć o tym święcie?

pampeluna gonitwa byków

Jednym z najważniejszych wydarzeń na terenie miasta jest wielka gonitwa, w której główną rolę odgrywają byki. To przede wszystkim wielka impreza na cześć patrona miasta, św. Fermina – chrześcijańskiego męczennika pochodzącego z Pampeluny.

Święto San Fermin przypada na dzień 6 lipca, jednak wielka fiesta Sanfermines trwa przez tydzień, od 7 do 14 lipca. W tym czasie ulice Pampeluny zmieniają się w trasy wyścigowe, na których rywalizują ze sobą ludzie oraz byki. Długość tej trasy wynosi zaledwie 825 metrów, jednak udział w takim biegu dla wielu osób może się okazać największą przygodą życia. A co z bykami? Bieg kończy się na arenie, gdzie zwierzęta są zabijane.

 

Pampeluna – stolica Nawarry – jak zwiedzać to miasto?

pampeluna cytadela

Pampelunę możesz zwiedzać na wiele sposobów. Możesz postawić na samodzielny spacer po mieście lub skorzystać z wielu ofert lokalnych biur podróży. Możesz też zapisać się na zwiedzanie grupowe, dzięki czemu po mieście Pampeluna oprowadzi cię licencjonowany przewodnik turystyczny. Jeśli chcesz poznać dzieje miasta i dowiedzieć się więcej na temat jego najważniejszych zabytków, takie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.


Pampeluna to hiszpański klimat i moc atrakcji, które pozwolą ci lepiej poznać Półwysep Iberyjski. Ze względu na swój unikalny charakter, Pampeluna została doceniona i przez miłośników podróży, i przez znanych organizatorów wyjazdów turystycznych. Dzięki temu możesz skorzystać z wielu ofert zwiedzania miasta i jego zabytków, możesz też uczestniczyć w obchodach najważniejszych dla lokalnej społeczności świąt.

Archiwum: listopad 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: