Muzeum Guggenheima w Bilbao – architektura i sztuka współczesna w Kraju Basków

Muzeum Guggenheima w Bilbao to jeden z ciekawszych punktów na artystycznej mapie świata. Przyciąga do Bilbao coraz więcej turystów. Czym wyróżnia się ta placówka, będąca dziełem Franka Gehry’ego? Sprawdź!

muzeum guggenheima w bilbao
Ocena

Centrum Bilbao to ciekawe zabytki, którym trudno jest się oprzeć. Układ urbanistyczny, który przypomina o średniowiecznym rodowodzie miasta, oraz katedra św. Jakuba, zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku to najważniejsze atrakcje, którym musisz się uważniej przyjrzeć. Kontrastuje z nimi nowoczesne Guggenheim Museum – niezwykła placówka, której siedziba uznawana jest za cud współczesnej architektury. Chcesz zapoznać się z jego zbiorami? Oto garść porad, dzięki którym dobrze przygotujesz się do takiej wyprawy.

Muzealna siedziba i efekt Bilbao

muzeum guggenheima w bilbao panorama z rzeką

Choć Bilbao ma kilka ciekawych zabytków, miasto do lat 90. XX wieku było pomijane przez turystów. Stawiano tu na przemysł, głównie metalurgiczny i stoczniowy, dzięki czemu Bilbao było jednym z najważniejszych miast w kraju. Gdy jednak przyszedł kryzys, przemysł upadł, a miasto stanęło w obliczu poważnych problemów finansowych i rosnącego bezrobocia. A tam, gdzie brakuje pracy i pieniędzy, pojawia się wiele innych problemów. Szukano więc ratunku dla upadającego miasta. W takich oto okolicznościach postanowiono przyciągnąć do Bilbao gości, tworząc dla nich unikalną atrakcję.

Kup bilet i wejdź do muzeum Guggenheima w Bilbao bez kolejki!

Budowa muzeum

Do budowy muzeum przystąpiono w 1994 roku, natomiast od połowy października 1997 roku zostało ono udostępnione zwiedzającym. Jego otwarcie było ważnym wydarzeniem, o którym sporo mówiono w mediach, nie tylko tych hiszpańskich. Obecnie muzeum jest jedną z najważniejszych atrakcji w północnej części Hiszpanii. Rocznie odwiedza je ponad milion turystów. Dzięki nim liczba rezerwacji w okolicznych hotelach zwiększyła się o 100%.

 

 

Samo muzeum zarabia około 25 mln euro rocznie. Ma to związek nie tylko z wystawami, ale i różnego rodzaju imprezami i konferencjami organizowanymi w słynnym gmachu. Efekt ten próbowano osiągnąć w kilku innych miastach, jednak tak fenomenalnego sukcesu, jak w Bilbao, nie udało się powtórzyć.kup bilety

Frank Gehry i jego dzieło, czyli cud architektury

muzeum guggenheima w bilbao budynek

Dzieło architekta Franka Gehry’ego (ur. 1929 r.) zadziwia, warto zatem poświęcić nieco więcej uwagi jego osobie. Amerykański architekt o polskich korzeniach studiował m.in. w Kalifornii oraz na Harvardzie. Na początku lat 60. XX wieku zamieszkał w Los Angeles, gdzie założył własną pracownię. Szybko zyskał uznanie, a miłośnicy architektury kojarzą go z takimi obiektami, jak:

 • Tańczący dom w Pradze;
 • Weisman Art Museum Uniwersytetu Minnesota;
 • wieżowiec Gehry-Tower w Hanowerze.

Muzeum Guggenheima w Bilbao i jego sekrety

Budynek muzeum Guggenheima również robi wrażenie. Dzięki nieszablonowemu podejściu twórcy udało się zaprojektować dzieło wyjątkowe. W dawnej strefie przemysłowej powstała ogromna i lekka zarazem konstrukcja, która robi wrażenie. Podczas projektowania posłużono się programem komputerowym CATIA, z którego korzysta głównie przemysł lotniczy.

Głównymi materiałami budowlanymi są tu szkło i tytan, co wpływa na wygląd budynku. Sprawia on wrażenie chaotycznego, choć każdy jego szczegół został dokładnie przemyślany. A że materiały, z których zbudowano gmach, świetnie odbijają światło, muzealna siedziba robi wrażenie zarówno w promieniach słońca, jak i w nocy, gdy jest podświetlana.

Kup bilet i wejdź do muzeum Guggenheima w Bilbao bez kolejki!

Uwagę przyciąga też forma oraz rozmiar muzealnego gmachu. Do jego budowy zużyto sporo wapnia i szkła, a także tytanu – aż 33 tysiące arkuszy blachy. Falisty gmach zajmuje powierzchnię 24 000 m², przy czym 11 000 m² to powierzchnia wystawowa. Ekspozycje zostały z kolei rozmieszczone na trzech kondygnacjach, otaczając spore atrium. Przed wejściem do budynku czeka ciekawa rzeźba – ogromny szczeniak „Puppy” Jeffa Koonsa. Uwagę przyciąga też kompozycja „Wysokie Drzewo i Oko”, stworzona przez Anish Kapoora.kup bilety

Czym wyróżnia się muzeum sztuki nowoczesnej w Bilbao?

muzeum guggenheima w bilbao schody pająk i most

Muzeum Guggenheima w Bilbao to nie tylko nowoczesna siedziba, ale i ciekawe wystawy. W placówce, którą opiekuje się założona w 1937 roku Fundacja Solomona R. Guggenheima, znajdują się cenne zbiory. The Guggenheim to miejsce, w którym zobaczysz prace takich artystów, jak:

 • Andy Warhol;
 • Eduardo Chilida;
 • Jean-Michel Basquiat.

Prezentowane są tu również obrazy Willema de Kooninga i Roberta Rauschenberga. To kolejne nazwiska warte poznania podczas podróży, której przewodnim motywem jest sztuka.

Fundacja Guggenheim Bilbao to nie wszystko

Baskijski obiekt nie jest jedynym obiektem Guggenheima, który warto zobaczyć. Stanowi część sieci fundacji, w skład której wchodzą również:

 • Muzeum Solomona R. Guggenheima w Nowym Jorku;
 • Deutsche Guggenheim w Berlinie;
 • Kolekcja Peggy Guggenheim w Wenecji.

Trwają też prace nad Muzeum Guggenheima w Abu Dhabi, gdzie powstaje gmach projektowany przez Franka Gehry’ego.

 

Muzeum Guggenheima w Bilbao – informacje praktyczne

 

Muzeum Sztuki Współczesnej jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-20:00. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy w wybranym przez ciebie dniu nie będą się tu odbywały większe wydarzenia.kup bilety

Ceny biletów do muzeum

Zwiedzanie muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej oznacza pewne wydatki. Bilet:

 • dla osoby dorosłej to koszt 13 euro – kup bilety!
 • dla emerytów i studentów – 7 euro.

Młodzież poniżej 18. roku życia może skorzystać z bezpłatnych wejściówek.

 

 

A może chcesz poznać tajemnice nowoczesnego gmachu i zdobyć więcej informacji na temat prezentowanych w jego wnętrzu dzieł sztuki? Jeśli tak, możesz skorzystać z dwugodzinnej wycieczki z przewodnikiem. Nie ogranicza się ona do stałej ekspozycji. W jej trakcie poznasz dzieje budynku oraz okoliczności stworzenia muzeum, zobaczysz wszystkie wystawy oraz ciekawe obiekty, które znajdują się w jego bezpośrednim otoczeniu.

Muzeum fundacji Guggenheima stało się hitem, który przyciąga do Bilbao turystów z całego świata. Architektura budynku, w którym prezentowane są dzieła sztuki, sama w sobie jest atrakcją, której nie można się oprzeć.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *