San Sebastián – Hiszpania dla koneserów. Czym przyciąga Perła Północy?

Kraj Basków przyciąga burzliwą historią i ciekawą kulturą. W leżących w tej części Półwyspu Iberyjskiego miastach nie można się nudzić – dotyczy to także San Sebastián. Hiszpania w tym regionie jest warta bliższego poznania!

san sebastian hiszpania

Jednym z najważniejszych miast w Kraju Basków jest San Sebastián. Hiszpania cieszy tu pięknymi pejzażami i cennymi zabytkami, które przypominają o długiej historii miasta. W tym tekście znajdziesz informacje na temat San Sebastián oraz tych atrakcji, dzięki którym miasto stało się popularnym celem wypraw.

San Sebastián i jego miejsce na mapie Hiszpanii

Donostia-San Sebastián to stolica najmniejszej w Hiszpanii prowincji Gipuzkoa, współtworzącej País Vasco (Kraj Basków). Czym wyróżnia się ten skrawek Półwyspu Iberyjskiego?

 

 

Co warto wiedzieć o País Vasco?

Ta wspólnota autonomiczna ma swoją specyfikę. Euskadi leży w północno-wschodniej Hiszpanii i może się pochwalić aż trzema stolicami. Tą oficjalną jest Victoria (Gasteiz), jednak równie ważną rolę odgrywają tu miasta Bilbao oraz San Sebastián. Sami Baskowie nazywają się Euskaldunami i posługują się dwomakup bilety językami:

  • oficjalnym – hiszpańskim;
  • baskijskim – nazywanym też euskarskim.
Zobacz też:
Kraj Basków – jakie miejsca i zabytki warto zobaczyć w tej hiszpańskiej krainie?

Od XIX wieku Baskowie podejmowali wiele działań, mających na celu oderwanie się od Hiszpanii. Najtrudniejszym okresem były czasy generała Franco, który odebrał Baskom wiele praw. Skutkiem tego był bunt i powstanie ETA. Dziś Baskowie korzystają z autonomii, chętnie otwierają się też na gości. Wielkim walorem regionu jest położenie nad Zatoką Biskajską, co stwarza idealne warunki do rozwoju turystyki.

Kup bilet na piętrowy autobus turystyczny i zwiedzaj San Sebastian w swoim rytmie!

Położenie San Sebastián i turystyczne walory miasta

San Sebastián (znane też jako Donostia) może się pochwalić mianem jednego z najpiękniejszych miast w całej Hiszpanii. Ta nadmorska miejscowość przyciąga klimatem, piękną scenerią Costa Verde, bliskością granicy z Francją oraz rewelacyjnymi warunkami do wypoczynku. Przepływa przez nie rzeka Urumea, wpadająca w San Sebastián do Zatoki Biskajskiej.

Nie brak tu barów i restauracji, w których serwuje się pintxos – przekąskę powstającą głównie z owoców morza. Są też ośrodki wypoczynkowe, dzięki którym znajdziesz noclegi w de San Sebastián lub jego najbliższej okolicy. A dlaczego warto zaplanować urlop właśnie w tej części Hiszpanii?

San Sebastián – Hiszpania i baskijskie skarby. Co warto zobaczyć?

Zwiedzanie San Sebastian może się dla wielu turystów okazać wspaniałą lekcją historii. Chcesz poznać Stare Miasto (Casco Viejo) i jego najcenniejsze skarby? Odwiedź Museo San Telmo i zajrzyj do Teatro Vicoria Eugenia. Miejscem, którego nie możesz pominąć, jest też Plac Konstytucji (Plaza de la Constitución) oraz Kursaal, czyli nowoczesne centrum kongresowe.

Zobacz też:
Vitoria Gasteiz – co warto zwiedzać w hiszpańskiej stolicy Kraju Basków? Zabytki, festiwale i muzea

Szukasz mocniejszych wrażeń? Oto obiekty, które musisz zobaczyć.

Castillo de Santa Cruz de la Mota

Zamek ten stoi na szczycie Monte Urgull i jest chętnie odwiedzany przez amatorów pięknych widoków. Wzniesiony w XIII wieku w celach obronnych, dziś sprawdza się jako siedziba muzeum. Wizyta na terenie twierdzy Castillo de Santa Cruz staje się dzięki temu ciekawą lekcją baskijskiej historii i kultury.kup bilety

Pałac Królewski Miramar

Budowę Palacio de Miramar wymusiły częste pobyty rodziny królewskiej w San Sebastián. Zaczęły się one w XIX wieku, kiedy to miastem zachwyciła się królowa Izabela II. W ten oto sposób pod koniec XIX stulecia powstał pałac, będący dziś jednym z ważniejszych zabytków miasta. Chcesz zobaczyć jego wnętrza? Skorzystaj z możliwości zwiedzania tej rezydencji.

Skarby sakralne Perły Północy

Do najważniejszych zabytków sakralnych San Sebastián zaliczane są:

  • Catedral del Buen Pastor – neogotycka świątynia z końca XIX wieku;
  • kościół San Vincente – najstarsza świątynia w mieście, wspominana już w XII wieku;
  • kościół Santa Maria (Basílica de Santa María del Coro) – barokowa świątynia z połowy XVIII wieku.
Zobacz też:
Muzeum Guggenheima w Bilbao – architektura i sztuka współczesna w Kraju Basków

Kup bilet na piętrowy autobus turystyczny i zwiedzaj po swojemu!

Najpiękniejsze plaże San Sebastián

Donostia-San Sebastián to nie tylko miasto o ciekawej historii i pięknych zabytkach. To również popularny hiszpański kurort, przyciągający miłośników morskich kąpieli i opalania. Chcesz spędzić wolny czas w taki sposób? Oto kilka polecanych miejsc.kup bilety

Muszla – plaża w La Concha

Jeśli chcesz nacieszyć się relaksem na jednej z najpiękniejszych plaż miejskich na świecie, odwiedź Playa de La Concha (Muszlę). Plaża ta jest główną atrakcją zatoki La Concha, a ze względu na swą lokalizację w centrum miasta stała się jednym z symboli San Sebastián. Piękne widoki, spacerowa promenada ze stylowymi barierkami oraz możliwość nacieszenia się wypoczynkiem na najwyższym poziomie – oto czynniki, które wpłynęły na popularność tego miejsca.

 

 

Ondarreta z Grzebieniem Wiatru

Druga plaża, która zasługuje na uwagę, to Ondarreta. Jest ona znana z rzeźb, które tworzą słynny Grzebień Wiatru (Peine del Viento). Ta dość osobliwa kompozycja przyciąga uwagę, podobnie jak jej najbliższa okolica. W pobliżu tej plaży znajduje się Monte Igueldo – wzgórze, z którego możesz podziwiać panoramę miasta i jego najbliższą okolicę. Nie lada gratką jest też Torreón de Igueldo, czyli latarnia morska z XVIII wieku, obecnie służąca za niewielkie muzeum i jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na terenie San Sebastián.

Zobacz też:
Kraj Basków – jakie miejsca i zabytki warto zobaczyć w tej hiszpańskiej krainie?

Playa de la Zurriola – dla miłośników sportu

Jesteś fanem sportów wodnych? Jeśli tak, może cię oczarować plaża popularna wśród surferów. Playa de la Zurriola jest znana z dobrego zagospodarowania, a działające tu szkółki cieszą się wielką popularnością wśród osób zaczynających swoją przygodę ze sportami wodnymi.kup bilety

San Sebastián i festiwale

Perła Północy to raj nie tylko dla miłośników plażowania i badaczy historii. To miasto przyciąga również ważnymi wydarzeniami kulturalnymi. Jednym z tych najważniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián, organizowany od 1953 roku. To dzięki niemu miasto co roku staje się na kilka dni stolicą sztuki filmowej, na którą zwrócone są oczy wszystkich miłośników dobrego kina.

A może chcesz sprawdzić, jak wygląda najsłynniejszy festiwal? Jeśli tak, odwiedź San Sebastián 20 stycznia. W tym dniu odbywa się tu La Tomborrada, czyli parada, która przechodzi uroczystym korowodem przez miasto.

Chcesz poznać wszystkie skarby San Sebastián? Zwiedzaj miasto z przewodnikiem!

Jeśli chcesz dokładnie poznać jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii, postaw na spacer z przewodnikiem. Dzięki temu poznasz dzieje San Sebastian i zdobędziesz szeroką wiedzę na temat znajdujących się na jego terenie budowli. Miejscowi organizatorzy mają wiele ciekawych propozycji. Możesz też zapisać się na wycieczkę, która polega na zwiedzaniu miasta turystycznym autobusem, którym jeździsz i wysiadasz kiedy chcesz. To najlepsza propozycja dla tych, którzy mają mało czasu, a chcą zdobyć wiedzę na temat północnej Hiszpanii i jej przeszłości.

 

 

Zobacz też:
Vitoria Gasteiz – co warto zwiedzać w hiszpańskiej stolicy Kraju Basków? Zabytki, festiwale i muzea

Wiesz już, które miejsca w hiszpańskim San Sebastián zasługują na szczególną uwagę, zatem twoja wizyta w tym mieście pewnie nie ograniczy się do wizyt na plaży i w lokalach, w których króluje kuchnia baskijska. Tutejsze atrakcje turystyczne zasługują przecież na twoją uwagę, a spacery wśród baskijskich zabytków dostarczą ci niezapomnianych wrażeń.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.