Jeśli chcesz spędzić wakacje z dala od turystycznego zgiełku panującego w większości egipskich kurortów, wybierz Dahab przepiękną rafę koralową zachęcającą do nurkowania oraz rozpadlinę Blue Hole. Poczytaj, może zainteresuje cię ten kierunek.

Nurkowanie w miejscowości Dahab

Niedaleko kurortu Sharm el Sheikh, bo raptem w odległości 90 km znajduje się Dahab – nadmorska miejscowość turystyczna, na Półwyspie Synaj, u wybrzeży Zatoki Akaba. Przez całą długość wybrzeża w Dahab ciągną się rafy koralowe, niemniej najbardziej popularna jest znajdująca się kilka kilometrów na północ od miasta Blue Hole (Błękitna Dziura). Ciągnie tam wielu nurków i snorkelerów, niemniej miejsce otoczone jest również złą sławą – zginęło w Blue Hole wielu nurków, którzy próbowali się przedostać z głębi do zewnętrznej ściany rafy poprzez tunel będący na głębokości około 52 metrów.

Czym jest Blue Hole?

Blue Hole jest rozpadliną znajdującą się w rafie koralowej w pobliżu Rezerwatu Ras Abu Dżallum. Rozpadlina znajduje się tuż przy samym brzegu, posiadając postać morskiej studni o głębokości 102 metrów, i średnicy 60 m. W jej wewnętrznej ścianie znajduje się wejście do 26-metrowego tunelu skalnego na głębokości 52 metrów. Tunel skalny nosi nazwę The Arch i prowadzi do otwartego morza. Dno tunelu jest na głębokości 60 metrów, opadając 100 metrów pod wylotem, obniżając się jeszcze do 120 metrów.

W Blue Hole nie prowadzi się statystyk dotyczących wypadków śmiertelnych, niemniej należy zdawać sobie sprawę, że jest to bardzo niebezpieczne wyzwanie, szczególnie dla amatorów sportów wodnych. Będąc fanem ekstremalnych sportów, w Błękitnej Dziurze organizowane są międzynarodowe zawody w nurkowaniu bez butli, ale to już dla zaprawionych w bojach. To impreza jedna z ważniejszych w tej dziedzinie na świecie. Został tu ustanowiony rekord świata w nurkowaniu na obiegu otwartym, a dokonał tego Nuno Gomes zanurzając się na głębokość 318,25 m.

Dahab bilety

Kup bilet na wycieczkę do Dahab!

Blue Lagoon i El Bells w Dahab

Wody w Dahab obfitują w wiele miejsc do nurkowania, a Morze Czerwone pozostawia niezapomniane wspomnienia po tak fascynujących widokach, zarówno pod, jak i nad wodą. Wokół Dahab znajdziesz sporą dostępność centrów dla nurków, gdzie w wielu z nich instruktorzy także porozumiewają się w języku polskim, co znacznie ułatwia naukę. W tychże centrach bez problemu wypożyczysz sprzęt nurkowy, opłacisz również kurs, jak i lekcję z instruktorem. O Dahab wiedzą nurkowie z całego świata, a to dlatego, że podczas nurkowania można natrafić na podwodne kaniony, tunele w ścianach koralowych, oraz liczne jaskinie. Do najpopularniejszych miejsc zaliczyć koniecznie trzeba:

  • wspomniane wcześniej Blue Hole;
  • El Bells (Dzwony) – mniej więcej 200 m od Blue Hole znajduje się El Bells podwodna grota, przypominająca kształtem dzwonek z rączką. Poprzez wąską szczelinę w rafie schodzi się do niej, by dotrzeć do przewężenia oraz jaskini, znajdującej się na około 30 metrach. Pod nią ściana skalna opada na kilkaset metrów;
  • Blue Lagoon – to kolejne miejsce przyciągające nurkujących, znajduje się w południowej części miasta i w Canyon, na północ od niego;
  • Canyon (Kanion) – przyciąga turystów z całego świata i jest jednym z najpopularniejszych miejsc nurkowych. Ten podwodny kanion rozpoczyna się około 15 metrów pod wodą. Jego 10-metrowe skalne ściany prawie domykają się, zamykając przestrzeń nad Kanionem. Można z niego wypłynąć poprzez kilka z okien, w tym także otworem na 52 metrach głębokości. Wejście do Kanionu jest szerokie, można więc wpłynąć do niego grupą, ale należy przestrzegać pewnych zasad, w tym – powinno się płynąć w jednym kierunku, pamiętając, że nie wolno schodzić głębiej niż pozwalają na to umiejętności i uprawnienia;
  • Ras Mamlach – to podwodna jaskinia, w której można zobaczyć płaszczki, miękkie korale oraz większe ryby;
  • Gabr el Bint – znajduje się około 15 km na południe od Dahabu, to laguna i ogród korali, ale aby do niej dotrzeć, trzeba dopłynąć łodzią. Zejście jest z koralowcami wachlarzowymi, natomiast droga powrotna przez piaszczystą lagunę z koralami stołowymi. Pod koniec nurkowania płaskowyż rafowy z silniejszym prądem oraz jaskinia 26 m. W błękicie laguny zobaczyć można ośmiornice, tuńczyki, makrele, ślimaki krewetki etc.;
  • Islands – płytkie nurkowanie o maksymalnej długości ok. 20 metrów wokół dwóch podwodnych wysp połączone lagunami i labiryntami. Spotkasz tu wiele różnorodnych koralowców oraz rogatnice, płaszczki, barakudy, żółwie. Głębiej znajduje się trzecia wyspa, ale to już dla osób z większym doświadczeniem;
  • Ras Abu Galum – jest znakomitym miejscem nurkowym znajdującym się na terenie jednego z chronionych parków narodowych Synaju. Położone jest na północ od Dahabu, można tam dotrzeć łodzią lub na wielbłądzie. Ściana rafy koralowej schodzi do 30 metrów w dół. Często widziane są tu żółwie morskie.
  • Eel Gardens (Ogrody Węgorza) – nazwa nie jest przypadkowa, wzięła się od niezliczonych węgorzy ogrodowych, pokrywających dno morskie przy wejściu do nurkowania. Często spotykane są tu barakudy.

Temperatura wody podczas nurkowania w najpiękniejszych rafach koralowych

Temperatura wody na ogół nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, ciepło jest także przy wynurzeniu, ciepło powietrza waha się od 20 do 40 stopni. Widoczność pod wodą jest wręcz genialna, nawet do 40 metrów, niemniej najczęściej około 25 do 30 metrów. Jeśli chcesz móc podziwiać różne gatunki ryb, żółwi, korali to lepiej trafić nie mogłeś. Morze Czerwone zapewnia 1100 gatunków ryb, z czego 1/5 z nich jest charakterystyczna dla tego obszaru. W Morzu Czerwonym żyje aż 200 gatunków koralowców, dzięki którym pływając pod wodą, można podziwiać nienaruszoną rafę koralową.

Hotele w Dahab

Baza hotelowa jest nieco inna od tej, do której przyzwyczaił turystów Sharm el Sheikh. Brakuje w Dahab luksusowych hoteli, dyskotek czy centrów handlowych. W zamian otrzymuje się spokój i ciszę, no i oczywiście możliwości dla nurkowania, jak i surfowania. Główna promenada Dahab, położona przy brzegu zatoki pozwala na odwiedzenie mniejszych lub większych restauracji, kawiarni oraz miłych knajpek. Siedząc przy stoliku, świetnie wypoczywa się, jedząc miejscowe frykasy i słuchając szumu morza. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dla siebie nieco spokoju. Będąc na miejscu, powinno się pamiętać, by przesunąć zegarek godzinę do przodu.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Nurkowanie czy windsurfing nie są pasjami dla wszystkich, jeśli więc chcesz na miejscu pojawić się z rodziną, pamiętaj, że na Półwyspie Synaj jest wiele miejsc do odwiedzenia. Na Górze Synaj Mojżesz przyjął od Boga Jahwe Dekalog, można się tam wybrać, przy okazji odwiedzając Klasztor św. Katarzyny. 

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: