Malaga – atrakcje regionu. Jakie zabytki warto zobaczyć w andaluzyjskiej części Hiszpanii?

Jedno z najważniejszych miast, jakimi może cię oczarować Andaluzja, to Malaga. Atrakcji w stolicy Costa del Sol nie brakuje. Co zwiedzić w Maladze? Jakie ciekawe miejsca są warte uwagi? Sprawdź!

malaga atrakcje

Hiszpańskie wybrzeża to przede wszystkim modne kurorty oraz plaże, na których tak chętnie wypoczywają goście z całego świata. Ważnych ośrodków turystycznych w tym kraju nie brakuje, a wśród nich znajduje się też Málaga. Atrakcje, którymi przyciąga, to jednak nie wszystko – zapewnia też idealne warunki do wypoczynku oraz artystyczną atmosferę. To miasto, w którym urodzili się Pablo Picasso i Antonio Banderas, w XX i XXI wieku stało się hitem wśród podróżników. Chcesz je poznać? Zapraszamy na wycieczkę po Maladze.

Malaga i jej miejsce na mapie Hiszpanii

malaga atrakcje miasto latem

Współczesna Malaga jest szóstym pod względem wielkości miastem w Hiszpanii, zamieszkanym przez blisko 600 000 osób. Dostęp do Morza Śródziemnego i słynnego Wybrzeża Słońca sprawia, że Malaga stała się jednym z najważniejszych ośrodków wypoczynkowych południowej Hiszpanii. Dostęp do piaszczystych plaż spowodował, że to właśnie turystyka jest jednym z głównych zajęć miejscowej ludności.

Malaga i jej dzieje

Pierwsi osadnicy zaczęli pojawiać się na terenie dzisiejszego miasta już w XI wieku p.n.e., choć stała, fenicka osada pojawiła się tutaj dopiero w VIII w. p.n.e. W czasach antycznych Malagą władali Fenicjanie, Grecy i Rzymianie, ważny wpływ na jej dzisiejszy charakter miał też okres mauretański. Od XV wieku rozwijała się ona już jako miasto katolickie, a dzięki swemu położeniu geograficznemu odegrała istotną rolę podczas wielkich odkryć geograficznych.

Zobacz też:
Alhambra – Hiszpania arabska. Pałac Nasrydów w Grenadzie i jego skarby

malaga atrakcje corrida

Bardzo dobrym okresem w dziejach miasta okazał się wiek XIX, kiedy to na terenie Malagi zaczął się rozwijać przemysł. Dobrą passę przerywały burzliwe wydarzenia XX wieku, m.in. wojna domowa w Hiszpanii i wojny światowe. Miastu udało się jednak zachować duże znaczenie. Co dziś możesz zobaczyć w Maladze?

Jak zwiedzać Malagę?

malaga atrakcje miasto nocą

Lubisz spacery? Podczas pobytu w Maladze atrakcje możesz odkrywać pieszo. Miejskie szlaki turystyczne zaprowadzą cię do najciekawszych zabytków. Chcesz szybko i sprawnie przemieszczać się po mieście? Możesz postawić na komunikację miejską, składającą się m.in. z kilku linii autobusowych oraz dwóch linii metra. Dzięki nim poznasz nie tylko najważniejsze zabytki, ale też urządzisz ciekawą wycieczkę poza ścisłe centrum Malagi.

A może chcesz spojrzeć na atrakcje turystyczne w Maladze z wyjątkowej perspektywy? Odwiedź port w Maladze i wybierz się w rejs wzdłuż wybrzeża Costa del Sol. Wycieczkowe rejsy katamaranem o zachodzie słońca to propozycja dla tych, którzy marzą o romantycznym wieczorze. Widok na miasto, podziwiany z pokładu katamaranu, również zrobi wrażenie. Wielkim powodzeniem cieszą się też rejsy do Cieśniny Gibraltarskiej, która oddziela Afrykę od Europy.

Zobacz też:
Setenil de las Bodegas – miasto słynące z wina i białych domów

Malaga i jej klimat. Kiedy najlepiej się tu wybrać?

To zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz spędzić czas w kurorcie. Lubisz plaże, morskie kąpiele i słońce? Możesz postawić na miesiące letnie. Wolisz skupić się na zwiedzaniu zabytków i przyrodniczych atrakcji, które czekają w pobliżu miasta? Zaplanuj wakacje w Maladze późną wiosną lub wczesną jesienią. Upały nie są wtedy tak dokuczliwe, dzięki czemu zwiedzanie nie będzie męczące.

malaga atrakcje port

Atrakcje Malagi. Co warto odwiedzić w tym mieście?

Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Z jakich atrakcji Malaga może być dumna? Wielkie wrażenie zrobi na tobie spacer po Starym Mieście oraz ogromny ogród botaniczny. Oto kilka innych miejsc, których podczas zwiedzania tego miasta nie możesz pominąć.

Alcazaba

Największe w Maladze atrakcje przypominają o czasach Maurów. Twierdza Alcazaba w Maladze to najlepiej zachowana budowla mauretańska w kraju, choć o uwagę turystów konkuruje z nią Granada. Zbudowana w VIII wieku, rozbudowana w XVI stuleciu, do dziś zachwyca rozmiarami. Jej mury stanowią doskonały punkt widokowy.

Zamek Gibralfaro

Inne atrakcje turystyczne Malagi również wzbudzają zachwyt. Dowodem na to jest popularność Castillo de Gibralfaro z X wieku – budowli, która swego czasu była uznawana za jeden z najbardziej niedostępnych zamków w Hiszpanii. Dziś każdy, kto wejdzie na szczyt wzgórza, może pospacerować po zamkowych murach, poznać dzieje obiektu i nacieszyć się pięknymi widokami na okolicę.

Teatr Rzymski

Teatro Romano jest jednym z najstarszych zabytków miasta. Ruiny tej budowli robią wrażenie. Cenna pamiątka z czasów cesarza Augusta została odkryta w 1951 roku i szybko stała się jedną z turystycznych wizytówek miasta.

Zobacz też:
Wakacje w Hiszpanii na Costa del Sol? Kurort Torremolinos to świetny wybór! Poznaj największe atrakcje tego miejsca

La Manquita – czym wyróżnia się katedra w Maladze?

malaga atrakcje katedra

Na liście najważniejszych atrakcji w Maladze znalazła się też katedra, która przyciąga uwagę dość nietypową sylwetką. Ponieważ kościół ten wznoszono przez ponad 200 lat, w jego bryle łączą się różne style architektoniczne. Dominuje tu renesans, dostrzeżesz też jednak wiele cech typowych dla architektury gotyckiej i barokowej. Ważne jest miejsce, w którym powstała ta świątynia. W okresie mauretańskim stał tu meczet, który po przejęciu miasta przez chrześcijan pod koniec XV wieku został zburzony i zastąpiony kościołem katolickim.

Jeśli wykupisz bilet pozwalający na zwiedzanie katedry, zobaczysz:

 • piękne rzeźby wykonane przez Pedro de Mena;
 • 15 kaplic;
 • potężne organy z XVIII wieku.

Możesz też zwiedzić niewielkie muzeum katedralne oraz wejść na dach świątyni. Jeśli nie chcesz wchodzić po schodach, a w trakcie wycieczki na dach trzeba ich pokonać około 200, możesz wybrać się na spacer po katedralnych ogrodach.

Mercado de las Atarazanas

To jeden z najpiękniejszych zakątków miasta. Hala targowa, uznawana za kultową, kusi miłośników lokalnych przysmaków:

 • warzyw i owoców;
 • oliwek;
 • serów;
 • lokalnych przypraw.

Szukasz pamiątek z Malagi? Znajdziesz je w tym właśnie miejscu.

Malaga i jej muzea

Jeśli będziesz w Maladze, zwiedź następujące placówki muzealne:

 • Museo Carmen Thyssen – urządzone w rezydencji z XVI w. muzeum może pochwalić się bogatą kolekcją malarstwa hiszpańskiego z XIX i XX wieku. Szczególny nacisk położono tu na prace artystów z Andaluzji oraz impresjonistów;
 • Muzeum Picassa – muzeum urządzone w renesansowym Palacio de Buenavista, w którego wnętrzu możesz zobaczyć ponad 200 dzieł najsłynniejszego artysty z Andaluzji;
 • Muzeum Sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej, znane z ciekawych wystaw mających promować współczesnych artystów;
 • Muzeum Malagi (połączone Muzeum Archeologiczne i Muzeum Sztuk Pięknych) – placówka znana z kilkunastu tysięcy przedmiotów pochodzących z pobliskich wykopalisk oraz około 2000 dzieł sztuki z przełomu XIX i XX wieku;
 • Muzeum Motoryzacji i Mody – urządzone na terenie dawnej fabryki tytoniu. Zobaczysz tu zabytkowe samochody oraz ubrania znanych projektantów, stworzone w latach 20. XX wieku.
Zobacz też:
Marbella – Hiszpania nie tylko dla bogaczy

Co jeszcze warto zobaczyć?

W czasie spacerów po mieście warto odwiedzić również:

 • Plaza de la Merced – jeden z największych placów publicznych w tym mieście, przy którym wznosi się rodzinny dom Picassa;
 • Calle Marques De Larios – reprezentacyjny deptak, przy którym czeka na ciebie niejedna knajpka z takimi przysmakami, jak tapas czy dania z dodatkiem owoców morza;
 • Playa de La Malagueta – jedno z najchętniej wybieranych miejsc do plażowania;
 • Parque de Málaga – śródziemnomorski park w centrum Malagi, znany z ciekawych gatunków roślin i drzew, fontann oraz rzeźb.

Malaga dla aktywnych

Choć piękne plaże w Maladze zachęcają do uprawiania sportów wodnych, miłośnicy pieszych wędrówek również znajdą tu dla siebie coś ciekawego. Chcesz spacerować w pięknej scenerii? Odwiedź:

 • Parque Natural Montes de Malaga – park krajobrazowy, idealny dla miłośników górskich widoków. Czeka tu na ciebie gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, dzięki którym bez problemów dotrzesz do najpiękniejszych zakątków tego parku;
 • Caminito del Rey – licząca 8 km trasa prowadząca przez teren parku naturalnego Desfiladero de los Gaitanes. Główną atrakcją jest tu wąwóz Guadalhorce, o głębokości dochodzącej do 700 m.
Zobacz też:
Wokół Plaza de Espana – Sevilla i jej zielone oblicze

Znasz już główne atrakcje stolicy Costa del Sol i wiesz, jak wyjątkowym miastem jest Malaga. Atrakcje tutaj zlokalizowane nie pozwolą ci się nudzić. Wypoczynek w tej części Hiszpanii może ci dostarczyć niezapomnianych wrażeń, a jednocześnie pomóc w poszerzaniu wiedzy o historii i europejskiej sztuce. Tu przyjemne łączy się z pożytecznym, warto zatem poświęcić temu miastu więcej uwagi.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.