La Gomera i jej najważniejsze atrakcje

La Gomera jest jedną z najmniejszych i najbardziej kameralnych Wysp Kanaryjskich, a jej wulkaniczny charakter oczaruje każdego. Co można zobaczyć na terenie tej zielonej oazy?

la gomera

La Gomera to jedna z najciekawszych atrakcji, jakimi może cię zaskoczyć Hiszpania. Nie brak tu zieleni i punktów widokowych, nie brak też potężnych formacji skalnych oraz miasteczek, które urzekają swoim historycznym charakterem. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

La Gomera i jej miejsce na mapie Hiszpanii

La Gomera jest częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Otoczona wodami Atlantyku, kusi bliskością Afryki oraz korzystnym klimatem. Administracyjnie powiązana jest z sąsiednią Teneryfą, na co wpływa m.in. niewielki rozmiar Gomery. Zajmuje ona powierzchnię 378 km², a liczba jej stałych mieszkańców wynosi około 20 tysięcy osób.

Często nazywana jest Wyspą Kolumba, który miał ją traktować jako punkt wypadowy na teren Ameryki Łacińskiej. Dziś jest ważnym celem wypraw dla tych, którzy chcą odpocząć w pięknej scenerii i poznać nieco mniej znane oblicze Kanarów. Przyciąga ona również fanów filmu „La Gomera” oraz Catrinel Marlon, która wcieliła się w nim w rolę klasycznej femme fatale.

La Gomera i jej największe atrakcje

Choć wyspa ta ma niewielkie rozmiary, może cię zaskoczyć swoim bogactwem i różnorodnością. Na jakie atrakcje musisz zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania Gomery? Oto nasze propozycje.

Zobacz też:
Na krańcach Fuerteventury. Morro Jable i turystyczny potencjał portowego miasteczka

San Sebastian de La Gomera

San Sebastian jest stolicą wyspy i najważniejszym ośrodkiem miejskim na jej terenie. Dla jednych jest to miejsce dłuższego pobytu, dla innych – dobra baza wypadowa w głąb wyspy. Co koniecznie trzeba zobaczyć na terenie tego miasta?

Wyspiarska stolica może oczarować cię wspaniałym klimatem oraz ciekawą kolekcją zabytków. Do najbardziej popularnych zalicza się Dom Kolumba (Casa de Colón), w którym wielki podróżnik najprawdopodobniej odpoczywał przed ostatecznym wyruszeniem na podbój Nowego Świata. Uwagę przyciąga też Torre del Conde – wieża z XVI wieku, będąca jedną z nielicznych pamiątek po dawnych fortyfikacjach miejskich. Wizyta w tym mieście stanowi unikalną okazję do zapoznania się z kulturą dawnych mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Chcesz poznać Guanczów? Zajrzyj do miejscowego Muzeum Archeologicznego.

San Sebastián to również malownicza latarnia morska El Faro oraz Casa Tradicional del siglo – jeden z ciekawszych domów z XVII wieku, który wciąż urzeka tradycyjnym kanaryjskim charakterem. Uwagę przyciąga również Iglesia de la Asunción – kościół, w bryle którego łączą się cechy typowe dla stylu gotyckiego i barokowego. A dla tych, którzy chcą odpocząć nad wodą, ważnym miejscem będzie Playa de la Cueva.

Spacerkiem przez lasy wawrzynowe

Park Narodowy Garajonay jest najcenniejszym skarbem wyspy La Gomera, zajmującym jej 10% powierzchni. De Garajonay przyciąga lasami wawrzynowymi oraz bogatym światem fauny i flory. Jeśli chcesz go lepiej poznać, przed rozpoczęciem wędrówki po jego terenie zajrzyj do Centro de Visitantes koło miejscowości Agulo. W tym miejscu zapoznasz się z najważniejszymi informacjami na temat bogactwa tych lasów i dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas spacerów po zielonym centrum wyspy.

Zobacz też:
Corralejo – Fuertevertura dla każdego! Jakie atrakcje czekają w kurorcie i jego okolicy?

Skalne organy

Kolejna atrakcja Gomery to Los Órganos unikalna formacja skalna oraz jeden z symboli tej części Kanarów. Wycieczkowy rejs wokół wyspy jest najlepszym sposobem na podziwianie piękna tego tworu natury. Znajduje się on w północno-zachodniej części wyspy, a swoimi rozmiarami może oczarować każdego. Szerokość bazaltowych organów osiąga 200 m, a ich wysokość dochodzi do 80 m. Czy takiej formacji można się oprzeć? Raczej nie.

Najlepsze punkty widokowe

La Gomera może pochwalić się gęstą siecią szlaków pieszych, których łączna długość to 600 km. Ma też długą listę punktów widokowych, z których roztaczają się niezapomniane widoki na okolicę. Najlepsze punkty to:

  • Roque Agando – z widokiem na Park Narodowy Garajonay oraz Villa de Agulo;
  • Mirador de San Juan – widać stąd wulkan Teide, najwyższy szczyt Hiszpanii;
  • Roque Blanco koło wioski Las Rosas;
  • Mirador Cesár Manrique (Palmarejo) w miasteczku Valle Gran Rey.

Nie lada gratką jest punkt widokowy Mirador de Igualero, z którego dobrze widoczna jest pobliska wyspa La Palma oraz wioska Chipude, najstarsza osada na terenie Gomery. Miejscu temu warto poświęcić więcej uwagi ze względu na znajdujące się tu atrakcje. Uwagę przyciąga specyficzna rzeźba, przedstawiająca dłonie złożone do gwizdu. Jest to symbol miejscowego języka silbo gomero, który w 2009 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz też:
Dunas de Maspalomas – pustynia i ocean czekają. Dlaczego warto wybrać się na spacer po wydmach?

Co La Gomera oferuje miłośnikom plażowania?

La Gomera to również piękne plaże. Być może nie są one tak znane, jak plaże Teneryfy czy Lanzarote, jednak i na ich terenie możesz się zrelaksować, poopalać i skorzystać z kąpieli w morskiej wodzie. Dobrym miejscem dla osób marzących o beztroskich wakacjach nad morzem będzie Playa de Santiago – popularny ośrodek turystyczny, kuszący dobrym zagospodarowaniem oraz coraz częstszymi ofertami wypoczynku last minute.

La Gomera – jak zaplanować wyjazd?

La Gomera nie ma dobrze rozwiniętej infrastruktury, jednak w takich miejscowościach jak San Sebastian, Valle Gran Rey czy Agulo możesz znaleźć dla siebie wakacyjną kwaterę. Większość osób stawia jednak na wypoczynek na innych wyspach, a Gomerę odwiedza w ramach jednodniowych wycieczek.

Jak dotrzeć na wyspę?

Na Gomerę najłatwiej dostaniesz się promem z sąsiedniej Teneryfy, na którą dolecisz samolotem z wielu polskich lotnisk. Dopłyniesz stąd do San Sebastian – miasta, którego rozwój od samego początku był ściśle powiązany z utworzonym tu portem. Dziś jest on wykorzystywany również przez turystów, którzy coraz chętnej odwiedzają ten skrawek świata.

Zobacz też:
Fuerteventura atrakcje – co warto zobaczyć? Poznaj najciekawsze miejsca i największe atrakcje wyspy!

A może wyjazd zorganizowany?

Jeśli planujesz wczasy na Teneryfie, możesz dołączyć do zorganizowanej wycieczki. Dzięki temu skorzystasz z wygodnego transportu na wyspę, poznasz najważniejsze atrakcje La Gomery, a dzięki opowieściom przewodnika – również jej dzieje. Taka wyprawa może się okazać wspaniałą przygodą i miłym urozmaiceniem kanaryjskich wakacji.

La Gomera to wyjątkowa oaza zieleni, z której Wyspy Kanaryjskie mogą być dumne. Wspaniała przyroda, piękne widoki i rewelacyjne warunki do odpoczynku – oto najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić ten skrawek świata.


Zobacz też:
Zobacz też:
Wulkan Teide na Teneryfie i jego turystyczne walory. Poznaj Wyspy Kanaryjskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.