La Palma – jedna z najmniejszych Wysp Kanaryjskich jest turystycznym rajem. Atrakcje, szlaki turystyczne, zabytki

Wyspy Kanaryjskie to jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Europie. Wśród wielu ciekawych alternatyw, bez wątpienia na tle konkurencji wyróżnia się niewielka La Palma. Wyspa, która daje niesamowite możliwości.

la palma

Wyspa na Oceanie Atlantyckim, La Palma, to często wybierane przez turystów miejsce wypoczynkowe. Przyjeżdżają z całego świata, żeby korzystać z pięknej pogody i piaszczystych plaż. Wyspa ma jednak do zaoferowania znacznie więcej atrakcji, wśród których znajdą coś dla siebie również osoby zainteresowane historią i architekturą, a także pieszymi wędrówkami. Miejsce to słynie również z tego, że regularnie od XV wieku wybuchają na nim wulkany. Choć to zjawisko niebezpieczne, jest również niesamowicie fascynujące, dlatego na La Palmę przyjeżdżają spragnieni wrażeń miłośnicy lawy i kraterów.

La Palma – najważniejsze informacje o wyspie

Należąca do Hiszpanii wyspa znajduje się w archipelagu Wysp Kanaryjskich, oczywiście na Oceanie Atlantyckim. Leży niedaleko północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Sprawia to, że średnia roczna temperatura przekracza tam 23°C, natomiast wilgotność powietrza dochodzi do 72%. Nie powinno zatem dziwić, że La Palma jest częstym celem wyjazdów turystycznych. Pogoda do jednak nie wszystko, co do zaoferowania ma wyspa. To ciekawa historia wulkanicznego lądu, a także piękne plaże i wiele zabytków. Ponadto piękna przyroda, którą podziwiać można podczas pieszych wycieczek. Bo szlaki i infrastruktura są przygotowane na przybycie miłośników trekkingu.

Zobacz też:
Miasto Lugo to miejsce o długiej historii, sięgającej jeszcze czasów rzymskich. Co warto zobaczyć w tej części Galicji?

Wulkany, szlaki, atrakcje turystyczne. Co do zaoferowania ma La Palma?

Zważywszy na ceny lotów, zdecydowanie najlepiej rozważyć opcję wakacji na La Palma na około 10 do 14 dni. Wszystko dlatego, że jest tam na tyle dużo atrakcji, że w krótszym czasie trudno byłoby zobaczyć choć połowę z nich. A wyjeżdżając na ciepłą wyspę, trzeba też mieć trochę czasu na odpoczynek na plaży. Kiedy dodasz do tego atrakcje, które ma do zaoferowania La Palma, szybko uznasz, że w tym wypadku zasada „im dłużej, tym lepiej” jest w pełni uzasadniona!

Santa Cruz de la Palma – stolica wyspy

Jest kilka powodów do odwiedzenia Santa Cruz de la Palma, czyli stolicy wyspy. To przede wszystkim niezwykle klimatyczne miasto, obok Tazacorte, jedno z najpiękniejszych, w którym znaleźć można wiele zabytków, a także budynków z poprzednich epok. Jest zadbane i schludne, a także pełne kawiarenek i restauracji. Dodatkowo – jeśli akurat jesteś w okolicy w czasie karnawału, to w każdy poniedziałek na ulicach miasta ludzie… obsypują się wzajemnie talkiem.

Ma to związek z tradycją Kanaryjczyków znaną jako Święto Los Indianos. Ma to symbolizować wydarzenie z XIX wieku, gdy jeden ze statków z emigrantami został uszkodzony i zaczęła sypać się z niego mąka. Tradycję podtrzymano, zmieniając jedynie mąkę na łatwiejszy do czyszczenia talk.

Zobacz też:
Zamora – historyczna miejscowość w regionie Kastylii. Perełka architektury romańskiej w Hiszpanii

Las Los Tilos

W 2002 roku las ogłoszony został Rezerwatem Biosfery przez UNESCO. Co w nim takiego wyjątkowego? Jest to jeden z niewielu przykładów pierwotnego lasu wawrzynowego. Gęstego, liściastego, niezwykle spokojnego. Nie brakuje w nim owadów i charakterystycznego zapachu świeżych liści. Spacer po Los Tilos to wyjątkowe doświadczenie. Dodatkowo na końcu trasy znajduje się specjalnie przygotowane centrum, w którym odbywają się projekcje tematyczne, a także znajduje się świetnie wyposażona kawiarnia. Możliwe do przejścia są również inne szlaki – z przewodnikiem lub bez.

Góra Roque de los Muchachos

La Palma nazywana jest „najbardziej stromą wyspą świata”. Wszystko dlatego, że znajdują się na niej liczne górskie pofałdowania. Najwyższy szczyt to Roque de los Muchachos, który mierzy imponujące 2426 m n.p.m., czyli prawie tyle, co polskie Rysy. Na szczyt wiedzie dobrze zagospodarowany szlak turystyczny. Warto się tam wybrać, ponieważ i tam przygotowano niecodzienne atrakcje. Mowa o nowoczesnym obserwatorium astrofizycznym, które posiada ponad 10 ogromnych instrumentów obserwacyjnych – wydajnych i w dzień, i w nocy. Wśród nich jest największy teleskop na świecie – Grantecan.

Zobacz też:
Saragossa – co warto zobaczyć w hiszpańskim mieście? Zabytki i atrakcje

Mirador de los Llanos del Jable oraz Roque de los Muchachos

To punkt widokowy, którego odwiedzenie jest pozycją obowiązkową podczas każdej wizyty na La Palmie. Mirador de los Llanos del Jable słynie z tego, że można z niego bez większych przeszkód obserwować spadające gwiazdy, których są… setki! Niebo jest niezwykle przejrzyste, że liczba widocznych gołym okiem ciał niebieskich jest aż nierealistyczna. Wyspa posiada wyróżnienie „Starlight” – honoruje się nim miejsca, w których jest niebo o najlepszej jakości astronomicznej.

Park Narodowy Caldera de Taburiente

Na „Zielonej Wyspie”, bo tak nazywa się La Palmę, nie mogło zabraknąć Parku Narodowego. Nazwa Caldera de Taburiente nawiązuje do krateru wulkanicznego, który znajduje się w centralnym miejscu wyspy. Jego aktywność sprawia, że wytworzył się tam unikalny ekosystem, w którym woda daje życie bujnej roślinności wypełniającej wąwozy. Tworzy to wrażenie ogromnej oazy, w której dominują imponujące drzewa liściaste.

La Palma, czyli pyszne jedzenie i piękne plaże

Jak widać, miejsc do aktywnego spędzania czasu nie brakuje. Warto jednak na moment przystopować i zainteresować się miejscowymi smakołykami. Bo na La Palmie jedzenie jest pyszne, choć proste – w menu są sery, ziemniaki, skwarki i ciasteczka (to na deser). Wiele osób sięga również po pyszną kawę, a także dobre białe wino, które nazywa się po prostu La Palma. Najlepiej sięgać po te smakołyki na jednej z wielu knajp znajdujących się przy imponującej, piaszczystej i pełnej słońca plaży. Tych oczywiście nie brakuje. Różnią się one jednak od siebie w zależności od tego, w której części wyspy aktualnie się znajdujesz.

Zobacz też:
Jaskinie w Ajuy zostały uznane za cenny pomnik przyrody. Warto odwiedzić ten kanaryjski zakątek wyspy Fuerteventura!

La Palma, choć jest jedną z najmniejszych z Wysp Kanaryjskich (708 km² powierzchni), daje ogromne możliwości turystyczne. Poszczególne gminy, a jest ich czternaście, różnią się od siebie pod względem budowy, atrakcji czy infrastruktury. Bez wątpienia warto odwiedzić Fuencaliente de la Palma, Los Llanos de Aridane czy Villa de Mazo. Pełne są ciekawych miejsc i fascynującej historii wyspy. Wybierając się na La Palmę, pamiętaj, żeby nie skupiać się jedynie na odpoczynku na plaży. Te są oczywiście piękne, ale prawdziwe wrażenie robią inne liczne atrakcje na wyspie. Warto poświęcić dwa lub trzy dni na piesze wędrówki – obcowanie ze znajdującą się tam dziką naturą to niezwykłe doświadczenie.


Zobacz też:

Zobacz też:
Casa Mila(La Pedrera) – kamienica Gaudiego w Barcelonie. Jak powstał dom Mili i co warto wiedzieć o dziele Gaudiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.