Garachico na Teneryfie – miasto zniszczone przez erupcję wulkanu. Baseny lawowe i inne atrakcje kurortu Wysp Kanaryjskich

Garachico zamieszkuje ok. 5,5 tys. osób. Co przyciąga turystów w ten zakątek Teneryfy? Jakie atrakcje zapewniają Wyspy Kanaryjskie? Jak wyglądają połączenia z Hiszpanią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule!

garachico

Garachico to kurort na wybrzeżu Atlantyku, który równie dobrze sprawdza się jako baza wypadowa na górskie wycieczki. Górujący nad całą Teneryfą wulkan El Teide (3718 m n.p.m.) stanowi zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo miasta. To dzięki niemu lokalna przyroda budzi zachwyt. Jednocześnie lawa nieodwołalnie zakończyła złoty okres w historii Garachico, jaki przypada na przełom XVI i XVII wieku, doszczętnie niszcząc tutejszy port. W rezultacie erupcji powstały słynne baseny El Caletón, a uszkodzone budowle po odrestaurowaniu stały się cennymi zabytkami, które przypominają o czasach świetności. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Informacje podstawowe – Garachico leży w północno-zachodniej części Teneryfy

Administracyjnie Garachico graniczy m.in. z okręgami i gminami San Juan del Reparo, San Pedro de Daute, La Caleta de Interián, El Guincho, Buenavista del Norte, Genovés, La Montañeta czy El Tanque. Podobnie jak one miejscowość Garachico należy do prowincji Santa Cruz de Tenerife. Podróż transportem publicznym z lotniska Aeropuerto de Tenerife Norte do miasta zajmuje ok. 1:40 h. Turyści posiadający lub wynajmujący jacht mogą dopłynąć do Garachico przez Atlantyk. Miejscowy port dysponuje nowoczesną infrastrukturą, choć przystosowaną wyłącznie pod jednostki o niskim zanurzeniu.

Zobacz też:
Teneryfa – ZOO i nasze TOP 3 najciekawszych atrakcji hiszpańskiej wyspy dla dzieci i dorosłych

Największe atrakcje turystyczne Garachico to naturalne baseny i zamek Castillo de San Miguel

Jak możesz spędzać tu wolny czas? Garachico słynie przede wszystkim z plaż i kąpielisk. W szczególności tych, które utworzyła zastygająca lawa. Pamiętaj, że Piscinas Naturales de El Caletón, Charco de Los Frailes i inne, naturalne baseny mogą być zamykane przy gwałtowniejszej pogodzie. W takiej sytuacji możesz po prostu podziwiać formacje skalne w oceanie (m.in. La Puntilla oraz El Infierno), wejść na jeden z punktów widokowych (Mirador del Emigrante, Mirador de Atalaya, Mirador de la Culata) lub wybrać się na Muelle de Garachico – molo z rzeźbą Tensei Tenmoku, popularne wśród wędkarzy.

Wycieczka po historycznej części miasta

Alternatywną opcją będzie wycieczka po historycznej części miasta. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się Castillo de San Miguel. To pozostałości twierdzy obronnej wybudowanej w latach 1775–1777. Główne zabytki w centrum Garachico to także:

 • Casa del Marques de Villafuerte – XVII-wieczna willa w stylu kolonialnym z muzeum-archiwum rodzinnym;
 • Palacio de los Condes de la Gomera – budynek z XVI w. z charakterystyczną fasadą, przez co miejscowi nazywają go „Domem z Kamienia” (Casa de Piedra);
 • brama portowa pomiędzy w parku Parque de la Puerta de Tierra i Plaza Juan González de la Torre;
 • kościół Iglesia de Santa Ana z lat 1532-42, gdzie działa też Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo de Arto Sacro);
 • stary kompleks młynów Casa de los Molinos z wystawą o historii i przyrodzie wokół Garachico;
 • kapliczka Ermita de San Roque z 1636 r.;
 • dawny klasztor św. Franciszka z Asyżu, gdzie mieszczą się:
 • kościół Iglesia Nuestra Señora de los Ángeles;
 • kapliczka;
 • Miejskie Archiwum Garachico;
 • Muzeum Sztuki Współczesnej;
 • dom kultury;
 • biblioteka.
Zobacz też:
Valle de La Orotava – najpiękniejsze miasto Teneryfy. Casa de los Balcones i inne atrakcje La Orotavy, które musisz zobaczyć!

Atrakcje Icod de los Vinos i innych miejscowości w pobliżu Garachico

Masz dość plażowania i zwiedzania? Wybierz się na wycieczkę! Garachico oferuje wiele możliwości – masz stąd całkiem blisko do takich miejsc na Teneryfie, jak:

Garachico było jednym z najważniejszych portów handlowych Królestwa Hiszpanii

Interesują cię najciekawsze wydarzenia z historii miasta? Garachico zostało założone w 1496 roku przez bankiera. W krótkim czasie osada Krzysztofa de Ponte stała się głównym portem na Teneryfie, gdzie zawijały statki płynące z towarami do i z Europy oraz Ameryki. Wszystko zmienił wybuch wulkanu w 1706 roku. Choć podobno nikt nie zginął, to znaczną część miasta pogrzebały materiały piroklastyczne. Statki handlowe zmierzające na Teneryfę przekierowano do Puerto de la Cruz, a po odbudowie Garachico nie odzyskało już dawnej świetności.

W kurorcie funkcjonują obiekty noclegowe o zróżnicowanych standardach. Hotele z luksusowymi apartamentami działają w sąsiedztwie domów z pokojami do wynajęcia czy hosteli. Z pewnością znajdziesz mnóstwo ofert last minute, które pozwolą ci odwiedzić Garachico i wykupić turnus za niewygórowaną kwotę. Po powrocie koniecznie podziel się tutaj swoimi wrażeniami z wczasów na Teneryfie!

Zobacz też:
Naturalne baseny – Teneryfa i jej zaskakujące atrakcje. Wykąp się w basenie stworzonym przez wulkan

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.