Wyjeżdżając na wakacyjny urlop, trzeba zadbać o wiele rzeczy, ale jedną z absolutnie najważniejszych jest ważny dokument upoważniający na terytorium danego kraju. Nie można tego bagatelizować, bo jeżeli za późno się zorientujesz, możesz nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zdążyć, wyrobić nowy przed wyjazdem. Jednak zanim sprawdzisz jego ważność, musisz wiedzieć, który dokument masz sprawdzić. Zatem do konkretów: Teneryfa. Paszport z wizą czy dowód osobisty?

Teneryfa – paszport czy dowód?

Paszport jest niezbędny w przypadku podróży do krajów, które nie należą do wspólnoty Unii Europejskiej i nie są w strefie Schengen, np.:

Ponadto do wszystkich krajów poza Europą. Wyspy Kanaryjskie (z Teneryfą włącznie) należą do Unii Europejskiej i są w Schengen. W związku z tym, aby przekroczyć granicę Hiszpanię, wystarczy posiadać ważny dowód osobisty z aktualnym zdjęciem. Aczkolwiek nie wyklucza to możliwości legitymacji ważnym paszportem.

Wyrabianie dokumentu podróży

Jeżeli termin twojej podróży na Teneryfę zbiega się z końcem terminu ważności dowodu osobistego, najlepiej jak najszybciej zgłoś potrzebę wyrobienia nowego dokumentu. Obecnie czas oczekiwania na wyrobienie nowego dowodu to mniej niż 30 dni. Wniosek możesz złożyć w urzędzie, przez Internet oraz w szczególnych przypadkach poza urzędem (ostatni punkt dotyczy osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą załatwić tej sprawy w inny sposób). Ponadto pamiętaj o dołączeniu do wniosku kolorowego zdjęcia twarzy – wytyczne znajdziesz na stronie internetowej właściwego urzędu. Obecnie wyrobienie dowodu osobistego jest całkowicie bezpłatne.

Wkroczenie na terytorium Wysp Kanaryjskich, w tym Teneryfy, nie wymaga paszportu, ponieważ Hiszpania należy do Unii Europejskiej i jest w strefie Schengen, zatem wystarczy ważny dowód osobisty z aktualnym zdjęciem. Niemniej jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do legitymowania się ważnym paszportem zamiast dowodu osobistego. Wiza nie jest wymagana. Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania i już wiesz jaki dokument jest ci potrzebny do wyjazdu na Teneryfę.

Archiwum: maj 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: