Miasto La Orotava składa się z 28 dzielnic (okręgów miejskich) i wchodzi w skład prowincji Santa Cruz de Tenerife. To na jego obszarze administracyjnym znajduje się najwyższy szczyt archipelagu i kraju, czyli wulkan El Teide (3718 m n.p.m.). Razem z Puerto de la Cruz oraz Los Realejos współtworzy obszar metropolitalny Valle de La Orotava zamieszkany przez ponad 100 tysięcy osób. Znakami rozpoznawczymi miejscowości są hiszpańskie rezydencje z XVII i XVIII wieku w stylu kolonialnym i tradycyjne dywany kwiatowe. Najbliższe plaże znajdują się ok. 3 km w linii prostej od pełnego zabytków i muzeów centrum. Przeczytaj i dowiedz się więcej o tym niezwykłym miejscu!
Dlaczego Valle de La Orotava nosi miano najpiękniejszego miasta na Teneryfie?
To zasługa malowniczego położenia, architektury i lokalnych tradycji. Miasto, nazywane czasem La Villa de La Orotava, jest położone w jednej z dolin, w północnej części Teneryfy. Jedna z Wysp Kanaryjskich charakteryzuje się krajobrazowym połączeniem piaszczystych plaż, wulkanicznych skał i górskich zboczy z plantacjami bananów i innymi, często endemicznymi roślinami.
Kliknij tutaj, aby kupić bilety na wycieczkę VIP po Teneryfie!
Rys historyczny
Pierwsze zapiski na temat La Orotavy pochodzą z 1502 roku – mówią o założeniu osady na cześć króla Hiszpanii. Europejczycy rozpoczęli podbój archipelagu ok. 100 lat wcześniej. W 1628 roku miejscowość zyskała prawa miejskie. Z tego okresu pochodzi wiele cennych, doskonale utrzymanych zabytków, prezentujących niepowtarzalną architekturę kanaryjską. Jeśli chodzi o tradycje, miasto rozsławiły barwne procesje z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, rzemiosło artystyczne oraz zadbane ogrody.
La Orotava – historia, architektura i zabytki
W przeszłości gospodarka całej wyspy opierała się na trzcinie cukrowej. Dziś jej motor napędowy stanowi turystyka. W La Orotavie nie brakuje ciekawych, historycznych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Najważniejszym zabytkiem jest Casa de los Balcones – w wolnym tłumaczeniu „Dom Balkonów”. Budynek z 1632 roku wyróżnia się bogato zdobioną elewacją, dziś mieści się tu Muzeum Tradycji i Zwyczajów (Museo de Usos y Costumbres). Inne, godne uwagi wiekowe rezydencje na terenie La Orotavy to:
- Casa de Eladia Machado – obiekt znany też pod nazwą Casa del Turista, pełniący rolę centrum kultury i sklepu z lokalnymi pamiątkami rękodzielniczymi;
- Casa Lercaro z XVII wieku – dziś restauracja bankietowa (nie mylić z pałacem o tej samej nazwie w La Laguna, gdzie działa Museo de Historia y Antropología de Tenerife!);
- pałac Liceo de Taoro – rezydencja rodziny Asconio z 1928 roku.
Pozostałe zabytki
Naturalnie lista zabytków na tym się nie kończy. La Orotava ma na swoim obszarze jeszcze wiele intrygujących miejsc i budowli. Które są najciekawsze? Turyści najchętniej odwiedzają następujące obiekty na terenie starego miasta:
- kościół Nuestra Señora de la Concepción – z charakterystyczną, czerwoną kopułą. Barokowa świątynia z XVIII w. znana jest również pod nazwą Iglesia de La Concepción;
- Molino de Chano – tradycyjna piekarnia i zabytkowy młyn;
- ex convento de San Agustin y Iglesia de San Agustin – dawny konwent i kościół św. Augustyna;
- Museo de Artesanía Iberoamericana de Tenerife, czyli Muzeum Rzemiosła Artystycznego Iberoameryki
- Plaza del Ayuntamiento – główny plac historycznego centrum La Orotavy;
- Plaza de la Constitución.
Atrakcje La Orotavy i okolic. Las Cañadas del Teide, Charco del Viento i inne
Teneryfa charakteryzuje się niezwykle zróżnicowaną roślinnością. Wiele gatunków występuje tylko tutaj. Sama La Orotava ma kilka ogrodów botanicznych – nie ma konieczności urządzania długiej i męczącej wyprawy w góry, by na własne oczy przekonać się o bogactwie regionalnej przyrody. Najbardziej rozbudowane są ogrody Jardin Victoria oraz Hijuela del Botánico.
Nie można zapomnieć o gęstej sieci szlaków pieszych i rowerowych. Najambitniejsi mogą spróbować zdobyć najwyższy szczyt – trasa łącząca La Orotavę z Pico del Teide liczy 27 kilometrów, a jej pokonanie w jedną stronę zajmuje ok. 12:30 h! Na szczęście na południowym stoku działa kolejka linowa, a na terenie kaldery Las Cañadas są drogi dla samochodów. La Orotava doskonale sprawdzi się również przy krótszych wypadach. Urządzając wycieczkę do Puerto de la Cruz i innych, sąsiednich miejscowości, możesz skorzystać z takich atrakcji turystycznych, jak:
- muzeum w El Castillo San Felipe;
- Loro Parque – ogród zoologiczny i delfinarium
- Charco del Viento;
- Museo Arqueológico;
- kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Peña de Francia z 1697 roku;
- Batería de Santa Barbara;
- park wodny Costa Martiánez.
Warto przyjechać do Villa de La Orotava na Boże Ciało, by zobaczyć dywany kwiatów
To wielokolorowe kompozycje sporych rozmiarów, wykonywane z wielką dbałością o detale. Ich tworzenie na stałe wpisało się w miejscową kulturę. Święto Bożego Ciała obchodzi się tu z ogromnym zaangażowaniem, a La Orotava ma nawet muzeum poświęcone kwietnym dywanom. Wizyta w Museo de las Alfombras pozwoli ci bliżej poznać ich symbolikę oraz techniki układania.
Jak na najpiękniejszy kurort Teneryfy przystało, w mieście La Orotava rozwija się infrastruktura turystyczna. Jak dotąd liczba całorocznych hoteli ustępuje sezonowym kwaterom wakacyjnym. Więcej obiektów noclegowo-rekreacyjnych działa w miejscowościach położonych nad samym oceanem. Biorąc pod uwagę niewielkie odległości, nie ma żadnych powodów, by rezygnować z wizyty w La Orotavie podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich!
Dodaj komentarz