Icod de los Vinos – turystyczne miasteczko smoczego drzewa na Teneryfie, największej Wyspie Kanaryjskiej

Icod de los Vinos o miasteczko w północnej części wyspy Teneryfy, które słynie przede wszystkim ze znajdującego się w nim smoczego drzewa. Mowa o dracenie millenaria, która liczy sobie już prawie tysiąc lat!

icod de los vinos
Ocena

Icod de los Vinos to miasteczko, a zarazem gmina o tej samej nazwie. Choć znajduje się daleko od Półwyspu Iberyjskiego, należy do Hiszpanii. Położone jest niedaleko Puerto de la Cruz, w północnej części Teneryfy, która z kolei należy do Wysp Kanaryjskich. Rozsławiło ją na całą wyspę, a następnie na resztę świata, znajdujące się w nim drzewo – dracena millenaria. To właśnie dzięki niej Icod de los Vinos nazywane jest czasem Ciudad del Drago, czyli smoczym miastem.

Icod de los Vinos na turystycznej Teneryfie

Miasto Icod de los Vinos leży na łagodnym stoku, który porastają rozpościerające się aż do morza lasy piniowe. Znajduje się na północnym-zachodzie wyspy. Zostało założone przez hiszpańskich konkwistadorów około 500 lat temu. Ten obszar słynie ze swojej żyznej gleby i uprawy bananowców, winorośli oraz sadownictwa. Wina z tego miejsca znane są na całym świecie.

Będąc w tym mieście warto odwiedzić jego atrakcje:

  • Cueva del Viento – powulkaniczna jaskinia wiatru. Zastygnięta lawa tworzy w tym miejscu niesamowity labirynt tuneli rozciągający się aż na 3 kondygnacje;
  • Mariposario del Drago – motylarnia, w której zamieszkuje aż ponad 800 tych przepięknych owadów, z rozmaitych zakątków świata. Można tu podziwiać wszystkie etapy życia motyli oraz oczywiście kwiaty, które są niezbędne dla ich życia;
  • ARTlandya – muzeum lalek i pluszowych zabawek;
  • kościoły Iglesia de San Marcos oraz Iglesia de San Agustín;
  • zabytkowy dom Casa de los Cáceres z XVIII wieku.

Największa atrakcja miasta, czyli Dracena millenaria – smocze drzewo

Dracena millenaria, znana też jako drzewo smocze lub po prostu smokowiec, to endemiczny gatunek Madery i Wysp Kanaryjskich. Jest on rzadki i posiada niewielki zasięg rozprzestrzeniania się. Przystosowany jest do bardzo konkretnych warunków i źle znosi jakiekolwiek zmiany w swoim otoczeniu. Na wyspach, na których powstał, występuje tylko w zaledwie kilkuset egzemplarzach. Określenie „millenaria” sugeruje długowieczność tej rośliny. Pełna nazwa może być przetłumaczona jako „tysiącletnia dracena”.

Nic dziwnego, że stał się więc symbolem nie tylko jej, ale też całych Wysp Kanaryjskich. Największy i najstarszy okaz znajduje się właśnie w Icod de los Vinos. Szacuje się, że smocze drzewo waży ponad 100 ton i posiada ponad 300 gałęzi. Jego średnica w najszerszym miejscu liczy sobie aż 6 metrów, a wysokość wynosi 17 m. Badacze uważają, że wiek tego egzemplarza bliższy jest raczej 800 lat. „Tysiącletnia” brzmi jednak znacznie lepiej, a dokładny wiek nie został ustalony, więc nazwa ta wciąż się utrzymuje.

Choć Icod de los Vinos znane jest przede wszystkim ze znajdującego się na jego placu smoczego drzewa, nie brakuje tam też innych atrakcji. Miasto to powinien odwiedzić każdy podczas swojej podróży do Teneryfy. W końcu Dracena millenaria to niebywale rzadki okaz, a w dodatku jest symbolem całych Wysp Kanaryjskich. Nie zobaczysz jej prawie nigdzie indziej na całym świecie!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *