Paisaje Lunar – Księżyc na Teneryfie. Poznaj szlaki w rejonie Skał Księżycowych!

Paisaje Lunar to jeden z najefektowniejszych przykładów działalności wulkanów na Wyspach Kanaryjskich. Skały Księżycowe wyglądają tak, jakby ktoś ściągnął je na Teneryfę prosto z ziemskiego satelity. Zobacz, jak powstały i w jaki sposób do nich dojść!

paisaje lunar
Ocena

Paisaje Lunar to nie jedyna naturalna formacja geologiczna na Teneryfie, która słusznie kojarzy się z Księżycem. Z pewnością jednak należy do najsłynniejszych. Inna nazwa Skał Księżycowych w południowej części masywu El Teide (3718 m n.p.m.) to Los Escurriales. Do Paisaje Lunar prowadzi szlak TF-72. Trasa z Vilaflor de Chasna i z powrotem ma 14,6 km długości, a szacowany czas przejścia wynosi niespełna 6,5 godziny. Jakie szlaki turystyczne warto tu poznać?

Powstanie Paisaje Lunar. Jak uformowały się Skały Księżycowe Teneryfy?

Dokładną genezę przybliżają rozstawione w pobliżu tablice informacyjne. Paisaje Lunar zaczęły formować się ok. 500 tysięcy lat temu, w wyniku kolejnych erupcji wulkanu oraz niszczenia skał przez deszcz i wiatr. Skały Księżycowe mają budowę warstwową – kolejne pokłady materiałów piroklastycznych przykrywały wcześniejsze osady wulkaniczne. Powolna, lecz systematyczna erozja nadała im niezwykłe kształty.

Paisaje Lunar pozostaje bardzo wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dlatego nie wolno chodzić po Skałach Księżycowych, należy pozostać na wyznaczonym szlaku. Głównym budulcem formacji są zlepione pumeksy i żużle, które są już bardzo kruche. 

Co jeszcze warto zobaczyć w tym miejscu?

W pobliżu Paisaje Lunar i na najpopularniejszej trasie do Skał Księżycowych znajdują się inne atrakcje, takie jak:

  • punkty widokowe na Montaña Colorada, Atlantyk czy Vilaflor;
  • las sosnowy z pomnikami przyrody, np. Pino Padre;
  • ruiny Casa Marrubial;
  • wodospad Cascada Barranco del Río;
  • wąwóz Barranco Eris del Carnero.

Piesze szlaki turystyczne do Paisaje Lunar na Wyspach Kanaryjskich

Skały Księżycowe znajdują się na wysokości ok. 1900 m n.p.m., nieco ponad wierzchołkiem Montaña Bermeja (1883 m n.p.m.). Najpopularniejsza trasa zaczyna się w Vilaflor, a ok. 3,5 km od miasteczka turyści trafiają na rozwidlenie. Do Paisaje Lunar prowadzą dwie odnogi, przy czym ścieżka w lewo (czerwonym szlakiem Camino de Chasna GR 131) charakteryzuje się nieco łagodniejszym podejściem. Bardziej stromą częścią pętli można podążać w drodze powrotnej.

Większym wyzwaniem będzie wejście trasą Camino de Chasna spod Muzeum Historii w Granadilla de Abona. Ta droga do Paisaje Lunar ma 11,3 km długości, a jej pokonanie zajmuje od 5,5 do 7 godzin. To spory wysiłek, więc dobrym pomysłem będzie postój w obozowisku-kempingu Campamento Madre del Agua ok. 2 km przed dotarciem do Skał Księżycowych. Fantastyczny widok Paisaje Lunar z pewnością zrekompensuje ci cały trud włożony w wędrówkę!

Fot. ilustracyjne: javiersanp via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *