Fethiye znajduje się w południowej części Turcji. Niedaleko tej miejscowości są góry Taurus. Jest to ważny ośrodek turystyczny w tym regionie. Znajduje się tu mnóstwo historycznych miejsc, które naprawdę warto odwiedzić podczas tureckich wakacji. Zaledwie 12 kilometrów od miasta je laguna Oludeniz, która uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Turcji. Jeżeli zastanawiasz się nad wakacjami w Turcji, to naprawdę warto rozważyć podróż do Fethiye. Zobacz, na jakie atrakcje możesz liczyć w tym regionie!

Fethiye – historia miasta

Miasto Fethiye w czasach starożytnych nosiło nazwę Telmessos. Obecna nazwa pochodzi od imienia tureckiego pilota. Fethi Bey, który zginął w katastrofie lotniczej w 1914 roku, uznawany jest za bohatera wojny o turecką niepodległość. W mieście znajduje się zresztą pomnik, który go upamiętnia. Z czasów starożytnych pochodzi wiele grobowców, które znajdują się w okolicy miasta. Region często nękany jest przez trzęsienia ziemi, co sprawia, że dominuje tutaj raczej nowoczesna architektura, a zabytki, które nie zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi, są tutaj wyjątkowo chronione i szanowane.

Jaki klimat panuje w Fethiye?

Jeżeli lubisz kurorty z piękną pogodą, to Fethiye będzie miejscem idealnym dla ciebie. Samo miasto leży pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Egejskim. Wieją tutaj dosyć silne wiatry, dzięki którym bardzo wysoka temperatura nie jest tak bardzo odczuwalna. W okresie od kwietnia do maja temperatura wynosi od 20 do 25 stopni Celsjusza. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu. Klimat tego regionu powinien przypaść do gustu każdemu turyście.

Fethiye – zabytki w mieście, które warto zobaczyć

Fethiye to miasto, w którym znajduje się wiele ciekawych zabytków. Wiele z nich warto zobaczyć podczas urlopu, nawet jeśli głównym celem jest relaks. Poniżej prezentujemy krótką listę ciekawych miejsc znajdujących się na terenie miasta.

Grobowiec Amyntasa

Jest to starożytny grobowiec wykuty w skale, który znajduje się w południowej części miasta, na zboczu góry. Jego historia sięga aż 350 r. p.n.e. Na grobowcu znajduje się grecki napis Amyntou tou Ermagiou, co oznacza „Amyntas, syn Hermagiosa”. Grobowiec skalny został zbudowany przez Likijczyków, czyli lud dawniej zamieszkujący te tereny. Likijczycy nigdy nie stworzyli własnego państwa, działali jako konfederacja państw-miast.

Bizantyjska twierdza w Fethiye

Zamek znajdujący się na wzgórzu w niedalekiej odległości od Grobowca Amyntasa został zbudowany w XI wieku, później go przebudowano. Przez pewien czas służył jako baza marynarki wojennej. Zostały już po nim tylko ruiny, ale roztacza się stamtąd wspaniały widok na miasto.

Starożytny teatr

Pierwotnie był to teatr grecki, który zbudowano na zboczu. W okresie rzymskim został przebudowany i rozbudowany. Kamienny dom sceniczny zbudowano w II wieku naszej ery. Obecnie tworzą go dwa poziomy, na które składa się 28 rzędów siedzeń. Teatr opuszczono w VII wieku naszej ery. W latach 1992–1995 został częściowo odkryty z gruzów. Odrestaurowano go w latach 2013–2015.

Muzeum w Fethiye

W mieście znajduje się muzeum, które mieści się w centrum miasta. W budynku jest wiele ciekawych artefaktów z czasów licyjskich. Eksponaty te pochodzą z epoki brązu oraz z czasów hellenistycznych, rzymskich i bizantyjskich. W czasie wizyty w Fethiye będziesz mógł więc podziwiać wiele ciekawych ozdób i posągów. Jednym z najciekawszych eksponatów jest trójjęzyczna Stela z Letoon, na której znajdują się inskrypcje w języku greckim, licyjskim i aramejskim. Muzeum jest otwarte codziennie, z wyjątkiem poniedziałków.

Ciekawe miejsca w okolicy miasta Fethiye

Jeżeli zwiedzisz już większość interesujących miejsc w samym mieście, wówczas możesz udać się w jego okolice. Jest tam naprawdę wiele do zobaczenia. Poniżej prezentujemy listę miejsc, które powinieneś koniecznie odwiedzić podczas urlopu!

Laguna Oludeniz

Oludeniz to laguna, która uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Turcji. Z trzech stron jest ona otoczona przez góry. Żwirowa plaża łączy się tutaj z krystalicznie czystym morzem. Nazwa Oludeniz oznacza „spokojne morze”. Tafla wody jest tutaj gładka, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Każdego roku Oludeniz przyciąga wielu turystów. Warto zabrać ze sobą aparat, ponieważ wspaniałą scenerię powinieneś uwiecznić!

Dolina Motyli

Dolina jest domem dla wielu różnych gatunków motyli. Naukowcy naliczyli tutaj aż 105 gatunków z 15 rodzin. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie pomiędzy czerwcem a wrześniem, ponieważ można wtedy zaobserwować wiele odmian o różnych kolorach. Dolina Motyli jest otwarta dla turystów przez cały rok. Z racji tego, że to rezerwat przyrody, nie mogą tutaj powstawać żadne budynki. Na jej terenie znajduje się jednak kilka prostych bungalowów oraz restauracja i bar.

Kayakoy – opuszczone miasto

Miasto zostało zbudowane w miejscu dawnego starożytnego miasta Karmylissos. Leży ono około 8 kilometrów od Fethiye. Po wojnie grecko-tureckiej Kayakoy zostało opuszczone. Miasto zostało wpisane na listę UNESCO, jako World Friendship Village, co oznacza, że nic nie zostanie tu już zbudowane, a teren nie będzie zasiedlony. W sezonie turystycznym wstęp na teren miasta jest płatny.

Xantos i Tlos

Xantos to dawne miasto w starożytnej Licji. Tlos zaś jest starożytną i obecnie zrujnowaną cytadelą. Na szczycie okolicznego wzgórza znajdują się pozostałości akropolu oraz licyjskiej fortecy. Można zobaczyć tutaj także mur z czasów rzymskich. Jeżeli jesteś miłośnikiem historii starożytnej, powinieneś koniecznie zobaczyć to miejsce podczas wakacji w Fethiye.

Kanion Saklikent

Ten kanion ciągnie się na 18 kilometrów w głąb gór Akdağlar. Wąwóz jest tutaj bardzo stromy (na tyle, że nie docierają do niego promienie słoneczne), a woda płynąca wąwozem – bardzo zimna. Miejsce to znajduje się około 40 kilmetrów od Fethiye.

Babadag

Szczyt główny góry nieopodal miasta Fethiye sięga 1969 metrów nad poziomem morza. Drugi szczyt o nazwie Karatepe ma 1400 m n.p.m. Szczyty te oddzielone są doliną powodziową. Góry słyną ze wspaniałej flory. Leżą one mniej niż 5 kilometrów od morza, dlatego też stanowią popularne miejsce do paralotniarstwa.

Dalyan

Dalyan to miasto leżące nad rzeką. Pływa tam wiele taksówek wodnych, którymi można dostać się na plażę Iztuzu. Jest to bardzo ciekawe miejsce, którego nie można pomijać, będąc w okolicy!

Plaże Fethiye

W pobliżu miasta znajduje się wiele pięknych plaż, które przyciągają duże liczby turystów. Jedną z najpopularniejszych jest plaża Patara, na której znajdują się lęgowiska żółwi morskich. Plaża otoczona jest skałami i wydmami. W jej okolicy znajdują się ruiny licyjskiego miasta o tej samej nazwie. Wejście na plażę jest płatne. Obok wejścia znajduje się muzeum, w którym można zapoznać się z przeszłością Patary.

Kolejną bardzo popularną plażą jest Calis, która mieści się 5 kilometrów od centrum Fethiye. Wzdłuż niej znajdują się hotele. Jeżeli jesteś miłośnikiem kąpieli słonecznych, to już wiesz, gdzie się kierować!

Restauracje i zakupy w Fethiye

W Fethiye znajdziesz wiele restauracji, które serwują tradycyjną kuchnię. Przy porcie jest z kolei targ rybny, gdzie można kupić świeże ryby. Jeżeli lubisz owoce morza, na pewno szybko znajdziesz restaurację, która je serwuje. Jeżeli chodzi o zakupy, zachęcamy, aby wybrać się na tradycyjny targ, który odbywa się w każdy wtorek. Na bazarze można kupić jedzenie, a także wiele ciekawych pamiątek. Możesz tam spędzić naprawdę dużo czasu!

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie spędzić wczasy, to warto przemyśleć podróż do miejscowości Fethiye. Można tam wypocząć i odwiedzić miejsca naznaczone historią. Jest tam naprawdę wiele ciekawych atrakcji, które sprawią, że na pewno nie będziesz się nudził!

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: