Akropol ateński, czyli spotkanie z greckimi bogami. Jak zaplanować wizytę w tym miejscu?

Akropol ateński to jedna z najsłynniejszych budowli antycznego świata oraz turystyczna wizytówka Grecji. Chcesz odwiedzić to miejsce? Chcesz zobaczyć miejsce, gdzie w szczególny sposób była czczona Atena? Podpowiadamy, jak to zrobić!

akropol ateński
Ocena

Akropol ateński to nic innego jak część miasta znajdująca się na wysokim wzgórzu. Słowo to pochodzi od określenia akropolis. W takim miejscu zwykle powstawały pałace lub kompleksy świątynne, które dumnie wznosiły się nad rynkami i domami mieszczan. Akropole powstawały już 4 tysiące lat temu, a ich lista jest dość długa. Co więcej, były one wznoszone nie tylko w Grecji, choć to z nią są kojarzone. Ten najsłynniejszy akropol znajduje się w Atenach. Co go wyróżnia? Zobaczmy!

Akropol ateński i jego dzieje

akropol ateński z boku

Wzgórze Akropolu w Atenach osiąga wysokość 156,63 m n.p.m i znajduje się w centrum greckiej stolicy. Wiadomo, że człowiek pojawiał się na nim już 4000 lat p.n.e., gdyż było to bezpieczne miejsce, przyciągające naturalnymi walorami obronnymi. Przez wieki powstawały tu różne budowle, po których zachowały się lepiej lub gorzej zachowane ślady.kup bilety

To, co możesz zobaczyć na Akropolu ateńskim obecnie, jest pamiątką z czasów świetności Aten. Budowle, będące dziś tak ważną atrakcją, powstały w czasach Peryklesa (V wiek p.n.e.), a decydujący wpływ na przebieg prac i ich efekt miał Fidiasz – jeden z najsłynniejszych rzeźbiarzy w dziejach świata. Stworzyli oni dzieło wyjątkowe, które w 1987 roku zostało wyróżnione wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Doryckie kolumny wciąż mają wiele uroku. Chcesz je zobaczyć?

Najważniejsze budowle na Akropolu

akropol ateński rzeźby

Dzisiejszy Akropol atekński to przede wszystkim najsłynniejsze na świecie stanowisko archeologiczne, które zaskakuje swymi rozmiarami. Zachwyca sam Akropol, wiele atrakcji czeka też na południowym zboczu, znanym głównie z ruin antycznych teatrów. Nieco mniej znane jest zbocze północne, warto je jednak odwiedzić – np. ze względu na piękne widoki. Kup bilet już teraz i przeznacz więcej czasu na zwiedzanie!  Jakim budowlom warto poświęcić tu więcej uwagi?

Świątynia Ateny Nike

Atena Zwycięska miała dla Ateńczyków ogromne znacznie, zatem poświęcone jej miejsce kultu jest obowiązkowym puntem na trasie zwiedzania. Choć wydaje się ona niewielka, dawniej wyróżniała się sporą ilością zdobień i detali architektonicznych.

Partenon

Partenon to kolejny zabytek-symbol ważny w Akropolu ateńskim. Dom bogini-dziewicy jest jednym z najlepiej znanych obiektów antycznych, zachwycającym zarówno swoją formą, jak i rozmiarami. 69 m długości, 31 m szerokości – takie rozmiary sprawiają, że Partenon wciąż robi wrażenie. Wiadomo, że dawniej w sanktuarium tym stał olbrzymi posąg Ateny, a do jej wnętrza dostęp mieli jednie kapłani i kapłanki.

Erechtejon

To kolejny monumentalny obiekt, jaki powstał na Akropolu ateńskim. Świątynia ta została zbudowana na dość nietypowym planie, dzięki czemu podzielono ją na dwie części. W jednej czczono Atenę (niezwykle ważną w starożytnej Grecji), w drugiej – Posejdona. Znalazło się tu również miejsce na sanktuarium Erechteusza, jednego z ateńskich władców znanych nam dobrze z greckiej mitologii.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Wśród innych zabytków, które przypominają o Złotym Wieku Grecji, znajdują się również takie obiekty jak:

 • Propyleje – brama, imponujące wejście na teren Akropolu;
 • Piedestał Agrypy;
 • fundamenty świątyni Ateny Opiekunki Miasta;
 • Odeon (czyli teatr) Heroda Attyka;
 • Asklepiejon – świątynia na cześć Asklepiosa (patrona sztuki lekarskiej);
 • Teatr Dionizosa, czyli miejsce, gdzie narodziła się słynna tragedia grecka;
 • Stoa Eumenesa.kup bilety

Zajrzyj również do Muzeum Akropolu ateńskiego, w którym znajdują się m.in. marmurowy posąg Kory czy stela znana jako „Atena zadumana”. Zgromadzono tu również wiele innych rzeźb, które niegdyś zdobiły monumentalne budowle na Akropolu ateńskim, oraz większe fragmenty kolumn i innych elementów architektonicznych, które postanowiono wyeksponować w odpowiedni sposób.

Zwiedzanie Akropolu w Atenach – informacje praktyczne

akropol ateński widok z oddali

Chcesz zwiedzić najsłynniejszy zabytek całej Grecji? Oto garść informacji, dzięki którym lepiej przygotujesz się do wizyty w tym miejscu.

 

Akropol ateński – bilety i godziny otwarcia

akropol ateński niebo

Kiedy i za ile możesz zwiedzać ten niezwykły kompleks świątynny? Oto najważniejsze dane.

Godziny otwarcia  Codziennie:
 • okres letni – od 8:00 do 19:00
 • okres zimowy –  od 8:00 do 17:00
Ceny biletów  Ceny od 1 kwietnia do 31 października:
 • bilet normalny – 20 euro – kup bilet
 • bilet ulgowy – 10 Euro.

Ceny od 1 listopada do 31 marca:

 • bilet normalny – 10 euro;
 • bilet ulgowy – 5 euro.
Bilet na Akropol i 6 innych stanowisk archeologicznych (ważny przez 5 dni) Za 30 euro możesz kupić bilet, który dodatkowo pozwala zwiedzić:
 • starożytną agorę;
 • rzymską agorę;
 • bibliotekę Hadriana; 
 • Świątynię Zeusa Olimpijskiego;
 • szkołę Arystotelesa;
 • Kerameikos.

Pamiętaj, że Akropol ateński to symbol Grecji i obowiązkowy punkt w programie wycieczki po jej stolicy. Co to oznacza? Spory ruch oraz kolejki do kasy. Jeśli chcesz ich uniknąć, zarezerwuj z wyprzedzeniem bilet online, dzięki czemu na teren kompleksu wejdziesz bez kolejki.

 

Jak przygotować się do wizyty w tym miejscu?

akropol ateński ruiny

Wielu turystów zakłada, że spacer po Akropolu ateńskim będzie przedłużeniem spaceru po Atenach. To błędne założenie, gdyż słynne wzgórze jest wielkim stanowiskiem archeologicznym. Wygodne obuwie to podstawa – szczególnie jeśli zamierzasz dokładnie spenetrować wszystkie jego zakamarki. Pamiętaj też o słońcu, które na osłoniętym wzniesieniu potrafi dać w kość. Nakrycie głowy i krem z filtrem są tu równie ważne, jak szczegółowy przewodnik.

Muzeum Akropolu i wzgórze pełne antycznych budowli to duma Grecji. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić to miejsce, przeżyjesz wyjątkową lekcję historii i nacieszysz się wspaniałymi widokami na Ateny i okolice. Dzięki temu greckie wakacje będą jeszcze ciekawszą przygodą dla ciebie i tych, z którymi wybierzesz się w taką historyczną podróż.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *