Plaża Elafonisi, wyspa lub półwysepek Elafonissi. Poznaj atrakcje różowej plaży na Krecie!

W przeszłości Elafonisi pozwalała uciec od tłumów wczasowiczów na najpopularniejszych kąpieliskach Krety. Dziś, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, trudno mówić o sielance. Sprawdź, dlaczego ten malowniczy zakątek uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż całej Grecji!

elafonisi
Ocena

Administracyjnie te tereny należą do gminy Kisamos w jednostce regionalnej Chania – części jednego z 13 nomosów kraju, czyli Krety. Ich wizytówką są piaszczyste brzegi nad Morzem Śródziemnym. Z niezwykłym kolorem piasku związana jest lokalna legenda, nawiązująca do XIX-wiecznych wydarzeń z greckiej historii. Elafonisi to nie tylko plaża, ale też mała wysepka, połączona ze stałym lądem na Krecie przez płytką lagunę. Krystalicznie czyste wody sprzyjają zarówno plażowiczom, jak i naturze. Cały ten obszar został objęty programem ochrony zasobów przyrodniczych w UE „Natura 2000”. W bezpośrednim sąsiedztwie wyspy występują endemiczne gatunki roślin i zwierząt, a w pobliskiej zatoce znajduje się rezerwat Kedrodassos.

Elafonisi, Elafonissos i Elafonissi to ten sam zakątek w południowo-zachodniej części Krety

Wszystkie nazwy są stosowane zamiennie, a ich spora liczba wynika z różnych metod przekładu greckiego alfabetu na litery łacińskie. Jak się tu dostać? Praktycznie dowolnym środkiem transportu – autem, rowerem, autobusem, statkiem, a nawet na piechotę. Dojazd do Elafonisi z miasta Chania zajmuje ok. 1,5 godziny jazdy samochodem – podróż z Heraklionu przez północne drogi wyspy trwa ok. 3,5 h. Jeśli chcesz zrobić sobie przerwę lub odkryć kilka wspaniałych zakątków Krety podczas powrotu do hotelu, pamiętaj o takich atrakcjach jak:

 • wąwóz Topolia;
 • jaskinia Agia Sofia z podziemną kaplicą;
 • piramidy ziemne Komolithi;
 • Muzeum Archeologiczne w Kissamos;
 • ruiny akropolu Polirrinia;
 • najstarsze owocujące drzewo oliwne w Ano Vouves.

Jeśli jednak wyruszasz z Paleochory albo kurortu Gialos, możesz spróbować wędrówki lub jazdy własnymi siłami. Piesze i rowerowe szlaki – w tym międzynarodowa trasa E4 – wiodą przez górskie wioski i całkowicie dzikie tereny. Nie uświadczysz tu wielu gajów oliwnych, które mogłyby dawać cień i wytchnienie. Drogi turystyczne na Efalonisi prowadzą głównie przez ścieżki wśród skał i niskich krzewów na mniej lub bardziej stromych zboczach. Przynajmniej zapewniają piękne widoki na morze.

Plaża Elafonisi wyróżnia się różowym piaskiem i okresowym oddzielaniem się małej wyspy

Według wspominanej we wstępie legendy niezwykły kolor okolicznych wydm to krew kobiet i dzieci, otoczonych i bestialsko zamordowanych przez Turków. Do zbrodni na Elafonisi miało dojść w Wielką Sobotę 1824 roku – część wersji wspomina o ok. 600 ofiarach, inne opowieści podają 800 i więcej. W rzeczywistości różowy kolor plaży to rezultat pomieszania piasku z rozdrobnionymi muszlami morskich skorupiaków. W połączeniu z turkusowymi wodami daje to fantastyczny efekt.

Płytka laguna między „stałym lądem” a maleńką wysepką (1,52 km² powierzchni) to doskonałe kąpielisko dla małych dzieci. Czasami poziom morza nieco się obniża i można przejść na mini-półwysep całkowicie suchą stopą – innym razem dostanie się na wyspę Efalonissi może wymagać przynajmniej podstawowych umiejętności pływania. Na tym skrawku lądu znajdują się m.in.:

 • tereny lęgowe żółwi morskich;
 • spoty do nurkowania;
 • mała latarnia morska;
 • niewielka, za to bogato zdobiona kapliczka;
 • punkt widokowy na skalnym klifie;
 • mała jaskinia;
 • plaża naturystów;
 • wypożyczalnie akcesoriów do sportów wodnych czy plażowych.

Atrakcje wokół Elafonisi. Sprawdź, co jeszcze można robić na wczasach w Grecji!

Jeśli masz dość leniwego plażowania, możesz wybrać się na krótką wycieczkę – na przykład do XVII-wiecznego klasztoru Panagia Chrisoskalitissa, zbudowanego nad malowniczym klifem. Legenda mówi, że jeden z 90 prowadzących do niego schodów jest zrobiony ze szczerego złota. Jazda samochodem na i z Elafonisi to kwestia 5–10 minut. W pobliżu znajduje się też mniejsza kaplica Agios Nikolaos. Warto odwiedzić również jedną z niezliczonych tawern, które kuszą tradycyjnym, greckim menu. Dobra kolacja, podana z pysznym napojem, będzie idealnym zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń.

Wraz ze wzrostem popularności plaży Elafonisi zaczęło zmieniać się jej najbliższe otoczenie. Powstały parkingi samochodowe, lokale gastronomiczne, zaplecze sanitarne z toaletami czy wypożyczalnie sprzętu wodnego i plażowego. Niewątpliwie zwiększa to poziom komfortu, ale jednocześnie trudniej o wrażenie bliskiego obcowania z przyrodą oraz odpoczynek w ciszy i spokoju. Jeśli „plażing” na Elafonisi nie przypadnie ci do gustu, możesz sprawdzić inne, pobliskie kąpieliska na greckiej Krecie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *