Grecką nazwę Χερσόνησος zapisuje się na wiele sposobów – Hersonisos, Chersonissos, Chersonisos czy wreszcie Hersonissos. Oznacza „półwysep” i prawdopodobnie odnosi się do charakterystycznego cypla w okolicach portu i promenady nad Morzem Egejskim. W pobliżu znajduje się mała wioska Stare Hersonissos, ale w rzeczywistości jest znacznie młodsza, niż główny kurort na północnym wybrzeżu Krety – jego początki sięgają miasta Chersonesos z czasów minojskich. W regionie do dziś prowadzi się prace archeologiczne, a w muzeach na wyspie można podziwiać relikty greckie, rzymskie, bizantyjskie, weneckie czy pozostałości z okresu panowania Turków. Do tego dochodzą piękne piaszczyste plaże, parki wodne, walory przyrodnicze, tradycyjne tawerny oraz nowoczesne kluby nocne, dyskoteki i bary.
Miasto Hersonissos – położenie, administracja Grecji, charakterystyka geograficzna
Miejscowość leży w północnej części wyspy, ok. 25 km na wschód od lotniska w Heraklionie, czyli „stolicy” Krety. Podróż samochodem z tamtego miasta do centrum Hersonissos, główną drogą w kierunku miejscowości Malia i Agios Nikolaos, zajmuje ok. 30 minut. Cała gmina Chersonisos należy do jednostki regionalnej Heraklion w greckim regionie Kreta. Cała wyspa umownie rozdziela wody Morza Śródziemnego na południu i zachodzie od Morza Egejskiego nad wschodnią i północną częścią wybrzeża.
Tereny wokół nadmorskiego kurortu są górzyste, gęsto porośnięte roślinnością typową dla klimatu śródziemnomorskiego. Hersonissos należy do Riwiery Kreteńskiej, która rozciąga się także wzdłuż miejscowości Stalida oraz Malia. Wzgórza nad północnym sąsiadem Chersonisos, czyli miejscowością Anissaras, są zauważlanie niższe i mniej strome. W tych okolicach znajduje się za to więcej gajów oliwnych. Szlaki piesze i rowerowe ciągną się we wszystkich kierunkach – zarówno wzdłuż wybrzeża, jak i w głąb wyspy. Panują tu znakomite warunki do uprawiania wielu sportów, takich jak:
- kolarstwo i rekreacyjna jazda na rowerze;
- trekking;
- hiking;
- windsurfing;
- kitesurfing;
- nurkowanie (z butlą i bez).
Historia Chersonisos w skrócie. Hersonissos na Krecie było ważnym ośrodkiem kultury minojskiej
Starożytne czasy jej świetności przypadają na okres XX–XVII wieku p.n.e. Najsłynniejszym zabytkiem z tego okresu na wyspie jest oczywiście słynny Pałac Minosa w Knossos. Do pokonania jest ok. 35 km, można też pozostawić własny środek transportu wcześniej i skorzystać z komunikacji publicznej Heraklionu – ze stolicy Krety do parku archeologicznego i z powrotem regularnie kursują autobusy. Antyczne miasto Chersonesos, na terenie którego znajduje się dzisiejsze Hersonissos, było miastem portowym, z którego możliwości przeładunkowych korzystali przede wszystkim kupcy i handlarze z otoczonego górami Lyttos, położonego ok. 12,5 km na południe.
Rzymianie docenili strategiczne znaczenie portu i przyczynili się do jego rozwoju. Po uznaniu religii chrześcijańskiej za dominującą w cesarstwie dość szybko powstało tutaj pierwsze biskupstwo. W czasach bizancjum Chersonesos miało nawet własną monetę, z wizerunkami Apollina i Artemidy. W 1212 r. powstało tu jedno z księstw weneckich, po tym jak Wenecjanie podbili całą Kretę. W 1669 r. kontrolę nad wyspą przejęło Imperium Osmańskie. Pod koniec XIX w. Kreteńczycy ogłosili niepodległość, tym razem bez skutecznej kontry ze strony Turków. W 1913 r. wyspa stała się częścią Grecji.
Ślady przeszłości wokół miejscowości – greckie zabytki i ruiny w okolicy Hersonissos
Praktycznie każde miasto na Krecie posiada sporo antycznych obiektów i artefaktów. Z czasów Chersonesos zachowały się m.in. pozostałości rzymskich akweduktów i fontanna, ozdobiona motywami rybackimi. W jej pobliżu doskonale widać częściowo zatopione pozostałości starożytnej infrastruktury. Współczesna przystań jachtowa Hersonissos została zlokalizowana nad pozostałą częścią dawnego portu. Na wzgórzu, gdzie dziś kościół Agia Paraskevi, w przeszłości znajdowała się jedna z wczesnochrześcijańskich bazylik. Znaleziono tutaj również bizantyjskie mozaiki – część ozdobiła inne świątynie, część trafiła na ekspozycje do muzeów w całej Grecji.
Bardzo prawdopodobne, że w pobliżu Chersonisos stała świątynia Britomartis – jednej z mitycznych towarzyszek Artemidy, czasami uznawaną za jedną z postaci samej bogini łowów. Nie ma pewności co do jej lokalizacji. Część naukowców wskazuje na obszar, który dziś znajduje się pod wodą. Inni skłaniają się ku wersji, że znajdowała się w pobliżu pałacu w Malii – w miejscu nazywanym dziś Chrysolakos. Warto odwiedzić te rejony, by obejrzeć ruiny minojskiego domu i udostępnione do zwiedzania części stanowisk archeologicznych.
Turystyczne atrakcje w Hersonissos – muzea, parki wodne i inne rozrywki
Jedną z wizytówek miejscowości jest żywy skansen, czyli Anichto Mousio Lychnostatis. Można tu obejrzeć wiele stanowisk rzemieślniczych, a także samodzielnie spróbować swoich sił w wytwarzaniu tkanin, wina, oliwy i wielu innych produktów, z których słynie Grecja. Warto obejrzeć także miejscową galerię sztuki i wstąpić do sklepu z pamiątkami. Kolejnym interesującym miejscem w Heronissos będzie Aquaworld – akwarium oraz centrum ratowania zwierząt. Największymi gwiazdami placówki niewątpliwie są żółwie morskie, które można dotknąć i nakarmić (naturalnie w zakresie dozwolonym przez obsługę).
Jeśli plaże na Krecie byłyby zbytnio zatłoczone, zawsze można wybrać się na odkryty basen. Parki wodne ze zjeżdżalniami i wieloma innymi atrakcjami to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W Chersonisos i jego okolicach znajdują się m.in. Acqua Plus, Creta Maris, Star Beach, The Village Resort & Water Park czy Watercity w Anopolis. Do najciekawszych miejsc na wyspie w pobliżu kurortu należą również:
- park rozrywki Labyrinth Park (m.in. Labirynt Minotaura do przejścia, jazda konna, pole do minigolfa, tor łuczniczy, miniatury zabytków Krety);
- Muzeum Życia Wiejskiego Parlamas;
- pole golfowe Gipedo Golf Kritis (jedyne na wyspie);
- Cretaquarium;
- Park Dinosauria;
- Jaskinie Skotino;
- klasztor Kira Eleousis;
- kameralne greckie wioski pełne restauracji i sklepów lokalnymi wyrobami, np. Piskopiano czy Koutouloufari.
Kreteńskie Chersonisos dla wczasowiczów – plaże, bary, pogoda w Hersonissos
Kąpieliska w tym rejonie Krety nie należą do największych. Za to plaże są niezwykle zróżnicowane. W pobliżu Hersonissos dominuje miękki, złocisty piasek, z kolei na Sarantari w obrębie Anissaras są już większe kamienie i klify. Niektóre miejsca za skałami upodobali sobie naturyści. Szukasz miejsca, gdzie po plażowaniu będziesz tańczyć do rana i sączyć drinki? Do najpopularniejszych nocnych lokali w Chersonissos należą m.in.:
- Club Sensation;
- Enigma Nightlife;
- New York Beach Club;
- Palm Beach Club;
- Starbeach Party & Events.
Władze Hersonissos przyciągają turystów ciekawymi danymi na temat tutejszego mikroklimatu. Średnio w ciągu roku wypada 220 w pełni słonecznych dni – bez opadów czy choćby poważniejszego zachmurzenia. Spakuj krem z filtrem (albo i kilka opakowań), nawet jeśli planujesz odwiedzić Grecję poza sezonem i nie zamierzasz się długo opalać na plaży. W lipcu i sierpniu temperatura powietrza przekracza 30 kresek przez większą część doby, a średnia temperatura wody w morzu wynosi nawet 26°C.
Kreta w zasięgu ręki, czyli propozycje wycieczek po wyspie z Chersonisos
Czasami warto poświęcić trochę czasu na krótką podróż. Dogodne położenie i sieć dróg sprawiają, że Hersonissos stanowi znakomitą bazę wypadową do wielu ciekawych miejsc na Krecie. Oczywistym kierunkiem dla turystów nastawionych na zwiedzanie będzie miasto Heraklion ze swoimi muzeami i zabytkami. Warto pojechać też w przeciwnym kierunku – na bezludną wysepkę Spinalonga z pozostałościami weneckich fortyfikacji i kościołem św. Jerzego. Miłośnicy sztuki powinni wybrać się do Muzeum Nikosa Kazantzakisa w Myrtii. Do szczególnie fotogenicznych miejsc i punktów widokowych na Krecie:
- kanion Karteros;
- jaskinie Peristeras;
- jezioro i tama Aposelemis;
- szczyt Spathi (2148 m n.p.m.);
- kompleks grot i kapliczka Milatos;
- jezioro Kournas;
- Góra Ida, znana także jako Psiloritis (2456 m n.p.m.).
Heronissos dysponuje komfortową, rozbudowaną bazą noclegową. Bez problemu znajdziesz tu zarówno prywatną kwaterę z dala od głównej ulicy, jak i luksusowy hotel z basenem i widokiem na morze – o ile zarezerwujesz pobyt wystarczająco wcześnie. Kurort należy do najbardziej popularnych na Krecie, o udanym wyjeździe „w ciemno” raczej nie ma co marzyć. W greckim Chersonisos każdy znajdzie dla siebie mnóstwo wspaniałych atrakcji!
Dodaj komentarz