Nazwa wyspy pochodzi z języka włoskiego i oznacza „długi cień”. W XIII wieku Kretę podbili Wenecjanie, którzy postanowili wybudować tutaj szereg umocnień i stanowisk ogniowych z ciężkimi działami o jak największym zasięgu. Forteca Spinalonga miała bronić główne kreteńskie porty przed zakusami piratów. W ujęciu poetyckim – rzucać jak najdłuższy cień na Morze Egejskie i grasujących po nim rabusiów. Wenecka twierdza długo opierała się Turkom w XVIII w., ale i ona w końcu padła. W latach 1903–1957 działało tutaj ostatnie leprozorium w Europie, czyli miejsce izolacji dla chorych na trąd. Zesłani do kolonii utworzyli tu całkiem sprawnie funkcjonujące miasteczko. Od kiedy wyspę opuścili ostatni pacjenci i lekarze, nikt tu nie mieszka.
Wyspa Spinalonga mogła oderwać się od Krety pod wpływem trzęsienia ziemi
Do katastrofy naturalnej miało dojść ok. XV–XVI wieku p.n.e. – mniej więcej w tym samym czasie, kiedy wybuchł wulkan na Cykladach, a Santorini stała się archipelagiem pięciu wysepek (i zatonęła mityczna Atlantyda). To tylko jedna z teorii, które tłumaczą powstanie tego niewielkiego skrawka lądu. Być może w przeszłości rzeczywiście był półwyspem, a może dzisiejsza Spinalonga nigdy nie była integralną częścią Krety – naukowcy nie są tu jednomyślni. Niecałe 200 m na południe od niej leży większa wyspa Kolokytha. Razem z kilkoma pomniejszymi wysepkami tworzą mały archipelag Kalidon. Od Heraklionu, czyli kreteńskiej stolicy, jest oddalony ok. 50 km na wschód w linii prostej.
Wyspa Spinalonga ma powierzchnię 34 hektarów i dość regularny, wydłużony na osi północ–południe kształt. Najwyższe wzniesienie ma wysokość 53 m n.p.m. Naturalne brzegi są kamieniste, w niektórych miejscach dość strome. Jedyny piaszczysty fragment wybrzeża, który można by określać mianem plaży, znajduje się w południowo-zachodniej części Spinalongi. Co odważniejsi pływacy próbują tu dotrzeć o własnych siłach – do pokonania mają ok. 800 metrów przez przejrzyste, zazwyczaj dość spokojne wody kreteńskiej zatoki na Morzu Egejskim. Reszcie turystów pozostaje rejs wycieczkowy połączony ze zwiedzaniem. Statki i motorówki wypływają z miejscowości Elounda, Plaki, Ajos (Agios) Nikolaos i wielu innych kurortów Krety.
Spinalonga służyła Wenecjanom jako ufortyfikowana twierdza
W starożytności Grecy najprawdopodobniej wykorzystywali wyspę jako lokalne centrum kultury, władzy i kultu religijnego. Znaleziska archeologiczne dają solidne podstawy, by przypuszczać, że znajdował się tu całkiem spory akropol z pałacami i świątyniami. Wenecjanie zbudowali swoją fortecę Spinalonga w 1579 roku – ponad 300 lat po tym, jak przejęli kontrolę nad całą Kretą. Stanowiła doskonały punkt obserwacyjny, a po wybudowaniu murów i osadzeniu 35 dział na stanowiskach dysponowała ogromną siłą ognia.
Dobitnie przekonało się o tym Imperium Osmańskie, które inwazję na Kretę rozpoczęło 1669 roku. Opór ostatnich weneckich obrońców, którzy okopali się w Spinalogi, udało się złamać dopiero w 1715 r. 55 lat później Grecy zorganizowali powstanie przeciwko okupantom – ogłosili niepodległość, jednak już po roku wojska tureckie ponownie przejęły kontrolę nad główną wyspą i otaczającymi ją wysepkami. W XIX wieku kontrolę nad tymi terenami na krótko przekazano Egiptowi, Turcy stłumili też kolejne greckie powstanie. Ostatecznie w 1898 r. powstała autonomiczna Republika Krety, która po 10 latach ogłosiła niepodległość (państwo nie zostało uznane przez większość społeczności międzynarodowej). W maju 1913 r. władzę przekazano w ręce rządu greckiego w Atenach.
Wyspa Trędowatych – leprozorium na Spinalondze. Ciemna karta najnowszej historii Grecji
Kreteński dekret o utworzeniu kolonii dla chorych pochodzi 1901 roku. Bramy leprozorium otwarto 30 maja 1903 r. Podobno jednym z powodów podjęcia takiej decyzji była chęć pozbycia się ostatnich tureckich mieszkańców regionu. Nikt nie chciał mieć do czynienia z trędowatymi – w pierwszej połowie XX w. dopiero opracowywano skuteczne leki, niektórzy nadal traktowali ją jako klątwę. Greckie władze usuwały z wszelkich państwowych dokumentów i rejestrów dane zesłańców, którzy oficjalnie przestawali istnieć. Na Spinalongę trafiali tunelem przez Bramę Dantego, z cytatem z „Boskiej komedii”: „Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie”. Skuteczną ucieczkę wpław lub łódką uniemożliwiała doskonała widoczność. Zdrowi mieli osobne wejście i wyjście, a przed powrotem wszystko poddawano dezynfekcji. Wśród nich byli głównie:
- lekarze;
- pielęgniarki;
- dostawcy;
- duchowni;
- policjanci wzywani dzwonami do interwencji;
- nieliczni członkowie rodzin odwiedzający bliskich;
- rzemieślnicy wykonujący specjalistyczne prace.
Początkowo cały lazaret bazował na tym, co zostało po tureckiej osadzie – Grecja nie zapewniła chorym żadnej nowej infrastruktury. Władze zapewniały dostawy żywności i wypłacały zapomogę, wykorzystywaną na opłacenie rzemieślników (którzy dyktowali wysokie ceny z uwagi na ryzyko dla zdrowia) albo przemytników. Okoliczni rybacy, a także przestępcy ze znacznie dłuższym stażem w „zawodzie”, dostarczali trędowatym towary, których nie było w rządowych dostawach dla Spinalongi. W 1937 r. powstał pierwszy, prowizoryczny szpital ze stałym personelem. W kolonii prowadzono także testy leków na trąd, które finalnie pozwoliły ją zamknąć. Leprozorium przestało działać w 1957 r., kiedy to ostatnich chorych przeniesiono do szpitala w Atenach, a ostatni mieszkaniec wyspy – ksiądz opiekujący się cmentarzem – opuścił ją 5 lat później.
Życie w kolonii chorych na trąd. Izolowani mieszkańcy wyspy zorganizowali namiastkę normalności
W początkowym okresie istnienia leprozorium wielu okolicznych mieszkańców Krety uważało nawet, że im żyje się gorzej, niż sąsiadom za wodą. Przyczyną takich postaw był m.in. fakt, że na Spinalongę trafił jeden z pierwszych generatorów prądu na Krecie. Izolowani mogli liczyć również na dodatkowe paczki żywnościowe z MCK – w czasach biedy niektórzy woleli zarazić się trądem i trafić do kolonii, niż zachować wolność i umierać z głodu. Podczas II WŚ Niemcy praktycznie w całości odcięli tę malutką wysepkę od świata. Czarne flagi, które oznajmiały czyjąś śmierć, zaczęły pojawiać się na Wyspie Trędowatych w coraz większej liczbie. Pogrzeby odbywały się w XVIII-wiecznym kościele św. Jerzego, który do dziś zachował się w całkiem dobrym stanie. Zmarłych chowano na cmentarzu – kiedy w grobowcach z betonowych płyt brakowało miejsca, stare szczątki przenoszono do pobliskiej wieży.
Spinalonga stała się miejscem, na które trafiali wszyscy trędowaci z Grecji. Bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy status majątkowy. Chorzy, którzy przypływali na urokliwą wysepkę, próbowali prowadzić możliwie normalne życie. Powstały uprawy warzyw i sady owocowe, otwierano sklepiki i zakłady usługowe. Udzielano ślubów, parom rodziły się dzieci – jeśli były zdrowie, odbierano je rodzicom i przekazywano do adopcji. Na wyspie powstawały też placówki edukacyjne i kulturalne. Ważną postacią w dziejach kolonii był Epameinondas Remoundakis – zjednoczył jej mieszkańców i zainspirował ich do skuteczniejszej walki o swoje prawa. Po zlikwidowaniu kolonii trędowatych czynił starania, by Grecja nie zapomniała o całej sprawie.
Ciekawe miejsca w pobliżu Spinalongi – atrakcje Plaki, Eloundy, Agios Nikolaos
Dawne leprozorium przez wiele lat niszczało. W latach 80. XX w. przeprowadzono renowację części zabudowań, a historia Wyspy Trędowatych uczyniła ją jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Krety. Jej zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje parę godzin, można również odwiedzić to miejsce samodzielnie. Warto zwrócić uwagę na kościół św. Pantelejmona (Pantaleona) – patrona lekarzy i pielęgniarek. A co można zobaczyć poza Spinalongią? W pobliżu znajdują się m.in.:
- Choros Olous – stanowisko archeologiczne i zatopione ruiny starożytnego miasta;
- zabytkowe wiatraki w Eloundzie;
- pozostałości Naxos;
- ruiny świątyni Wenus;
- muzeum-plantacja Kreteńska Oliwa z Oliwek w Agios Nikolaos;
- Muzeum Archeologiczne;
- Muzeum Etnograficzne;
- ruiny miasta Lato;
- klasztor Panagia Moní Faneroménis;
- monastyr Agias Triados Aretiou;
- kościół Agios Ioannis;
- plaże i punkty widokowe wioski Plaka.
Wycieczka na Spinalongę znajduje się w programie wielu zorganizowanych wczasów na Krecie
Taki wypad ma najczęściej fakultatywny charakter. Jeśli interesuje cię historia i lubisz ciekawe miejsca, warto odpuścić jeden dzień plażowania, by tu przyjechać lub przypłynąć. Jeżeli chcesz odwiedzić dawną kolonię trędowatych na własną rękę, najlepiej wybrać się do portu rybackiego i mariny w Place, by wypożyczyć łódź lub wybrać się w krótki rejs. Tylko pamiętaj, by na nabrzeżu Spinalongi pojawić się o umówionej z miejscowymi godzinie! Na Krecie funkcjonuje sporo wypożyczalni samochodów, skuterów i rowerów. Ponadto Agios Nikolaos ma stałe połączenia autobusowe z Heraklionem, a stamtąd można dostać się komunikacją publiczną do Eloundy i Plaki. Zwiedzanie wyspy zapamiętasz na długo!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety