Kastelli Kissamos – miejscowość do której warto się wybrać

Kreta to największa grecka wyspa z przepiękną scenerią, rozwiniętą infrastrukturą oraz bogatą historią. To właśnie na Krecie odkryto najstarsze ślady przodków człowieka (5,7 mln lat) i również tutaj trafisz na bardzo popularną wyspę wśród twoich rodaków. Propozycja wyboru miejscowości Kastelli Kissamos leżącej w bardziej malowniczej części wyspy z pewnością potrafi cię zachwycić.

kissamos
Ocena

Kastelli Kissamos pozwoli ci nacieszyć się pięknymi krajobrazami, temperaturą wody 26 stopni Celsjusza, zjawiskowymi plażami zachęcającymi do uprawiania sportów wodnych. Sprawdź, na co jeszcze możesz liczyć w nadmorskim miasteczku z typową kreteńską atmosferą.

Kastelli Kissamos – miejscowość na Krecie – baza wypadowa

Kastelli Kissamos to niewielka miejscowość na północno-zachodnim wybrzeżu Krety. Ta część wyspy jest mniej oblegana przez turystów, a coraz więcej osób szuka do wypoczynku miejscowości spokojniejszych, bez tłumów i przepychanek. Nieco senne i spokojne Kissamos służy odpoczynkowi, rozluźnieniu od trudów dnia codziennego. Kastelli Kissamos położone jest między dwoma półwyspami:

 • Gramvousa – najbardziej na zachód wysunięty półwysep na wyspie Kreta, kompletnie niezamieszkany, z nienaruszoną przyrodą, stanowiący naturalny rezerwat dla wielu gatunków ptaków. Z półwyspu Gramvousa rozciąga się niesamowity widok na wyspę Imeri Gramvousa z ruinami weneckiej fortecy;
 • Rodopos – to dziki i mało zaludniony półwysep z pozostałościami świątyni bogini Artemidy, niedaleko miejscowości Maleme.

Miasteczko posiada połączenia autobusowe z miejscowością Chania, natomiast port w Kissamos pozwoli na organizowanie wycieczek na wiele wysp w okolicy, jak choćby:

 • Gythion;
 • Kalmata;
 • Kythira;
 • lub ze zwiedzaniem lądu – port w Pireusie.

Temperatury w czerwcu, lipcu i w sierpniu w Kissamos

Jeśli chcesz, aby temperatura podczas twoich wakacji w Kissamos była najwyższa, wybierz się w czerwcu, lipcu lub sierpniu, kiedy to jest tu najcieplej. W czerwcu temperatura osiąga 26 stopni Celsjusza, w lipcu już 28 stopni a w sierpniu 29 stopni. W sierpniu woda jest najcieplejsza do kąpieli. Jeśli nie przepadasz za upałami, wybierz bezpieczny czerwiec.

Wyspa Kreta – położenie, roślinność, obowiązująca waluta i historia

Walutą ważną na Krecie jest tak, jak w całej Grecji euro. Kiedy dostaniesz się już na wyspę, pamiętaj, że musisz przesunąć zegarek o godzinę, zgodnie z obowiązującą strefą czasową. Kreta jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku wśród Polaków, głównie dlatego, że wypoczynek na wyspie jest komfortowy, a widoki poruszające i zapierające dech w piersiach. To nie jedyny powód, bardzo ważny jest aspekt stosunkowo niedługiego lotu z Polski na Kretę, jak i mnogość połączeń. Dwa lotniska na miejscu w miejscowościach Chania i Heraklion także pozwalają na szybki dojazd do docelowej miejscowości wypoczynkowej.

Kreta jest piątą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, natomiast jest to największa grecka wyspa. Długość linii brzegowej to aż 1040 km, a największe miasto to Heraklion (Iraklion). Krajobraz wyspy tworzą wybrzeża skaliste, przeplatane pięknymi i szerokimi plażami, tak chętnie wybieranymi przez turystów. Wyspa stworzona jest ze skał osadowych, głównie z wapieni. Klimat ma cechy subtropikalne i umiarkowane, lato więc jest upalne, a w zimie jest chłodniej, szczególnie w rejonach górskich, gdzie na szczytach zalega śnieg (od listopada do maja). Roślinność niestety bywa skąpa no, chyba że w rejonach wilgotniejszych.

Pierwsze świadectwa osadnictwa sięgają aż 6000 do 3100 r. p.n.e. Był to okres nazywany wczesnominojskim lub przedpałacowym, niektóre z budowli pojawiające się w tym czasie posiadają dwie kondygnacje, a w grobach znajdowana była złota biżuteria. W „Iliadzie” Kreta opisywana jest, jako mająca 100 miast. Historia burzliwa, Kreta przeszła przez wiele rąk, by 30 maja 1913 roku zostać włączoną do Grecji.

Wycieczki w okolicy Kastelli Kissamos

Kissamos jest z uwagi na swoje położenie doskonałą bazą wypadową. W okolicy miasteczka Kastelli Kissamos warto odwiedzić:

 • miasteczko Polyrrhenia – możliwość obejrzenia zabytków archeologicznych z okresu hellenistycznego, w okolicy piękny wąwóz Sirikari;
 • Chania – to drugie co do wielkości miasto wyspy założone przez Wenecjan na miejscu istniejącego minojskiego osiedla Kydonia istniejącego od około 3400 r. p.n.e. To atrakcyjne miasto portowe przyciąga głównie zabudowa z czasów weneckich. Warto w nim zobaczyć port wenecki z XIV w., Kościół św. Mikołaja, Stare Miasto, Loggię Wenecką, Muzeum Archeologiczne znajdujące się w gotyckim kościele klasztornym św. Franciszka, Muzeum Historyczne, Muzeum Folkloru, Muzeum Morskie, park miejski, a jak się chcesz wybrać po zakupy to Hala Targowa na Placu Wenizelosa sprawdzi się idealnie;
 • Wąwóz Topolia a w nim wejście do jaskini Agia Sofia, która znajduje się na wysokości 285 metrów, a jej kopuła ma 20 metrów wysokości, potrafi zrobić imponujące wrażenie;
 • Kolymbari – spokojna i urocza miejscowość, w jej pobliżu znajduje się klasztor Moni Gonias wzniesiony w XVII wieku, a w nim kolekcja ikon, sprzętów liturgicznych i manuskryptów;
 • Nochia słynąca z warsztatów garncarskich, leżąca pomiędzy Kissamos a Kolymbari;
 • Paleohora – zbudowana na ruinach starożytnego miasta Kalamydi położona na niewielkim półwyspie na południowo-zachodnim wybrzeżu Krety, to wioska z zachowanymi ruinami Selino;
 • Elafonisi – to jedna z najpiękniejszych plaż wpisana na listę Natura 2000, a 5 km od plaży znajdziesz Monaster Chrissoskalitissa XVII wieczny niewielki biały klasztor położony na skale nad morzem. Nazwa Chrissoskalitissa oznacza „złote schody”, a z nazwą wiąże się legenda: aby dotrzeć do klasztoru, należy pokonać 98 stopni, a ostatni z nich ze złota jest zauważalny wyłącznie dla wierzących. W 1944 roku został częściowo zniszczony przez Niemców;
 • Àgii Theódori – wyspa, według mitologii to potwór zamieniony w skałę, którego ognisty oddech nadał plaży złoty kolor. Na wyspie nie zamieszkują ludzie, ale kozy Kri-Kri, znajdziesz tam również pozostałości kaplicy trójnawowej;

Niedaleko miasta Kissamos

Niedaleko miasta Kissamos (14 km) znajduje się Falassarna, a tam jedna z najpiękniejszych plaż w regionie. Grecy zachęcają turystów do uprawiania sportów wodnych. W Kissamos można także wypożyczyć rower, samochód lub skuter. Niektóre hotele postawiły na tenis i znajdują się przy nich korty tenisowe.

Wczasy w Grecji to turystyczna przygoda i związane z nią wycieczki do Starożytności. Na Krecie znajdziesz też wiele tawern, dla miłośników dobrej kuchni i wiele możliwości wypoczynku i zabawy.

 

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *