Matala: popularna miejscowość turystyczna na Krecie. Co warto zwiedzić w trakcie pobytu? Atrakcje, położenie, plaże

Matala z piaszczystą plażą w zatoce, lokalnymi tawernami i pięknymi widokami z radością przyjmuje turystów, którzy często ją omijają ze względu an brak atrakcji. Nic bardziej mylnego, region otaczające Matalę to prawdziwa kopalnia ciekawych miejsc.

matala
Ocena

Matala to niewielka miejscowość turystyczna położona na południowym wybrzeżu greckiej wyspy Krety. Według mitologii Zeus pod postacią byka dopłynął właśnie do Matali, na swoich plecach przyniósł księżniczkę Europę. Aktualnie dawna wioska rybacka jest szeroko znana dzięki hippisom, którzy pod koniec lat 60. wprowadzili się na lokalną plażę i zamieszkali w jaskiniach znajdujących się w klifach. Wykute w porowatych klifach z piaskowca w czasach prehistorycznych, w jaskiniach chowano zmarłych przez Rzymian. Wówczas Matala była miastem portowym dla Gortyny. Co zobaczyć podczas urlopu w Matali?

Kreta – wyspa w Grecji, na której leży Matala

Kreta to swoisty gobelin wspaniałych plaż, starożytnych skarbów i krajobrazów, tkanych w tętniących życiem miastach i sennych wioskach, gdzie miejscowi dzielą się swoimi tradycjami, wspaniałą kuchnią i uśmiechem. Naturalnemu pięknu Krety dorównuje jedynie bogactwo jej historii. Wyspa jest miejscem narodzin pierwszego społeczeństwa Minojczyków, którzy rządzili około 4000 lat temu. Wszędzie znajdziesz sugestywne ślady, najbardziej znane znajdują się w Pałacu w Knossos. Wpływy bizantyjskie tkwią we wspaniałych freskowanych kaplicach, kościołach i klasztorach.

Matala – co zobaczyć?

W samej Matali nie ma specjalnych atrakcji, niemniej jednak stanowi doskonałą bazę wypadową na wycieczki w okolicy, a w pobliżu wioski są bardzo imponujące zabytki i inne atrakcje chętnie odwiedzane przez turystów.

Gortynia – stanowisko archeologiczne w pobliżu Matali

Gortyna była zamieszkana od czasów neolitu, ale osiągnęła swój szczyt po tym, jak została stolicą rzymskiej Krety od około 67 r. p.n.e., aż do najazdu Saracenów na wyspę w 824 r. W szczytowym momencie mogło żyć nawet 100 000 ludzi wokół ulic Gortyny. Są dwa odcinki, przecięte autostradą. Większość ludzi zatrzymuje się, tylko aby zbadać ogrodzony teren po północnej stronie drogi za wejściem. Jednak na południe od drogi rozsianych jest kilka ważniejszych świątyń, łaźni i innych budynków.

Fajstos – miasto pałacowe na Krecie

Fajstos był drugim najważniejszym minojskim miastem pałacowym po Knossos i cieszy się sugestywną scenerią z panoramicznym widokiem na równinę Messara i Mt Psiloritis. Został zbudowany około 1700 p.n.e. na szczycie starszego, wcześniej zniszczonego pałacu i rozplanowany wokół centralnego dziedzińca. W przeciwieństwie do Knossos miasto mniało mniej fresków, ponieważ jego ściany były prawdopodobnie pokryte białym gipsem. Fajstos został pokonany przez Gortynę w II wieku p.n.e. Dobra angielska boazeria i grafika rozmieszczona w kluczowych miejscach pomagają odczarować ruiny.

Muzeum Etnologii Kreteńskiej

Warto odwiedzić Vori, to darmowe muzeum, które pokazuje, jak ludność wiejska żyła na wyspie aż do XX wieku. Wystawy z anglojęzycznymi opisami są organizowane na takie tematy jak produkcja żywności, wojna, zwyczaje, architektura i muzyka. Poza niezwykłymi miechami kotlarza, większość przedmiotów jest raczej zwyczajna – motyki, prasy do oliwy, kosze, ubrania, instrumenty – ale są zjawiskowo eksponowane w zaciemnionych pomieszczeniach, zaakcentowanych punktowymi światłami. Ośrodek muzealny jest wyraźnie oznakowany przy głównej drodze Mires-Tymbaki.

Pałac Malia

Pałac Malia znajduje się 3 km na wschód od Malii. Został zbudowany mniej więcej w tym samym czasie, co wielkie minojskie pałace Phaestos i Knossos. Pierwszy Pałac pochodzi z około 1900 p.n.e. i został odbudowany po trzęsieniu ziemi z 1700 p.n.e., by ponownie zrównać się z ziemią przez kolejne wstrząsy około 1450 p.n.e.. Większość z tego, co dziś można zobaczyć, to pozostałości Drugiego Pałacu, w którym znaleziono wiele znakomitych minojskich artefaktów, w tym słynny złoty wisiorek pszczół.

Sanktuarium Osłów Agia Marina

To miejsce zadowoli wszystkich miłośników zwierząt. Pasjonaci w prowadzonym przez Kiwi Agia Marina Donkey Sanctuary karmią i opiekują się porzuconymi osłami. W trakcie pisania artykułu pod ich opieką znajdują się 22 osły, a także stado gęsi, kóz, psów i co najmniej jeden paw. Można tam nie tylko poznać historię osłów, ale również można obsypać je miłością i pieszczotami. Należy pamiętać, że godziny są ściśle określone, ​​ponieważ wiele z osłów jest w podeszłym wieku, więc potrzebują swojej sjesty. Wizyty są bezpłatne, ale sanktuarium przyjmuje darowizny i sprzedaje pamiątki związane z osłami oraz umożliwia patronat danego osiołka. Poszukaj drogowskazu na drodze Matala–Mires. Jest oznakowany 1 km po stronie Matala Petrokefali.

Kommos

Uważa się, że minojskie miejsce Kommos, 3 km na północ od Matala, nad fantastyczną szeroką i piaszczystą plażą, było portem potężnego pałacu-miasta Fajtos, oddalonego o około 6 km na północny zachód. Pomimo że jest ogrodzony, nadal można dostrzec ulice i podwórka starożytnego miasta, a także pozostałości warsztatów, domostw i świątyń.

Plaża w Matali – Red Beach

Główna plaża w Matali znajduje się przy grotach zamieszkujących przez hipisów, jednak często jest nieprzyjemnie zatłoczona. Aby uciec od tłumów, należy podążać za znakami kierującymi na Red Beach, do której dotrzesz w ciągu 30-minutowej wspinaczki po skałach. Plaża nie jest tajemnicą, ale przyciąga zdecydowanie mniej ludzi, czasami pojawiają się na niej naturyści. Być może wynika to z braku udogodnień dla turystów, takich, jak bary, leżaki z parasolami, prysznice czy wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych. Niemniej warto ją odwiedzić, bowiem jest jedną z przyjemniejszych plaż Krety.

Matala – kuchnia regionalna

Jeśli jesteś smakoszem, będziesz w niebie na Krecie, gdzie „locavore” nie jest trendem, ale sposobem na życie. Wiejskie bary i tawerny często produkują własne mięso, sery, oliwę z oliwek, raki i wino oraz łowią własne owoce morza. Podążaj szlakiem dla smakoszy przez krajobraz, a zachwycisz się charakterystycznymi ziołami i zielenią zebranymi na każdym zboczu wzgórza, świeżymi serami wytwarzanymi na bazie unikalnych receptur charakterystycznych dla wsi lub gospodarstwa domowego oraz miodem o smaku ziół górskich. Dieta kreteńska należy do najzdrowszych na świecie. Połącz swój posiłek z doskonałym lokalnym winem i przykryj go ognistym kieliszkiem raki.

Matala znajdująca się w południowej części greckiej wyspy to doskonała baza wypadowa do okolicznych atrakcji na Krecie, w dodatku jest świetnie skomunikowana z całym regionem, więc można się z niej wszędzie dostać bez wynajmowania auta.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *