Wczasy w mieście Agia Marina słynącego z piaszczystych plaż

Grecja, a szczególnie Kreta to kierunek bardzo często wybierany przez polskich turystów. Trudno się dziwić, skoro ruch lotniczy na Kretę obsługują dwa lotniska – Port Lotniczy Daskalogiannis oraz Port Lotniczy Heraklion w miejscowości Chania. Agia Marina to miejscowość tętniąca życiem i słynąca z piaszczystych plaż.

agia marina
Ocena

W Agia Marina życie wrze zarówno w dzień, jak i w nocy w wielu nocnych klubach. Miejscowość położona jest raptem około 20 km od międzynarodowego lotniska w Chania. Sprawdź, co można tu zwiedzić i z jakich form relaksu korzystać.

Agia Marina – kreteńska miejscowość

Agia Marina to miasto na Krecie, leżące po północno-zachodniej stronie wyspy, które od 2011 roku jest częścią gminy Chania. Agia Marina leży raptem 10 km od Chanii – miasta wartego zobaczenia. Jej populacja sięgała podczas ostatniego spisu ludności w 2011 roku 2005 mieszkańców. Miasto zajmuje powierzchnię 5324 km2, walutą jest euro tak jak w całej Grecji. To doskonała lokalizacja, aby wybrać się na zwiedzanie największej wyspy Grecji – Krety. Agia Marina znana jest z wielu lokali gastronomicznych, szeregu klubów nocnych, a tym samym prowadzonego tu bardzo chętnie życia nocnego, lokalnych specjałów, kolorowych drinków, urokliwej architektury oraz pięknych piaszczystych plaż.

Ubezpieczenie zdrowotne oraz karta EKUZ

Wybierając się w podróż na Kretę, nie zapomnij o ubezpieczeniu zdrowotnym oraz wyrobieniu sobie jeszcze w Polsce Karty EKUZ. Jeśli lecisz na Kretę z biurem podróży, najprawdopodobniej ubezpieczenie podstawowe posiadasz. Biuro podróży daje ci podstawową ochronę, a w niej:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia do kwoty, jaką oferuje biuro, najczęściej do 15 tysięcy euro;
 • polisa od NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) z sumą ubezpieczenia do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Biuro podróży zobowiązane jest zapewnić ubezpieczenie turystyczne. Najczęściej jednak jest to wersja podstawowa, niestety, gdyby się coś wydarzyło niewystarczająca. Pamiętaj jednak, że zawsze masz możliwość rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego. Koszty leczenia za granicą mogą być ogromne, dlatego też warto, jest poświęcić chwilę, by wyrobić sobie Kartę EKUZ. Dzięki temu na terenie Unii Europejskiej w państwowych placówkach będziesz mieć taką ochronę, jaką otrzymuje mieszkaniec kraju, w którym się znajdujesz. Karta jednak nie zapewni ci opieki związanej z leczeniem specjalistycznym. Trzeba pamiętać, że w Europie pacjent współuczestniczy w kosztach leczenia. Standardowe ubezpieczenie, jakie daje biuro podróży, nie ochroni cię w przypadku przewlekłej choroby lub wypadku związanego z uprawianiem sportu. Najlepiej spotkać się z agentem ubezpieczeniowym i zawrzeć z nim bezpieczną dla siebie umowę.

Zwiedzanie Agia Marina

Agia Marina to dobra baza wypadowa, sama miejscowość jest typowo turystyczna z zabudowaniami architektonicznymi stanowiącymi w większości hotele, lokale gastronomiczne, czy dyskoteki. Wokół jest co zwiedzać, znajduje się dużo miejscowości z zabytkami, muzeami, czy miejscami na długie i miłe spacery. Jest to także miejsce, gdzie znajduje się mnóstwo sklepów, zatem na brak możliwości zakupu greckiej pamiątki narzekać nie można. Agia Marina beach zapewnia także możliwość wykonywania sportów wodnych, na przykład windsurfingu. Jeśli masz już ubezpieczenie – skorzystaj koniecznie. Większość restauracji budowana jest z zejściem do morza, tym samy z widokami na nie. Greckie jedzenie jest przygotowywane ze świeżych lokalnych składników, jak choćby:

 • pomidory;
 • oliwki;
 • owoce morza;
 • różne rodzaje ryb;
 • mięsa;
 • oliwa z oliwek;
 • ser feta;
 • masa suszonych ziół.

Kreta – jej historia, lokalizacja i atrakcje turystyczne

Kreta to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości śródziemnomorska. Zbudowana jest ze skał osadowych, głównie wapienia. Największym jej miastem jest Heraklion, wyspa położona jest na Morzu Śródziemnym, a linia brzegowa Krety wynosi aż 1040 km. To bardzo ciekawa wyspa, odkryto na niej jedne z najstarszych śladów człowieka sprzed 5,7 mln lat temu. Naukowcy z kilku polskich ośrodków w północno-zachodniej części Krety odnaleźli w 2002 roku dwa stanowiska ze śladami ludzkich stóp. Można tu mówić o odkryciu pierwszych dwunożnych imigrantów, którzy przybyli na Kretę, niestety nie wiadomo skąd.

W epoce brązu wyspę zamieszkiwała cywilizacja minojska, jedna z najstarszych na obszarze Morza Śródziemnego. Na Krecie zobaczyć można ruiny z czasów minojskich, ale także pozostałości starożytnej Grecji, protektoratu Imperium Osmańskiego i ślady z czasów rządów Wenecjan. Sprawdź, jakie atrakcje turystyczne znajdziesz na Krecie:

 • Chania – to drugie co do wielkości miasto Krety, w którym warto przyjrzeć się z bliska Kościołowi św. Mikołaja, portowi weneckiemu z XIV wieku, logii weneckiej zbudowanej w stylu renesansowym. Koniecznie odwiedź Stare Miasto, gdzie znajdziesz zespoły zabudowań z czasów weneckich i tureckich;
 • Wąwóz Samaria – położony jest w południowo-zachodniej części wyspy, uchodzi za najdłuższy suchy wąwóz Europy, aż 18 km;
 • Pałac w Knossos – raptem 6 km od Heraklionu znajdują się w nim pozostałości zabudowań ze szczytowego rozwoju cywilizacji minojskiej. Ruiny Pałacu w Knossos zostały odnalezione pod koniec XIX wieku. W czasach swojej świetności pałac mieścił ponad 1000 pomieszczeń, a na każdym jego boku znajdowały się odrębne bramy. Ciekawostką jest, że jeden z najbardziej znanych mitów greckich opowiada o słynnym labiryncie zaprojektowanym przez Dedala, który miał znajdować się w pałacu w Knossos. W labiryncie tym Minos zamknął Minotaura;
 • Heraklion – nie sposób pominąć stolicę wyspy, od której najczęściej turyści przebywający na Krecie rozpoczynają swoją przygodę z Grecją. Na uwagę przede wszystkim zasługuje średniowieczna forteca z czasów weneckich, jak i Fontanna Morosini.
 • Gramvousa – dostaniesz się tu wyłącznie statkiem, ponieważ jest to wyspa i nieodłączny punkt wycieczki łączący także pobyt na lagunie Balos. Plaża laguny Balos jest niesamowita, jej drobniutki biały piasek zalewa tak czysta woda, że stojąc na wzgórzu, dostrzega się odcienie błękitu i turkusu.

Mieszkając w Agia Marina, masz możliwość obejrzenia wielu zabytków na Krecie, jest wszędzie blisko, czy chcesz dotrzeć do sklepu z biżuterią, czy też odwiedzić mnóstwo tawern. Na wyspie jest wiele udogodnień dla turystów, dlatego jest pewnie tak często wybierana.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *