Ruiny pałacu w Knossos położone są zaledwie kilka kilometrów od Heraklionu, czyli stolicy Krety. Jeżeli planujesz wycieczkę na Kretę, koniecznie zarezerwuj przynajmniej jeden dzień na zwiedzanie tego obiektu! Znajdziesz tam nie tylko oryginalne labirynty, ale także odtworzone przez archeologów i historyków pomieszczenia oraz freski. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii kultury minojskiej, mitów, które dotyczą tego regionu oraz poznać ciekawostki na ten temat, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Gdzie znajduje się Knossos?

Knososs to niewielka miejscowość zamieszkana przez zaledwie 300 osób. Znajduje się w odległości kilku kilometrów od Heraklionu, dlatego dojechanie tam nie powinno sprawdzić ci żadnego problemu. W okolicy pałacu znajduje się parking dla samochodów. Kreta jest jednak doskonale skomunikowana autobusowo, dlatego z innych części wyspy możesz dojechać tam komunikacją publiczną lub autobusem prosto z hotelu.

Historia pałacu w Knossos

Archeologiczne perturbacje i odkrycie pałacu

Ruiny legendarnego pałacu na Knossos odkryto już w końcówce osiemnastego wieku. Ze względu na zawiłości polityczne i kilkukrotne zmiany prawa archeologicznego prace wykopaliskowe na dużą skalę ruszyły w tym miejscu dopiero w 1899 roku. Prowadził je sir Arthur Evans, który specjalnie odkupił od Turków teren wzgórza.

Wieloletnie prace na miejsce pozwoliły odkryć liczne labirynty, kolumny i zachowane pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że Evans dokonał na miejscu wielu zmian, które w środowisku naukowym uchodzą za kontrowersyjne. Między innymi rekonstrukcje niektórych malowideł, czy nawet całych komnat.

Pałac w Knossos był centrum kultury minojskiej, która zniknęła z powierzchni ziemi około 1400 lat p.n.e. Naukowcy nie mają pewności co do tego, jak dokładnie doszło do jej unicestwienia. Obecnie najbardziej popularna jest teoria o trzęsieniu ziemi, które miało nawiedzić Kretę. Katastrofa naturalna doprowadziła do stopniowego upadku całej cywilizacji.

Mit o Minotaurze i nici Ariadny

Z Kretą, a dokładnie pałacem w Knossos, wiąże się niezwykle popularny grecki mit o Tezeuszu i Minotaurze. Jeden z synów króla Minosa i jego żony Pasifae okazał się potwornym stworem, będącym hybrydą byka i człowieka. Został on umieszczony przez ojca w zbudowanym przez Dedala misternym labiryncie, gdzie regularnie żywiono go młodymi chłopcami i dziewczętami.

Knossos pałac i stanowisko archeologiczne

Kup bilet wstępu do Pałacu w Knossos!

Attycki heros, Tezeusz postanowił położyć kres tej krwawej tradycji. Jako jedna z potencjalnych ofiar dostał się do legendarnego labiryntu. Po zabiciu potwora zdołał wydostać się na zewnątrz z pomocą córki króla Minosa, Ariadny. Podarowany przez nią kłębek nici pozwolił w bardzo prosty sposób powrócić do pałacu i zyskać sławę.

Kreteński pałac króla Minosa – zwiedzanie i atrakcje

Pałac w Knossos związany z mitami greckimi to historyczna pozostałość po cywilizacji minojskiej. Obecnie jest on jedną z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych największej greckiej wyspy. Budowla i jej okolice często nazywane są wręcz greckim „Disneylandem”. Skąd takie skojarzenia?

Z jednej strony jest odpowiedź na duże grupy turystów, z drugiej strony tym, co przyciąga wzrok są intensywne kolory, jakimi odznaczają się elementy kompleksu. Warto pamiętać, że podczas wykopalisk sir Evans rozbudował dużą część budynku według własnej wizji. Ciągle jednak masz szansę zwiedzić wiele elementów pochodzących z czasów minojskich.

W pałacu kompleksie pałacowym znajdowały się liczne pomieszczenia, w tym także magazyny. Podczas wykopalisk znaleziono w nich duże beczki zwane pitosami, w których zachowały się zapasy zboża, oliwy, czy wina. Gęste korytarze, schody i liczne komnaty zapewniają mnóstwo atrakcji dla miłośników historii i archeologii.

Pałac Knossos na Krecie – praktyczne informacje

Normalny bilet do pałacu w Knossos dla jednej osoby dorosłej to wydatek około 15 euro. Warto jednak skorzystać z oferty zakupu biletu łączonego. Kosztuje on jedno euro więcej a dodatkowo uprawnia do zwiedzenia Muzeum Archeologicznego w położonym nieopodal mieście Heraklion. W rzeczonym muzeum znajduje się wiele artefaktów odkrytych podczas prac archeologicznych na terenie pałacu. Możesz obejrzeć tam między innymi słynny fresk Tauromachia.

Dojazd samochodem do samego obiektu nie jest szczególnie problematyczny. Nieopodal znajduje się bezpłatny parking. Pamiętaj, że jeżeli chcesz wybrać się do Knossos z dzieckiem koniecznie weź ze sobą dużą ilość wody a maluchowi zapewnij odpowiednie nakrycie głowy. Na miejscu jest bardzo gorąco, szczególnie latem.

Podczas zwiedzania goście stąpają po drewnianych deskach. Jest to spowodowane tym, że na miejscu cały czas trwają prace odkrywkowe. Mimo wszystko całość dostępna dla odwiedzających i nie wpływa na komfort zwiedzania.

Knossos – ciekawostki warte poznania

Oprócz znanych każdemu uczniowi mitów o Minotaurze, Tezeuszu i nici Ariadny pałac znajdujący się w Knossos kryje w sobie wiele ciekawych i niezwykle interesujących faktów. Podczas zwiedzania warto pamiętać, że prace w obiekcie nadal trwają a o kulturze minojskiej nadal jeszcze wiemy zdecydowanie mniej niż nie wiemy. W najbliższych latach być może doczekamy się nowych odkryć, które zmienią spojrzenie na tę cywilizację.

  • Zanim pałac został ostatecznie odkryty przez dziesiątki lat jego okolice budziły fascynację archeologów i historyków.
  • Nazwa cywilizacji minojskiej nawiązuje do mitycznego króla Minosa, który miał być władcą posiadłości.
  • W pałacu znaleziono fresk przedstawiający człowieka przeskakującego nad bykiem. Jest to nawiązanie do rytualnych widowisk charakterystycznych nie tylko dla Krety, ale także dla innych rejonów basenu Morza Śródziemnego.
  • Według niemieckiego Geologa Hansa Georga Wunderlicha pałac w Knossos wcale nie musiał koniecznie być pałacem, a raczej miejscem kultu.
  • Powierzchnia całego kompleksu liczona jest na około 200 tysięcy metrów kwadratowych.
Knossos pałac i stanowisko archeologiczne

Kup bilet wstępu do Pałacu w Knossos!

Czy warto zwiedzić ruiny pałacu w Knossos?

Jeżeli spędzasz swój urlop na Krecie z pewnością zastanawiasz się, czy ruiny pałacu w Knossos są warte odwiedzenia. Ta mekka turystów zazwyczaj wypełniona jest tłumami zwiedzających. Zdecydowanie warto jednak skorzystać z możliwości i odwiedzić antyczny pałac.

Pomimo tego, że prace archeologiczne rozpoczęły się na dobre ponad sto lat temu kompleks nadal kryje w sobie wiele tajemnic. Możesz zobaczyć tam zarówno oryginalne pomieszczenia i artefakty, jak i freski będące luźną interpretacją Arthura Evansa. Chociaż obiekt jest rozległy zwiedzenie całości nie powinno zająć wiele czasu. Zdecydowanie jest to propozycja dla osób, które fascynują się historią i grecką mitologią.

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: