Agios Nikolaos – jedno z najpiękniejszych miast Krety. Poznaj ciekawe atrakcje turystyczne z tego miasta portowego

Agios Nikolaos to malownicze miasteczko na północnym wschodzie Krety. Leży nieco na uboczu zatłoczonych kurortów a jednocześnie jest chętnie odwiedzane przez turystów. Poznaj je bliżej!

agios nikolaos
Ocena

Na największej greckiej wyspie znajduje się mnóstwo urokliwych miejscówek. Są pełne atrakcji turystycznych i bogate w historię. Ulokowane we wschodniej części Krety Agios Nikolaos to portowe miasto, które przyciąga podróżnych. Także tych, którzy na wakacjach z reguły unikają ośrodków miejskich. Dlaczego to właśnie ta miejscowość jest tak popularna? Kiedy warto ją odwiedzić i na jakie atrakcje zwrócić szczególną uwagę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Agios Nikolaos – miasto portowe i punkt turystyczny

Agios Nikolaos to niewielkie miasteczko portowe, którego populacja wynosi zaledwie 11 tysięcy mieszkańców. Co roku jednak odwiedzają je tysiące turystów. Jedną z największych tamtejszych atrakcji turystycznych jest malownicze jezioro Voulismeni, które połączone jest kanałem z Morzem Śródziemnym. Piękno zachodów słońca nad zatoką Mirabello to tylko jeden z powodów, dla których naprawdę warto odwiedzić Agios Nikolaos.

Już trzy tysiące lat przed naszą erą w miejscu dzisiejszego miasta znajdował się port o nazwie Lato Etra, który przetrwał aż do czasów bizantyjskich. Współczesna nazwa miejscowości ma odniesienie do lokalnej cerkwi św. Michała, czyli jednej z najstarszych świątyń na Krecie. Do miasta odnosi się również legenda o bogini Atenie, która miała brać kąpiel w miejscowym jeziorku.

Co warto zobaczyć w Agios Nikolaos? Jezioro Voulismeni

Leżące na północnym wybrzeżu Krety Agios Nikolaos przyciąga turystów wieloma atrakcjami. Jednym z nich jest niewielkie słodkowodne jezioro położone w samym środku miasta. Ma ono bezpośrednie połączenie z morzem a wzdłuż jego brzegów rozciąga się widok na urokliwe kamieniczki, które architekturą bardziej przypominają włoskie niż greckie budowle.

Spędzając czas nad jeziorem Voulismeni, możesz skorzystać z jednej z licznych tawern i restauracji, w których serwowane są lokalne potrawy – między innymi baranina, czy świeże owoce morza. Warto zaznaczyć, że miasto jest doskonale skomunikowane z okolicznymi miejscowościami. Regularnie kursują nie tylko autobusy, ale także promy i kutry wodne. Wybór rejsu może okazać się dodatkową atrakcją turystyczną, ponieważ wybrzeże wyróżnia się wyjątkową urodą, szczególnie w czasie zachodu słońca.

Wypocznij na urokliwych plażach w Agios Nikolaos

Nie da się ukryć, że plaże miejskie nie zawsze są pierwszym wyborem dla turystów. Często bywają zatłoczone i mało urokliwe. Na szczęście w Agios Nikolaos można z powodzeniem skorzystać z szybkiego plażowania bez konieczności opuszczania miasta. Na szczególną uwagę zasługuje niewielka plaża miejska Limanaki ulokowana niedaleko pomnika Europy. Kamienno-piaszczysta plaża jest idealna do szybkiego odpoczynku, kąpieli i podziwiania widoków.

Jeżeli zależy ci na plażowaniu z doskonałą infrastrukturą, możesz zdecydować się na Paralia Kitroplatia Beach. Miejscówka znajduje się niemal w centrum miasta, dlatego prosto z plaży masz możliwość udania się do jednej z restauracji, czy kantyn. Podczas zachodu słońca można również wykonać kilka fantastycznych zdjęć, na których uwiecznisz odbijające się w tafli jeziora budynki.

Agios Nikolaos – dotknij historii w muzeach

Kreteńska kultura minojska była jedną z najstarszych cywilizacji w epoce brązu. Nic dziwnego, że w Agios Nikolaos można zwiedzić bogate w ciekawe artefakty muzeum archeologiczne. Placówka funkcjonuje od 1970 roku i znajdują się w niej eksponaty z wykopalisk pochodzące nie tylko z okresu minojskiego, ale także z epoki neolitu, czy późniejszego okresu grecko rzymskiego.

To jednak nie wszystko. Jeżeli interesuje cię miejscowa kultura możesz zwiedzić również muzeum folkloru. Muzeum Sztuki Ludowej w Agios Nikolaos zostało założone w 1978 roku przez Stowarzyszenie Kulturalne Krety Wschodniej. Znajdziesz je na jednej z najbardziej ruchliwych ulic Agios Nikolaos, obok Biura Informacji Turystycznej nad jeziorem Voulismeni. Znajdująca się w nim kolekcja składa się głównie z tradycyjnych ręcznie robionych przedmiotów tekstylnych, z niesamowitymi haftami i wzorami. W muzeum znajdują się również święte ikony, drewniane artefakty i rękopisy.

Widok z góry na zatokę Mirabello

Grecja to nie tylko kolebka kultury europejskiej, ale także miejsce, w którym można podziwiać naprawdę piękne widoki. Jeżeli zdecydowałeś się na zwiedzanie Krety w poszukiwaniu niepowtarzalnych krajobrazów koniecznie zdecyduj się na odwiedzenie Agios Nikolaos. Okalająca miasto zatoka Mirabello jest szczególnie zachwycająca, kiedy patrzymy na nią z góry.

Z okolic jeziora można wspiąć się w górę korzystając ze specjalnych schodów albo po prosty z chodnika. Droga nie jest trudna i powinien poradzić sobie z nią nawet turysta pozostający w średniej kondycji fizycznej. Nagrodą za spacer pod górę jest niesamowity widok na jezioro, krajobraz miasta a w dalszej perspektywie również na Morze Śródziemne. Na miejscu funkcjonuje wiele restauracji, dlatego widok można podziwiać podczas obiadu lub romantycznej kolacji.

Spacery wzdłuż portu, czy po urokliwych uliczkach?

Kreta to wyspa, która sprzyja spacerom. Oczywiście odpoczynek na kamiennych i piaszczystych plażach jest dla wielu osób kwintesencją urlopu. Jeżeli jednak masz szansę zwiedzić Agios Nikolaos koniecznie wykorzystaj ten czas na spacery! Nadmorskie promenady o wąskie uliczki umiejscowione wśród starych kamienic zapewniają naprawdę niesamowite wrażenia.

Jeżeli zamierzasz zabawić w mieście na dłużej koniecznie udaj się na spacer wąskimi uliczkami. Z pewnością natkniesz się na tam na urokliwe przejścia, schody prowadzący w ciekawe okolice i wylegujące się w słońcu lokalne koty. To niepowtarzalna okazja do zrobienia zdjęć w prawdziwie śródziemnomorskim klimacie, które będą wspaniałą pamiątką po urlopie.

Zupełnie inne wrażenia zapewnia scerowanie wzdłuż linii brzegowej. Wyprawę najlepiej rozpocząć od znajdującego się w centrum miejscowości starego portu. Okolice Agios Nikolaos to kwintesencja Krety. Podczas wyprawy spotkasz nie tylko charakterystyczne dla wysp i półwyspów Grecji błękitne wody i egzotyczne rośliny. Fascynujące są również elementy związane z miejscową kulturą.

Około 10 km od miasta można zobaczyć słynny bizantyjski kościół Panagia Kera. Oprócz tego po drodze napotkasz liczne w tej części wyspy elementy architektury oraz posągi, które nawiązują bezpośrednio do mitologii. Między innymi znajduje się tam rzeźba rogu obfitości, czyli rogu kozy Amaltei, która miała wykarmić Zeusa. Jest także pomnik Europy, która miała zostać porwana przez najwyższego z bogów, który uwiódł ją pod postacią byka.

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem mitologii greckiej, czy chcesz po prostu podziwiać niesamowite widoki i urocze elementy przyrody z pewnością to portowe miasteczko sprawi ci mnóstwo radości.

Okryj kuchnię Krety – wczasy w Grecji na Agios Nikolaos

Nie da się ukryć, że wizyty w krajach południowych pozwalają na odkrycie lokalnej kuchni. W Agios Nikolaos masz do dyspozycji dziesiątki lokalów, w których można spróbować wielu potraw, które nawiązują nie tylko do regionalnych tradycji kreteńskich, ale także do szerszej kuchni greckiej.

Życie towarzyskie mieszkańców wyspy w dużej mierze toczy się w restauracjach i tawernach. Zdecydowanie warto odwiedzić przynajmniej jedną z nich, aby spróbować dać opartych na owocach morza, lokalnych warzywach oraz niezwykle popularnej w regionie baraninie.

Sektor turystyki na Krecie jest niezwykle rozwinięty, dlatego lokalne można dobierać pod kątem swoich własnych potrzeb. Z pewnością znajdą tam coś dla siebie zarówno rodzice z dziećmi, jak i single, czy zakochani, szukający w śródziemnomorskich kraju ciekawych rozrywek.

Agios Nikolaos – liczne atrakcje i niesamowite widoki

Jeżeli rozważasz urlop na Krecie Agios Nikolaos znaleźć się na samej górze twojej listy miejsc do odwiedzenia. To urocze i bardzo piękne miasto portowe znajduje się nieco na uboczu typowych miejscówek turystycznych. Mniejsze od znacznie bardziej popularnego Heraklionu oferuje mnóstwo atrakcji a także piękne widoki, spokój i możliwość pełnego odpoczynku.

W ciągu jednego dnia możesz odpocząć na malutkiej i dobrze skomunikowanej miejskiej plaży, wybrać się na długi spacer wzdłuż wybrzeża i zjeść kolację z widokiem na piękną zatokę okalającą miasteczko. Miasteczko jest doskonałym punktem wypadowym do innych ciekawych miejsc na niezwykłej wyspie jaką jest Kreta.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *