Birán małe miasteczko w południowej części Kuby i miejsce narodzin Fidela Castro

biran
Ocena

Birán to niewielkie miasteczko na południu wyspy, które zasłynęło z tego, że wychowywał się tam największy kubański rewolucjonista.

 

Fidel Alejandro Castro Ruz urodził się 13 sierpnia 1926 roku w Finca Las Manacas w pobliżu wioski Birán, na południe od Cueto. Rozległe ranczo, kupione przez ojca Fidela, Ángela w 1915 roku, stanowiła całą wioskę robotniczą (skupisko niewielkich chatek pokrytych strzechą głównie dla haitańskich robotników), arenę do walki kogutów, sklep mięsny, pocztę, sklep, a także telegraf. W kilku dużych, żółtych i drewnianych domach otoczonych bujnymi cedrami mieszkała rodzina Castro. Dzisiaj jest to miejsce wycieczek turystów z całego świata.

Birán: Museo Conjunto Histórico de Birán

W 2002 roku posiadłość przekształcono w obiekt muzealny – Museo Conjunto Histórico de Birán. Jej nazwa miała zwrócić uwagę na historię i kulturę miejsca, a nie opowiadać o niej wyłącznie przez emblematyczną osobowość Fidela Castro.

 

Zbiór tych wyjątkowych drewnianych  budynków na rozległym terenie stanowi swoiste pueblito (małe miasteczko), a chodzenie po obszarze to objaśniająca historię wycieczka. Aktualnie nie wygląda imponująco, ale kiedyś, w czasach kolonialnych, robotnicza osada znajdowała się na camino real, czyli głównej drodze ze wschodu na zachód Kuby.

 

Dookoła rozmaitych domostw  można obejrzeć ponad sto zdjęć z tamtego okresu, najróżniejsze ubrania, dziecięce łóżko Fidela i samochód marki Ford z 1918 roku, który należał do jego ojca. Wielu turystów sądzi, że najbardziej interesujący jest budynek szkolny, w którym Fidel rozpoczął edukację, aby następnie jako wybitny uczeń przeniósł się do Santiago. Można zobaczyć dokładne miejsce w klasie, gdzie siedział mały. W szkole jest wystawa zdjęć młodego chłopca oraz metryki urodzenia Raúla i Fidela, wystawione na nazwisko Fidela Casano Castro Ruza.

 

Na terenie Birán znajduje się również cmentarz, na którym można odwiedzić groby: ojca Fidela i Raúla, Ángela oraz rodzeństwa.

 

Zwiedzając obiekt, można na własne oczy przekonać się, z jak dużego dziedzictwa zrezygnował porywczy Fidel Castro, kiedy uciekł do Sierra Maestra, gdzie przez dwa lata żył na diecie złożonej z pokruszonych krabów i surowego mięsa końskiego. Finca Las Manacas była pierwszą posiadłością zawłaszczoną przez rząd po rewolucji.

 

Jeżeli ktoś planuje wycieczkę na własną rękę, to powinien zaopatrzyć się szczegółową mapę. Można skorzystać również z oferty biur podróży w Holguín i wybrać się na zorganizowany jednodniowy wyjazd do Birán.

 

Birán to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę dla wszystkich, którzy odwiedzają południe Kuby.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *