Zanzibar – fauna wyspy i jej bogactwo. Jakie gatunki zwierząt możesz tu spotkać?

Lubisz kontakt z naturą? Jednym z ciekawszych kierunków przyrodniczej wycieczki będzie Zanzibar. Fauna tej wyspy robi wrażenie, a spacery wśród rzadkich gatunków zwierząt na długo zapiszą się w twojej pamięci. Z jakimi gatunkami możesz się tu spotkać?

zanzibar fauna
Ocena

Przyrodnicze bogactwo Zanzibaru sprawia, że zarówno botanicy, jak i miłośnicy zwierząt, czują się tu doskonale. Gdzie warto się wybrać, by poznać naturalne skarby tej wyspy? Oto nasze propozycje dla miłośników dzikich zwierząt.

Zanzibar – fauna wyspy. Najcenniejsze i najciekawsze gatunki

Jakie zwierzęta zamieszkują Zanzibar? Fauna tej wyspy to 54 gatunki ssaków (w tym 23 gatunki nietoperzy)  ponad 200  gatunków ptaków oraz wiele gadów i płazów. Nie brak wśród nich zwierząt  bardzo rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Najcenniejszym skarbem jest tu gerejza trójbarwna – endemiczny gatunek, występujący tylko na Zanzibarze. Na wyspie tej spotkasz się również z koczkodanem czarnosiwym oraz koczkodanem białogardłym.

W lasach Zanzibaru obecne są również dzikany rzeczne, nazywane też świniami rzecznymi. Często pojawiają się tu mangusty oraz niewielkie antylopy, znane jako dujkerczyki modre. Ciekawostką przyrodniczą na Zanzibarze jest żeneta serwalowata, będąca jednym z ciekawszych przedstawicieli kotowatych w całej Tanzanii.

Faunę Zanzibaru w ciekawy sposób prezentuje również rudawka pembańska. To fascynujący gatunek nietoperza, który wyróżnia się znacznymi rozmiarami. Nazywana często latającym lisem rudawka jest największym na świecie nietoperzem, a jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych na Zanzibarze.

Gdzie warto się wybrać na przyrodniczą wycieczkę? 

Zanzibar kusi pięknymi miejscami, w których fauna jest najważniejsza. Gdzie warto się wybrać?

Z wizytą w parku narodowym Jozani Chwaka Bay

Jedyny na Zanzibarze park narodowy obejmuje tereny Jozani Forets. Las ten jest domem wielu  ciekawych gatunków zwierząt. Większość turystów zagląda tu z powodu gerezy trójbarwnej. Ta urocza małpka żyje tylko na Zanzibarze, a las Jozani jest najlepszym miejscem do obserwacji tego gatunku. Ciemnorudy grzbiet, czarne paski wzdłuż ramion oraz czarny pysk otoczony jasnymi włosami – oto charakterystyczne cechy małpy, która stała się jednym z symboli Zanzibaru.

Zoo Zala – ochrona i edukacja

Fauna Zanzibaru zachwyca, jest jednak poważnie zagrożona przez myślistwo oraz wylesianie. Wiele gatunków jest też wybijanych przez miejscowych, za co winę ponoszą przesądy i stereotypy.  Zoo Zala powstało jako miejsce, w którym zagrożone wyginięciem zwierzęta mogą czuć się bezpieczne, a turyści i mieszkańcy wyspy uczyć się tego, jak ważna jest ochrona zwierząt. Tu edukacja łączy się z ochroną przyrody, a samo zoo jest miejscem chętnie odwiedzanym przez gości. Jeśli zdecydujesz się na wizytę w tym miejscu, zobaczysz m.in. warany, antylopy, pelikany oraz kameleony.

Spotkania z motylami

Owady na Zanzibarze tworzą bardzo różnorodną grupę, w której na szczególne wyróżnienie zasługują motyle. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ich temat? Odwiedź Zanzibar Butterfly Centre, założony w 2008 roku z myślą o miłośnikach barwnych owadów. Czeka tu na ciebie tropikalny ogród pełen motyli. Podczas spaceru po jego terenie dowiesz się, jak wygląda życie motyla, zapoznasz się z licznymi gąsienicami i zobaczysz, jak wyglądają kokony. W sumie na terenie ośrodka czeka około 50 gatunków motyli, które wciąż żyją na wolności na terenie Zanzibaru.

Zanzibar – fauna Oceanu Indyjskiego

Zanzibar to raj dla miłośników nurkowania, a podwodne wycieczki są kolejną okazją do poznania ciekawych gatunków zwierząt. Z jakimi gatunkami spotkasz się w morskich głębinach?

W wodach Zanzibaru spotkasz m.in.:

  • żółwia zielonego;
  • żółwia skórzastego;
  • ryby motyle; 
  • rozdymki;
  • tuńczyki pasiaste; 
  • delfiny;
  • rekiny wielorybie. 

Marzysz o wyjątkowej przygodzie na wyspie Zanzibar? Fauna tego miejsca zrobi na tobie wrażenie i sprawi, że każdy spacer po tutejszym lesie lub plaży zmieni się w przygodę, w której natura będzie odgrywała główną rolę.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *