Zanzibar – ciekawostki z Wyspy Przypraw

Co warto wiedzieć na temat wyspy Zanzibar? Ciekawostki, które zgromadziliśmy w tym tekście, pozwolą ci spojrzeć na tę wyspę z nowej perspektywy. Co warto wiedzieć?

zanzibar ciekawostki

Zanzibar to skrawek Tanzanii, który potrafi zaskoczyć. To wyspa pełna kontrastów, na której kulturę istotny wpływ mieli Portugalczycy, Brytyjczycy, sułtanowie i przedstawiciele miejscowych ludów. Przeczytaj nasz artykuł o wyspie Zanzibar – ciekawostki w nim podane mogą cię zaskoczyć!

Co warto wiedzieć o Zanzibarze?

Czy wiesz, co oznacza nazwa wyspy? Zanzibar to nic innego, jak „wybrzeże czarnych ludzi”. Czy ta nazwa może odnosić się do handlu niewolnikami? Wiadomo, że takie zajęcie było tu znane. Czy wpłynęło na nazwę wyspy? Trudno to potwierdzić. Wyspa Zanzibar nazywana jest też często Wyspą Przypraw, i ta nazwa do dziś świetnie do niej pasuje. Dlaczego? Bo z plantacjami pieprzu, goździków, kardamonu i innych przypraw spotkasz się tu niemal na każdym kroku. 

Zanzibar – ciekawostki o znanych ludziach

Co warto wiedzieć, odwiedzając Zanzibar? Ciekawostki związane z tą wyspą często odnoszą się do znanych ludzi. Tym najsłynniejszym jest Freddie Mercury (a właściwie Farrokh Bulsara). Urodził się on w mieście Zanzibar, pełniącym rolę wyspiarskiej stolicy. To właśnie tu ojciec Freddiego pracował jako księgowy zatrudniony przez brytyjską administrację. Obecnie na Zanzibarze chętnie wypoczywają ludzie związani z branżą filmową i muzyczną, zatem w trakcie wakacji możesz spotkać się z wieloma znanymi osobami.

Zobacz też:
Chumbe Island – czym wyróżnia się ta wyspa?

Czym jeszcze zaskoczy cię Zanzibar?

Zanzibar to nie tylko znani ludzie. To fascynująca historia, ciekawa kultura i zadziwiający świat przyrody. 

Zanzibar – ciekawostki nie tylko historyczne

Historia Zanzibaru to szereg ciekawych wydarzeń. Jednym z tych ciekawszych była wojna angielsko-zanzibarska, która wybuchła 27 sierpnia 1896 roku. Zginęło w niej 600 osób, a sama wojna trwała raptem 45 minut. Ze względu na czas trwania, Zanzibar trafił do Księgi Guinnessa jako miejsce najkrótszego zbrojnego konfliktu międzynarodowego w dziejach świata. 

Czy wiesz, że:

  • na Zanzibarze, zgodnie z kulturą Suahili, czas liczony jest nie od północy, ale od wschodu słońca? 
  • Zanzibar może się pochwalić własnym uniwersytetem, znanym głównie z tego, że ciągle brakuje tu wykładowców? 
  • dawniej Zanzibar leżał w pobliżu ważnych szlaków handlowych, co zapewniło wyspie pomyślny rozwój? 
  • Zanzibar był pierwszym miejscem Afryki Subsaharyjskiej, do którego dotarła kolorowa telewizja? Do wydarzenia tego doszło pod koniec lat 70. XX wieku, gdy kolorowe filmy w Europie były normą.
  • najsłynniejszym tańcem na wyspie jest dumbak, którego miejscowe dziewczyny uczą się od dziecka? Jest to bardzo zmysłowy taniec, w którym niezwykle ważną rolę odgrywają chusty.
Zobacz też:
Zanzibar – Kendwa i jej atrakcje. Jak spędzisz czas w tej miejscowości?

Przyrodnicze ciekawostki na Zanzibarze 

Zanzibar to jedne z najpiękniejszych i najbogatszych na świecie raf koralowych, dzięki czemu cieszy się tak wielką popularnością wśród amatorów nurkowania. Na tym przyrodnicze bogactwo wyspy się nie kończy. Pamiętaj, że Zanzibar jest jedynym miejscem na świecie, gdzie zobaczysz gerezy trójbarwne. Ten endemiczny gatunek małp jest zagrożony wyginięciem, dlatego też wycieczki po Zanzibarze uwzględniają wizytę w lesie Jozani, będącym najlepszym miejscem do obserwowania tych zwierząt. 

Wyspa, na której żyją żółwie

Inną przyrodniczą ciekawostką Zanzibaru jest Prison Island – wyspa wchodząca w skład archipelagu Zanzibar. Żyją tu żółwie olbrzymie, które trafiły tu jako prezent od władz Seszeli. Sanktuarium tych zwierząt znajduje się w odległości zaledwie kilku kilometrów od Stone Town, a spacer wśród żółwi jest wyjątkową przygodą. Obok ostoi żółwia olbrzymiego można zobaczyć budynek dawnego więzienia. To pamiątka z czasów, gdy handlowano tu niewolnikami. 

Planujesz odwiedzić Zanzibar ciekawostki na temat tej wyspy z pewnością cię zaskoczą. Zanzibar to fascynująca, pełna ciekawych miejsc i pamiątek wyspa. Jeśli zdecydujesz się spędzić wakacje w tej części Tanzanii, nuda z pewnością ci nie zagrozi. Wyspa Przypraw wciąż zaskakuje, a odkrywanie jej tajemnic będzie dla ciebie świetnym sposobem na spędzenie tu urlopu.

Zobacz też:
Zanzibar – lotnisko w pigułce. Jak znaleźć się międzynarodowym lotnisku Abeid Amani Karume?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.