Vukovar nad Vuką. Wycieczka śladami walk Chorwatów o niepodległość podczas wojny bałkańskiej

Ocena

Vukovar to chorwackie miasto-bohater, symbol żołnierskiej odwagi i patriotyzmu. Zobaczysz tu ważne dla Chorwatów miejsca pamięci, ale też mieszankę kultur kilku narodów bałkańskich. Zachwycisz się przyrodą rozlewisk Dunaju i odbudowanymi zabytkami. Gotowy do drogi? To ruszamy!

Vukovar leży w Slawonii, przy ujściu rzeki Vuki do Dunaju. Tuż obok przebiega granica z Serbią. Jesienią 1991 roku mieszkańcy Vukovaru i niewielka armia, złożona z niespełna 3 tys. żołnierzy, przez 87 dni bronili swego miasta podczas oblężenia przez jugosłowiańskie wojsko ludowe. Po tamtych wydarzeniach pozostały liczne miejsca pamięci, a odbudowa powojennych zniszczeń nadal trwa. Choć od wojny bałkańskiej minęło już ponad 30 lat, to dawne wydarzenia żyją ciągle w pamięci Chorwatów. Mimo trudnej przeszłości, miasto jest coraz piękniejsze i otwarte dla turystów. Nie tylko dla osób, interesujących się historią Bałkanów. W Vukovar możesz też odpocząć i rozerwać się.

Vukovar – kilka faktów z historii wojny o niepodległość Chorwacji

25 czerwca 1991 roku Chorwacja ogłosiła się niepodległym państwem. Granica z serbską republiką Jugosławii przebiegała wzdłuż rzeki Dunaj, a Vukovar było po stronie chorwackiej. W mieście, zamieszkałym przez Chorwatów, Serbów i Bośniaków, zaczęły się wewnętrzne zamieszki. Serbowie, chcąc włączyć miasto w swoje granice, sprzymierzyli się z jugosłowiańską armią ludową i otoczyli Vukovar. Wojska zdobyły miasto 18 listopada i urządziły na jego zgliszczach czystki etniczne. Rozstrzelali Chorwatów, w tym także ciężko rannych pacjentów miejscowego szpitala. Część wywieźli na fermę świń do Ovcary, tam zamordowali, a ciała wrzucili do masowego grobu.

Jak wygląda miasto Vukovar 30 lat po wojnie?

Idąc ulicą Franjo Tuđmana aż trudno uwierzyć, że po wojnie domowej Vukovar uznano za najbardziej zniszczone miasto XX wieku. Odbudowa zabytkowych kamienic i świątyń budzi podziw, zachwyt i zadumę. Wystarczy jednak oddalić się od zabytkowego centrum, aby zobaczyć ruiny dawnych domów i place budowy. Jednym z symboli oblężenia Vukovaru jest wieża ciśnień z powiewającą flagą Chorwacji. Tę budowlę budowlę świadomie pozostawiono z uszkodzonym murem i śladami pocisków po ostrzale, aby przypominała mieszkańcom i przybyszom o przeszłości miasta.

Poznaj historyczne miejsca pamięci w Vukovar i okolicy

W mieście i w okolicach jest kilka pomników, upamiętniających obrońców Vukovaru:

  • Spomen dom hrvatskih branitelja, czyli Dom Pamięci Chorwackich Weteranów, urządzony w budynku o kształcie zaciśniętej pięści, przed nim stoi oryginalny czołg i popiersie chorwackiego dowódcy Blago Zadro;
  • Bijeli Križ– pomnik w kształcie krzyża, ustawiony nad brzegiem Dunaju, z inskrypcją poświęconą poległym bohaterom;
  • Spomen dom Ovčara, czyli Dom Pamięci, poświęcony zamordowanym w Ovcarze, ustawiony na terenie dawnej fermy świń.

Co warto zobaczyć w mieście?

Zwiedzając Vukovar, zobacz koniecznie jego zabytki, w tym:

  • cerkiew św. Mikołaja;
  • pałac rodu Eltz, w którym mieści się muzeum miejskie;
  • muzeum archeologiczne;
  • kościół św. Filipa i Jakuba;
  • odnowione kamienice barokowe w centrum miasta;
  • port rzeczny z przystanią statków turystycznych.

Odpocznij nad Vuką i Dunajem

Vucovar zaprasza też turystów poszukujących możliwości spokojnego relaksu na łonie natury. Są tu przybrzeżne deptaki, baseny, parki i rozbudowane centrum sportowo-rekreacyjne. Warto też wybrać się w rejs po Dunaju. Miasto może też być bazą wypadową do zwiedzania całej Slawonii, jak również atrakcji w Serbii i Bośnii, zwłaszcza że w Vucovar z łatwością znajdziesz nocleg. Jest też wiele uroczych barów, restauracji i i kawiarni.

Vucovar dopiero od 1998 roku, po trudnych negocjacjach pokojowych, znalazło się granicach Chorwacji. Wizyta w mieście to lekcja historii i okazja do refleksji.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *