Serbia liczy około 7 milionów mieszkańców. Gospodarka tego kraju opiera się głównie na usługach, a turystyka stanowi znaczną część PKB. Kraj ten graniczy z Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Kosowem, Macedonią i Bułgarią. Serbia jest republiką parlamentarną, a jej walutą jest dinar serbski. W kraju znajduje się wiele zabytków i pięknych krajobrazów. Jakich? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Serbia – jaka jest jej powierzchnia i liczba ludności?

Serbia to państwo śródlądowe położone na Półwyspie Bałkańskim w Europie. Jej całkowita powierzchnia lądowa wynosi 88 361 km², a liczba ludności około 7 milionów. Serbia graniczy z Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią i Albanią. Stolicą i największym miastem jest Belgrad.

Serbia jest parlamentarną republiką unitarną z prezydentem jako głową państwa i premierem jako szefem rządu. Kraj ten jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rady Europy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Jaki jest język urzędowy Serbii?

Językiem urzędowym Serbii jest język serbski, który jest językiem słowiańskim. Posługuje się nim około 10 milionów ludzi na całym świecie.

Serbia ma bogatą historię i kulturę, a język serbski jest tego odzwierciedleniem. W Serbii występuje wiele różnych dialektów, ale standardowy dialekt serbski jest używany w administracji rządowej, edukacji i mediach. Oficjalnym alfabetem Serbii jest cyrylica, ale używa się również alfabetu łacińskiego.

Serbia ma dwie główne grupy etniczne: Serbów i Chorwatów. Obie grupy mówią po serbsku, ale istnieją pewne różnice w wymowie i słownictwie. W Serbii używa się również języka chorwackiego, a także wielu innych języków, w tym albańskiego, węgierskiego, słowackiego i romskiego.

Jakie są główne religie praktykowane w Serbii?

Serbia jest krajem wielowyznaniowym (jej konstytucja gwarantuje wolność wyznania). Najbardziej rozpowszechnioną religią w Serbii jest wschodnie prawosławie, które Serbia dzieli z innymi krajami byłej Jugosławii. Serbski Kościół Prawosławny jest autokefaliczny, a jego prymas posiada tytuł „arcybiskupa Peć, metropolity Belgradu i Karlovci oraz patriarchy Serbii”.

W Serbii mieszkają też rzymscy katolicy (głównie Chorwaci i Węgrzy), protestanci (głównie Węgrzy) i grekokatolicy (Rusini). Islam jest drugą co do wielkości religią w Serbii, wyznawaną przez około 1 milion osób. W Serbii istnieje również niewielka społeczność Świadków Jehowy. Istnieją również wspólnoty religijne, które nie wyznają żadnego konkretnego wyznania (ateiści i agnostycy).

Jaki jest klimat w Serbii?

Serbia znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Panuje w niej klimat kontynentalny. Oznacza to, że lato w Serbii jest gorące, a zima mroźna. Średnia temperatura latem wynosi około 26 stopni Celsjusza, natomiast średnia temperatura zimą wynosi około 0 stopni Celsjusza.

W Serbii występuje również dość duża ilość opadów, średnio około 60 centymetrów rocznie. Opady śniegu są również powszechne w Serbii, zwłaszcza w regionach górskich.

Gospodarka Serbii

Wzrost gospodarczy Serbii był w ostatnich latach stabilny, na poziomie około 3% rocznie. Jednak stopa bezrobocia pozostaje stosunkowo wysoka i wynosi 12%. Główne gałęzie przemysłu Serbii to inżynieria, produkcja metali i wyrobów metalowych, elektryczność, gaz i zaopatrzenie w wodę. Serbia jest również głównym producentem produktów rolnych takich jak pszenica, kukurydza, owoce i warzywa. Turystyka to kolejny ważny sektor gospodarki, a naturalne piękno Serbii i zabytki przyciągają turystów z całego świata.

Ogólnie rzecz biorąc, gospodarka Serbii powoli, ale systematycznie się poprawia, z potencjałem na dalszy wzrost w przyszłości.

Jakie są największe atrakcje turystyczne w Serbii?

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Serbii jest Kalemegdan, czyli słynna twierdza, która otacza najwspanialszy park w kraju i skrywa w sobie muzea i pomniki. W parku znajduje się wiele ważnych zabytków historycznych, a także różnorodna flora i fauna. Kalemegdan był ważnym miejscem przez wieki, służąc jako twierdza, pałac królewski i obóz wojskowy.

Kalemegdan jest domem dla wielu pięknych ogrodów, w tym Ogrodu Botanicznego, który został założony w 1874 roku. W parku znajduje się również kilka muzeów, w tym Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Wojskowe. Kalemegdan jest ważnym punktem kulturowym Serbii i powinien odwiedzić go każdy, kto interesuje się serbską historią i kulturą.

Innym ciekawym punktem na turystycznej mapie Serbii jest Wieża Czaszek. Ten pomnik w Nišu jest ważnym pomnikiem poświęcenia, ponieważ są to namacalne pozostałości po wiekach brutalnego panowania osmańskiego. Pierwotnie wieżę tworzyły 952 czaszki, z których dziś pozostało mniej niż 60.

Będąc w Serbii warto również zobaczyć Kanion Uvac. Jest to oszałamiający cud natury. Rzeka Uvac wyrzeźbiła głęboki kanion w kształcie litery U w ciągu milionów lat, a rezultatem tego jest zapierający dech w piersiach krajobraz wysokich klifów, rzek i wzgórz. Odwiedzający Kanion Uvac mogą podziwiać go w trakcie pieszej wędrówki, podczas jazdy na rowerze, a nawet płynąc łodzią. Jest tu wiele możliwości obserwowania dzikich zwierząt, piknikowania i po prostu podziwiania wspaniałych widoków.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym wędrowcem, czy po prostu szukasz pięknego miejsca na relaks, Kanion Uvac z pewnością zrobi na tobie wrażenie.

Warto także odwiedzić malowniczy Park Narodowy Durmitor, który rozciąga się na górskim terenie w północno-zachodniej części Czarnogóry.

Serbia nie należy do najpopularniejszych bałkańskich państw wybieranych na wakacje. Wynika to głównie z braku dostępu do morza. Jednocześnie Serbia ma do zaoferowania wiele pięknych miejsc i zabytków, które każdy szanujący się turysta powinien zobaczyć na żywo!

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: