Toledo i jego atrakcje. Co musisz zobaczyć w Mieście Trzech Kultur?

Blisko stolicy Hiszpanii czeka na turystów miasto pełne cennych perełek architektury. To Toledo, które często nazywane jest miastem-muzeum. Czy słusznie? Przekonaj się, co warto tam zobaczyć!

toledo

Czym może cię zachwycić Toledo? Niezwykłym charakterem i klimatem. To miasto trzech kultur i trzech religii. Jeśli zatem lubisz wielokulturowe ośrodki, w Toledo poczujesz się doskonale. Gdzie warto się wybrać? Podpowiadamy!

Toledo i najważniejsze informacje o mieście

Toledo leży w zakolu rzeki Tag w środkowej części Hiszpanii, dzięki czemu z dotarciem na jego teren nie będziesz mieć większych problemów. Jak podaje encyklopedia, zajmuje ono powierzchnię 232,1 km², a na jego terenie mieszka ponad 80 tysięcy osób. Dziś jest to nowoczesny ośrodek przemysłowy oraz coraz ważniejszy cel turystycznych wypraw. Jak było tu dawniej?

Historia Toledo

Jednym z tych czynników, które najskuteczniej zachęcają do zwiedzenia Toledo, jest jego historia. Początki osadnictwa w tym miejscu wiążą się z działalnością Iberów, po których pieczę nad tutejszą osadą przejęli Rzymianie. Z czasem Toledo trafiło w ręce Wizygotów, następnie Maurów, a w czasach kalifatu kordobańskiego przeżywało swój złoty wiek. W XI stuleciu zostało stolicą Kastylii i pełniło tę funkcję przez pięć wieków. Do dziś zobaczysz tu wiele perełek dawnej architektury, które najlepiej przypominają o bogactwie i czasach świetności Toledo.

Zobacz też:
Cuenca – wiszące domy w Hiszpanii. Jak zwiedzać miasto w skale? Poznaj atrakcję La Manchy

Toledo i jego zabytki. Co musisz zobaczyć?

Toledo zawiera w sobie imponującą kolekcję pamiątek z dawnych czasów, dzięki czemu doczekało się wpisu na listę zabytków UNESCO. Tu znajdziesz kilka obiektów, które stały się jego turystycznymi wizytówkami i których podczas pobytu w tej części Półwyspu Iberyjskiego nie możesz pominąć.

Katedra Najświętszej Marii Panny

Ta potężna świątynia jest jedną z najważniejszych gotyckich budowli na Półwyspie Iberyjskim oraz obowiązkowym punktem w programie zwiedzania Toledo. Uwagę przyciąga strzelista wieża o wysokości 92 m oraz fasada główna z trzema reprezentacyjnymi portalami. Gotyckie witraże, średniowieczne rzeźby umieszczone w ołtarzu głównym oraz zakrystia pełna obrazów najważniejszych malarzy flamandzkich i hiszpańskich – oto najważniejsze powody, dla których warto zwiedzić ten kościół.

Synagoga

Chcesz poczuć klimat dawnego Toledo? Wybierz się na spacer po dzielnicy żydowskiej. Wąskie uliczki i charakterystyczna zabudowa to czynniki, które skutecznie przyciągają tu zwiedzających. O dawnych mieszkańcach przypomina m.in. synagoga Santa María la Blanca z XII wieku, z czasem przekształcona w kościół służący rzymskim katolikom.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat judaizmu i poznać dzieje hiszpańskich Żydów? Zajrzyj do Sinagoga del Tránsito. Budowla ta pochodzi z połowy XIV stulecia i obecnie jest wykorzystywana jako placówka upowszechniająca wiedzę o losach Żydów Sefardyjskich (Museo Sefardí). Skupiono się tu na losach społeczności żydowskiej na terenie Półwyspu Iberyjskiego oraz na prześladowaniach, których ofiarą padła ta grupa w czasach Królów Katolickich.

Zobacz też:
Cuenca – wiszące domy w Hiszpanii. Jak zwiedzać miasto w skale? Poznaj atrakcję La Manchy

Alcazar

Obiekt ten kojarzony jest przede wszystkim z Maurami, warto jednak podkreślić, iż jego budowę rozpoczęto jeszcze w czasach rzymskich. Przez wieki na terenie tego kompleksu urzędowali lokalni władcy. W swej długiej historii obiekt wielokrotnie zmieniał wygląd. Dziś pałac-twierdza służy jako punkt wystawowy, w którym skupiono się na historii wojskowości.

Mezquita del Cristo de la Luz

Kolejną pamiątką z czasów arabskich jest meczet Chrystusa Światła, zbudowany w X wieku. Zachował się on do naszych czasów i wciąż zachwyca swoim historycznym charakterem. Jest to najstarsza budowla w Toledo, która – mimo przekształcenia w kościół – wciąż zachwyca swoją formą i jest obowiązkowym punktem na trasie historycznego spaceru po dzielnicy arabskiej.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Inne zabytki sakralne, które warto zobaczyć, to:

  • San Juan de los Reyes – zbudowany na przełomie XV i XVI wieku jako miejsce pochówku Królów Katolickich;
  • kościół San Roman z XII wieku – jego wnętrza służą obecnie jako wystawa pamiątek z czasów Wizygotów;
  • kościół Santo Cristo de la Luz – wzniesiony na fundamentach średniowiecznego meczetu.
Zobacz też:
Cuenca – wiszące domy w Hiszpanii. Jak zwiedzać miasto w skale? Poznaj atrakcję La Manchy

W Toledo zobaczysz również sporo pamiątek z czasów rzymskich, m.in. antyczny most Alcántara, oraz wspaniałe placówki muzealne. Jeśli interesują cię dzieje Półwyspu Iberyjskiego, z pewnością docenisz bogatą kolekcję Muzeum Archeologicznego. Jeśli wolisz sztukę, odwiedź dom El Greco, w którym prezentowane są m.in. prace tego artysty.

Chcesz poznać Toledo? Sprawdź, jak tam dotrzeć!

Toledo leży w odległości 70 km od Madrytu, a dobre połączenia ułatwiają podróż do niego. Dostaniesz się tu pociągiem lub autobusem. Możesz też skorzystać z ofert lokalnych organizatorów turystyki, organizujących przejazdy na trasie Madryt – Toledo.

Toledo możesz zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z tych najlepszych jest wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznasz dzieje tej części kraju, zobaczysz najpiękniejsze budowle i odwiedzisz te zakątki, do których docierają tylko koneserzy. Spacery po wąskich uliczkach dzielnic, które niegdyś tętniły życiem – oto propozycja na spacer, który na każdym zrobi wielkie wrażenie.

Toledo – ciekawostki

Oto garść ciekawych informacji na temat tego niezwykłego miasta:

  • do połowy XVI wieku Toledo było stolicą Królestwa Kastylii;
  • w Toledo przez pewien czas mieszkał El Greco;
  • Toledo jest siedzibą prymasów Hiszpanii;
  • Seat Toledo był jednym z najpopularniejszych samochodów miejskich produkowanych przez hiszpańską markę Seat.
Zobacz też:
Cuenca – wiszące domy w Hiszpanii. Jak zwiedzać miasto w skale? Poznaj atrakcję La Manchy

Toledo to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Hiszpania. Spacer po jego terenie zadowoli każdego, a czas spędzony wśród tutejszych perełek architektury nie będzie czasem straconym.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.