Korynt to miasto, które na przestrzeni wieków doczekało się wielu skojarzeń. Najbardziej znane z nich zawdzięcza kultowi Afrodyty, które trudniąc się uświęconą prostytucją, zwabiały do świątyni gości, aby oddawać się miłości, stąd powiedzenie „córy Koryntu”. W okresie chrześcijańskim miasto stanowiło cel podróży świętego Pawła. Współcześnie kojarzy się archeologią oraz turystyką. Jaka jest historia starożytnego miasta i co warto zobaczyć w Koryncie?
Starożytny Korynt – historia miasta
W starożytnej Grecji Korynt był jednym z najważniejszych ośrodków handlu i rzemiosła. Miasto słynęło z produkcji waz oraz czerpało korzyści handlowe z położenia przy Przesmyku Korynckim, łączącym półwysep Polopnez z pozostałą częścią Grecji. W mieście co roku organizowane były igrzyska na cześć boga mórz – Posejdona.
Według mitologii Korynt został założony przez Syzyfa. Pełny rozkwit miasta datuje się na VII wiek p.n.e. Wtedy to na wzgórzu Akrokorynt wzniesiono twierdzę i słynną świątynię Afrodyty, będącą oficjalnym ośrodkiem prostytucji sakralnej. Starożytne zabudowania dały także początek korynckiego porządku architektonicznego, wymyślonego w V wieku p.n.e. przez Kallimacha.
W II stuleciu p.n.e. Korynt został zniszczony przez Rzymian, a następnie na nowo zasiedlony przez Juliusza Cezara, który założył tu kolonię wojskową, chcąc przywrócić miastu jego rolę handlową. Wzmiankę na temat miasta znajdziemy m.in. w tekstach Horacego, który pisał, że „nie każdemu jest dane odwiedzić Korynt”, co wiązało się z wysokimi cenami usług i towarów.
I wiek naszej ery kojarzony jest głównie z postacią świętego Pawła Apostoła, który w Koryncie stworzył chrześcijańską gminę i napisał do jego mieszkańców słynny „List do Koryntian”. Tekst do dzisiaj stanowi jeden z najchętniej cytowanych fragmentów Pisma podczas ślubów kościelnych.
W czasach bizantyjskich miasto zostało dwukrotnie nawiedzone przez trzęsienia ziemi oraz splądrowane przez barbarzyńców z północy. W kolejnych wiekach kontrolę nad Koryntem przejęli Wenecjanie i Turcy Osmańscy. Od XIX wieku Korynt stanowi część niepodległej Grecji. Wtedy też miało miejsce kolejne trzęsieni ziemi, które odsłoniło ruiny starożytnego Koryntu i przyczyniło się powstania licznych stanowisk architektonicznych, które obecnie przyciągają turystów z całego świata.
Co warto zobaczyć w Koryncie?
Na zwiedzanie Koryntu trzeba poświęcić przynajmniej jeden dzień. Większość atrakcji i wykopalisk archeologiczny znajduje się blisko siebie i można przemieszczać się między nimi na piechotę. Wykopaliska i ruiny położone są w odległości około 7 km od nowoczesnego miasta.
Akrokorynt
Najsłynniejszym z nich jest wzgórze Akrokorynt, które również dziś króluje nad panoramą całego miasta. W starożytności miejsce to pełniło rolę akropolu Koryntu, w którym znajdowały się miejsca kultu i publicznych spotkań. Obecnie na szczycie wzgórza znajdują się pozostałości starożytnej twierdzy i ruiny świątyni Afrodyty. Góra ma wysokość 575 m n.p.m. Można dostać się na nią pieszo lub wyjechać samochodem.
Świątynia Apollina
Siedem kolumn pozostałych po greckiej świątyni jest swoistym symbolem Starożytnego Koryntu. Obiekt powstał w VI wieku p.n.e. i przetrwał nawet gruntowną przebudowę miasta, przeprowadzaną przez Rzymian, co świadczy o jego dawnej świetności. Okazała budowla z 38 kolumnami w stylu doryckim była wzorem dla ateńskiego Partenonu.
Droga Lechajońska
Droga Lechajońska stanowiła niegdyś główną oś starożytnego Koryntu. Wyłożony marmurem trakt łączył port Lechajon z agorą. Znajdowała się przy nim m.in. świątynia Apollina oraz powstałe za czasów rzymskim łaźnie Eurykolesa. W pobliżu znajdują się również pozostałości mitologicznej studni Peirene.
Port Lechajon był niegdyś jednym z największych portów Morza Śródziemnego, stanowiąc ośrodek handlu między Grecją, Italią i Sycylią. Lechajon pełnił także funkcję portu wojennego oraz bazy, w której stacjonowała flota królewska. Niestety z jego dawnej świetności nie pozostało zbyt wiele.
Studnia Peirene
Studnia lub fontanna Peirene powstała w VII w p.n.e. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego miasta Koryntu. W dawnych wiekach studnia doprowadzała wodę do marmurowego basenu, z którego czerpali ją mieszkańcy.
Ze studnią jest także związana legenda. Według greckiej mitologii córka greckiego boga Asopa – Pejrene, miała zamienić wodę w studni w święte źródło po śmierci swojego syna, nieumyślnie spowodowanej przez boginię łowów Artemidę.
Kanał Koryncki
Innego typu atrakcję niż stanowiska archeologiczne i zabytki stanowi Kanał Koryncki. Łączący Morze Egejskie i Morze Jońskie trakt wodny, może się pochwalić długą i ciekawą historią. Pierwsze wzmianki o przekopach kanału pochodzą z VI wieku p.n.e., jednak to dopiero w 67 roku n.e. rzymski cesarz Neron nakazał wykopanie szerokiego kanału kilku tysiącom niewolników. Po jego śmierci pomysł został zaniechany, a budowę kanału odnowiono dopiero w XIX wieku, gdy Grecja odzyskała niepodległość.
Kanał Koryncki umożliwia ominięcie niemal 700-kilometrowej trasy lądowej. Jednak ze względu na silne prądy i niewielką szerokość nie jest on używany na skalę masową. Obecnie przeprawiają się przez niego głównie statki pasażerskie oraz niewielkie statki handlowe.
Kiedy najlepiej odwiedzić Korynt?
Lato w Grecji słynie z gorących temperatur, które niekoniecznie sprzyjają zwiedzaniu. W okresie wakacji jest także najwięcej turystów, a ceny są znacznie wyższe. Jeżeli planujesz odwiedzić Korynt ze względu na jego zabytki, najlepiej wybierz się poza sezonem. Za najlepsze miesiące do zwiedzania uważane są marzec, kwiecień, maj oraz październik. Dni są słoneczne i długie, a temperatura utrzymuje się w okolicach 20-24 st. C.
Jak dojechać do Koryntu?
Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na dojazd do Koryntu jest lot samolotem do Aten. Z Polski można dolecieć tam bezpośrednim lotem z Krakowa, Warszawy i innych dużych miast. Ze stolicy Grecji do Koryntu możesz dotrzeć autobusem lub pociągiem. Odległość między oboma miastami wynosi jedynie 90 km. Korynt jest także częstym przystankiem podczas wycieczek objazdowych po Peloponezie.
Korynt – ruiny i ciekawa historia
Korynt to jedno z najstarszych greckich miast. Swój rozkwit przeżył już w VII w. p.n.e., następnie zyskał sławę jako ośrodek handlowy za czasów rzymskich. To właśnie z tych okresów pochodzą najsłynniejsze pozostałości archeologiczne, które wyłoniły się spod ziemi wraz z trzęsieniem w XIX wieku. Obecnie miasto pełni rolę ważnego portu oraz przyciąga miłośników historii z całego świata. Na zwiedzanie Koryntu warto wybrać się poza sezonem, kiedy zarówno temperatura, jak i ceny są zdecydowanie niższe. Do Koryntu można szybko i wygodnie dotrzeć komunikacją z Aten.
Zobacz też:
- Abydos – starożytne miasto położone w Górnym Egipcie
- Plac Forum Romanum – starożytne centrum Rzymu
- Półwysep Peloponez – geografia, historia, zabytki. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje Peloponezu na wczasy w Grecji!
- Kolosy Memnona – starożytne pamiątki po jednym z faraonów Egiptu
- Fajum – stolica oazy, leżącej na Pustyni Libijskiej
- Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona – jak zaplanować wizytę w tym miejscu?
- Edfu i monumentalna świątynia, czyli egipskie miejsce kultu Horusa
- Ajutthai – odwiedź ruiny starożytnej stolicy Tajlandii