Kartagena – co warto zobaczyć w tym turystycznym mieście?

Kartagena to miejscowość położona w północno-wschodniej części Hiszpanii, tuż nad Morzem Śródziemnym w regionie Murcja. Znajdują się tam port wojenny i handlowy, a także urokliwe morskie kąpielisko. Poznaj historię miasta i miejsca, które o niej przypominają!

kartagena

Na terenie Cartageny znajdują się obiekty pochodzące jeszcze z czasów starożytnych, np. teatr rzymski czy fragment dawnych murów obronnych. Interesujące są także pozostałości po katedrze z XIII wieku z interesującymi, antycznymi mozaikami. Miasto Kartagena pierwotnie nosiło nazwę Mastia, a największy rozkwit przeżywało w czasach Imperium Rzymskiego. Wówczas nosiło nazwę Nowa Kartagina. Ze względu na swoje dzieje jest to bogaty region archeologiczny. Jak miasto zmieniało się pod panowaniem Wandalów, Wizygotów czy Arabów?

Kartagena jako miasto zabytek – co warto zobaczyć?

Kartagena znajduje się ok. 50 km od Murcji. Ze względu na swoją długą historię można znaleźć w niej wiele pozostałości po czasach starożytnych. Jest to zatem prawdziwa gratka dla osób, które interesują się archeologią. Poznaj historię tego miejsca i odwiedź m.in. takie miejsca, jak:

  • Narodowe Muzeum Archeologii Podwodnej;
  • Muzeum Teatru Rzymskiego;
  • Miejskie Muzeum Archeologiczne Enrique Escudero de Castro.

Historia Kartageny

Kartagenę założyli imigranci pochodzący z Kartaginy. Ten port handlowy na Morzu Śródziemnym po niespełna dwudziestu latach zajął jednak Scypion, który szczególnie docenił jego położenie geograficzne. Cesarz rozkazał wybudować tutaj forum, przypominające Forum Romanum, a także teatr. Później miasto pozostawało pod władzą kolejno plemion Wandalów, Wizygotów czy Arabów. Co ciekawe, pod koniec XVI wieku Kartagena stanowiła główną bazę hiszpańskiej floty wojennej i miała duże znaczenie nawigacyjne.

Zobacz też:
Camino de Santiago – najpopularniejszy szlak pielgrzymkowy na świecie. Droga św. Jakuba – ile zajmuje jej przejście?

Zabytki i atrakcje

Ważnym zabytkiem o charakterze historycznym jest także Stara Katedra (Catedral de Santa Maria la Vieja). Na wzgórzu Concepción można dostrzec jej pozostałości. Jeśli wierzyć legendzie, kościół ten został wybudowany przez św. Jakuba, a wówczas można byłoby go uznawać za najstarszą świątynię chrześcijańską na terenie Hiszpanii. Ba wspomnianym wzgórzu znajduje się również rzymski amfiteatr z kamienia wulkanicznego oraz piaskowca. Obecnie znajdują się tutaj stanowiska archeologiczne, jednak tamtejsze władze planują stworzenie w tym miejscu Regionalnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Z kolei w porcie Kartageny podziwiać możesz łódź podwodną z 1888 roku, zaprojektowaną przez Isaaca Perala.

Barrio del Foro Romano

To interesująca rzymska dzielnica pochodząca ponoć z I wieku p.n.e. Zobaczyć można tam pozostałości łaźni oraz wysokie ściany dawnych budowli, na których wciąż widnieją piękne mozaiki czy malowidła.

Kartagena jako współczesny cel turystyczny

Z racji tego, że Kartagena jest miastem nadmorskim, przybywający do niej turyści mogą liczyć na typowo wodne atrakcje. Znajdzie się coś dla miłośników nurkowania, ale każdy przewodnik turystyczny poleci również szereg ciekawych plaż. Jeśli chodzi o porę, w której najlepiej jest odwiedzać miasto, nie trzeba obawiać się tłumów w szczycie sezonu. Kartagena nie jest szczególnie popularnym punktem turystycznym, dlatego możesz odwiedzić ją nawet w środku lata (oczywiście jeśli nie straszne są ci wysokie temperatury). Jeśli wolisz chłodniejsze okresy, zorganizuj wycieczkę wiosną lub jesienią.

Zobacz też:
Torrevieja – miasto morza i soli otoczone lagunami

Urokliwe ulice miasta

Kartagena przyciąga jako miasto samo w sobie. Zachęca do spacerów między malowniczymi kamienicami, wśród których podziwiać można liczne rzeźby i okazałe murale. Najważniejszą ulicą miasta jest Calle Mayor, zwykle przyozdobiona lampionami i innymi dodatkami, które dodają jej uroku zwłaszcza wieczorową pora. Na ulicy tej zobaczyć można m.in. dom Miguela Cervantesa czy niezwykle reprezentacyjne budynki kasyna, dworca kolejowego i Grand Hotel.

Chcąc poczuć dawny arystokratyczny charakter miasta, warto wybrać się do pałacu Aguirre, w którym obecnie mieści się Regionalne Muzeum Sztuki Nowoczesnej MURAM.

Kartagena to atrakcja w Hiszpanii dla prawdziwych miłośników historii starożytnej. Odnajdą się tu jednak równie dobrze smakosze śródziemnomorskiej kuchni, ponieważ region słynie z różnorodnych i kolorowych smaków, wśród których dominują oczywiście ryby. Miejscowość ta jest nie tylko ciekawa historycznie, ale również typowo turystycznie, a więc znakomita kuchnia, ślady historii oraz wspaniałe miejsca do uprawiania sportów wodnych to cechy, które przyciągają podróżników szukających ciekawych, a jednocześnie mniej znanych zakątków Hiszpanii.


Zobacz też:

Zobacz też:
Almuñécar – andaluzyjskie miasteczko na wybrzeżu Costa Tropical. Czy warto zwiedzać tę okolicę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.