Kuba – bezpieczeństwo podczas podróży. Czy wakacje na Kubie są ryzykowne? Jak się przygotować, by być bezpiecznym?

Twoim celem podróży jest Kuba? Bezpieczeństwo w tym państwie to złożony temat. Czego należy unikać w trakcie pieszych wycieczek? Jak się zabezpieczyć i na co uważać? Przeczytaj już teraz!

kuba bezpieczeństwo
Ocena

Wielu turystów kieruje się kwestiami klimatu przy wyborze miejsca na wakacje, z tego względu tak często wybierana jest przez nich Kuba. Bezpieczeństwo na tej wyspie jest kwestią dyskusyjną, ponieważ należy ona do Ameryki Łacińskiej, którą cechuje dosyć wysoki wskaźnik przestępczości. Jak jest naprawdę i co należy wiedzieć przed urlopem, żeby czuć się bezpiecznie? Sprawdź!

Kuba – bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku

Ze względu na ciągłe ubożenie społeczeństwa na Kubie odnotowuje się wyższy stopień tzw. przestępczości pospolitej. Niestety, zdarzają się rabunki w pokojach hotelowych, a także casas particulares, czyli kwaterach prywatnych. Ponadto coraz częściej mają miejsce włamania do samochodów w celu kradzieży damskich torebek, sprzętu fotograficznego, biżuterii oraz telefonów komórkowych. Jeśli będziesz na Kubie, bezpieczeństwo jest więc kwestią, o którą trzeba się zatroszczyć, jednak czy pomoże ci policja?

Kuba – bezpieczeństwo, a policja

W przypadku kradzieży nie można polegać na kubańskich policjantach i przedstawicielach służb porządkowych. Składanie zawiadomienia w miejscowym komisariacie policji może trwać wiele godzin i nie przynieść wymiernego skutku. Mimo wszystko jednak o kradzieży paszportu należy niezwłocznie zawiadomić służby, aby mieć możliwość wyrobienia dokumentu zastępczego, umożliwiającego powrót do kraju.

Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), na Kubie coraz częściej można się spotkać z nielegalnym procederem wyłudzania pieniędzy przez funkcjonariuszy policji. Polega on na tym, że kubańscy policjanci zatrzymują pojazdy z lokalnych wypożyczalni (rozpoznają je po turystycznych rejestracjach) i „wystawiają mandaty” za rzekome wykroczenia drogowe, których dopuścił się zagraniczny kierowca na terytorium Kuby.

Kuba: bezpieczeństwo w Hawanie

Co warto wiedzieć jeśli odwiedzasz stolicę Kuby? Bezpieczeństwo w Hawanie to podstawa. Ośrodek ten jest dosyć dużym miastem, więc sprzyja dużemu ruchowi ludzi i aut, a co za tym idzie, sprzyja kieszonkowcom i drobnym przestępcom. Osoby podróżujące po Hawanie powinny zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza po zmierzchu, w następujących dzielnicach:
  • Centro Habana – obszar dawnego Barrio Colón, ulice Monte i Amistad;
  • Habana Vieja – ulice Sol, Aguacate, Jesus Maria;
  • 10 de Octubre;
  • San Miguel del Padron;
  • Lawton, Cerro;
  • Arroyo Naranjo.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Kuba i jej instytucje mają jeszcze wiele do zrobienia. Jeśli będziesz się tam wybierać, zawsze należy zachować ostrożność i pilnować swoich rzeczy, bo zdarzają się kradzieże.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *