Wielu turystów kieruje się kwestiami klimatu przy wyborze miejsca na wakacje, z tego względu tak często wybierana jest przez nich Kuba. Bezpieczeństwo na tej wyspie jest kwestią dyskusyjną, ponieważ należy ona do Ameryki Łacińskiej, którą cechuje dosyć wysoki wskaźnik przestępczości. Jak jest naprawdę i co należy wiedzieć przed urlopem, żeby czuć się bezpiecznie? Sprawdź!

Kuba – bezpieczeństwo w trakcie wypoczynku

Ze względu na ciągłe ubożenie społeczeństwa na Kubie odnotowuje się wyższy stopień tzw. przestępczości pospolitej. Niestety, zdarzają się rabunki w pokojach hotelowych, a także casas particulares, czyli kwaterach prywatnych. Ponadto coraz częściej mają miejsce włamania do samochodów w celu kradzieży damskich torebek, sprzętu fotograficznego, biżuterii oraz telefonów komórkowych. Jeśli będziesz na Kubie, bezpieczeństwo jest więc kwestią, o którą trzeba się zatroszczyć, jednak czy pomoże ci policja?

Kuba – bezpieczeństwo, a policja

W przypadku kradzieży nie można polegać na kubańskich policjantach i przedstawicielach służb porządkowych. Składanie zawiadomienia w miejscowym komisariacie policji może trwać wiele godzin i nie przynieść wymiernego skutku. Mimo wszystko jednak o kradzieży paszportu należy niezwłocznie zawiadomić służby, aby mieć możliwość wyrobienia dokumentu zastępczego, umożliwiającego powrót do kraju.

Jak informuje na swojej stronie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), na Kubie coraz częściej można się spotkać z nielegalnym procederem wyłudzania pieniędzy przez funkcjonariuszy policji. Polega on na tym, że kubańscy policjanci zatrzymują pojazdy z lokalnych wypożyczalni (rozpoznają je po turystycznych rejestracjach) i „wystawiają mandaty” za rzekome wykroczenia drogowe, których dopuścił się zagraniczny kierowca na terytorium Kuby.

Kuba: bezpieczeństwo w Hawanie

Co warto wiedzieć jeśli odwiedzasz stolicę Kuby? Bezpieczeństwo w Hawanie to podstawa. Ośrodek ten jest dosyć dużym miastem, więc sprzyja dużemu ruchowi ludzi i aut, a co za tym idzie, sprzyja kieszonkowcom i drobnym przestępcom. Osoby podróżujące po Hawanie powinny zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza po zmierzchu, w następujących dzielnicach:
  • Centro Habana – obszar dawnego Barrio Colón, ulice Monte i Amistad;
  • Habana Vieja – ulice Sol, Aguacate, Jesus Maria;
  • 10 de Octubre;
  • San Miguel del Padron;
  • Lawton, Cerro;
  • Arroyo Naranjo.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Kuba i jej instytucje mają jeszcze wiele do zrobienia. Jeśli będziesz się tam wybierać, zawsze należy zachować ostrożność i pilnować swoich rzeczy, bo zdarzają się kradzieże.

Archiwum: czerwiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: