Wyspa ma nieco ponad 5 km² powierzchni. Za jej odkrywcę uchodzi portugalski żeglarz Bartolomeo Diaz, który w 1488 r. opłynął zachodnią i południową Afrykę. Służyła za punkt nawigacyjny i miejsce do polowań na foki, a po skolonizowaniu kontynentu przez Europejczyków stała się miejscem odosobnienia. Różnego typu więzienia na Robben Island niedaleko Kapsztadu (Cape Town) funkcjonowały od XVII wieku aż do 1996 roku. Rok później wyspa stała się Pomnikiem Narodowym RPA, a w 1999 r. trafiła do rejestrów UNESCO za rolę w historii politycznej RPA i rozwoju demokratycznego społeczeństwa. Zarządza nią specjalnie powołana instytucja muzealna.

Robben Island, Cape Town – położenie, znaczenie historyczne

Robbeneiland leży ok. 11 km na północ od portu w Kapsztadzie, otoczona wodami Zatoki Stołowej (Table Bay) na Atlantyku. W zachodniej części wyspy utworzono rezerwat przyrody – swoje siedliska ma tutaj wiele gatunków ptaków, w tym pingwiny. Pierwsi więźniowie trafili na Robben Island prawdopodobnie w 1615 roku, by pracować w tutejszych kamieniołomach. Wcześniej odosobniony skrawek lądu służył za miejsce wygnania, ale także schronienia przed dzikimi zwierzętami. Ok. 1654 r. powstała tu mała osada holenderskich pasterzy. Kup bilet i poznaj więcej szczegółów długiej historii tego miejsca!

W latach ‘70. XVII wieku gubernator południowoafrykańskich posiadłości Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej stworzył tutaj kolonię karną. Większość więźniów stanowili członkowie plemienia Khoikhoi (Hotentoci). Później kontrolę nad terytorium dzisiejszego RPA przejęli Brytyjczycy, a na wyspę zaczęli trafiać m.in. chorzy psychicznie, kryminaliści, trędowaci, więźniowie polityczni i żebracy. Wreszcie w 1960 r. Robben Island stało się najcięższym więzieniem w Republice Południowej Afryki, które stało się symbolem apartheidu. Jak dotąd 3 byłych więźniów przetrzymywanych na wyspie zostało później prezydentami kraju:

 • Nelson Mandela;
 • Kgalema Motlanthe;
 • Jacob Zuma.

Przebieg zwiedzania Robben Island niedaleko Kapsztadu

Statki z Cape Town przybijają do portu o nazwie Zatoka Murraya. W pobliżu znajduje się Kramat (mały meczet) oraz budynki wybudowane przez więźniów w 1960 roku. Tutaj uwięzieni na Robben Island mogli spotykać się z rodzinami i swoimi prawnikami. Dalej czeka cię krótka przejażdżka autobusem, z przystankami przy najważniejszych miejscach dawnej kolonii karnej. Są to:

 • cmentarz trędowatych;
 • kilka kamieniołomów;
 • dom Roberta Sobukwe, jednego z represjonowanych polityków partii Afrykański Kongres Narodowy;
 • bunkry i baza wojskowa z czasów II Wojny Światowej;
 • więzienia o zaostrzonym rygorze, w tym cela Nelsona Mandeli.

Chcesz poznać to niezwykle ważne miejsce? Zarezerwuj miejsce na wycieczkę po Robben Island! Informacje przekazywane przez przewodników są szczegółowe – momentami pełne drastycznych detali. Poznasz też pełen kontekst historyczno-polityczny kolejnych wydarzeń w RPA.

Robben Island – cena

Ceny za rejs promem i zwiedzanie Robben Island różnią się w zależności od grupy wiekowej i pochodzenia turystów. Bilet dla dzieci i młodzież do lat 18 spoza RPA kosztuje 310 randów. Dorośli płacą 600 ZAR. Natomiast dla obywateli Republiki Południowej Afryki ceny biletów są niższe – 210 randów za osobę do 18. roku życia i 400 ZAR za dorosłych.

kup bilety

Dodatkowo w piątki, soboty i niedziele muzeum na Robben Island w RPA organizuje specjalne, poszerzone zwiedzanie z przewodnikiem. To „wycieczka śladami tych, którzy wyzwalali Południową Afrykę”. W takim wariancie bilety kosztują:

 • 1400 ZAR za dorosłego;
 • 820 ZAR za dziecko do lat 18;
 • dla obywateli RPA – odpowiednio 1000 i 620 randów.

Robben Island – bilety

Robben Island – przydatne informacje

 

Robben Island – adresy
 • muzeum – Robben Island Museum, Private Bag Robben Island, Cape Town, 7400, Republika Południowej Afryki;
 • przystań promowa w Kapsztadzie – PO Box 51806, Victoria & Alfred Waterfront, Cape Town, 8002, RPA.
Robben Island – godziny otwarcia Muzeum czynne codziennie od 8:00 do 17:00, z wyjątkiem:
 • 1 maja i 25 grudnia – nieczynne;
 • 1 stycznia i 26 grudnia – od 8:00 do 12:00.
Robben Island – cena  od 310–600 ZAR/os. – kup bilet
Robben Island – dojazd, transport Promy należące do muzeum wypływają z przystani w Kapsztadzie (Brama Nelsona Mandeli) o 9:00, 11:00 i 13:00, od września do kwietnia dodatkowo o 15:00. Turyści powinni pojawić się na miejscu 30 min przed planowanym odpłynięciem, bramki zamykane są 10 min przed godziną rejsu.
Robben Island – dostępność dla niepełnosprawnych Tak
Robben Island – strona www https://www.robben-island.org.za/

Standardowe zwiedzanie Robben Island trwa ok. 3,5 godziny, natomiast podróż na wyspę zabiera w zależności od łodzi i warunków 30–60 minut. Korzystanie z urządzeń rejestrujących jest dozwolone, ale tak pozyskane materiały mogą być przeznaczone tylko do użytku prywatnego – nie ma możliwości używania statywów oraz dronów do robienia zdjęć. Najlepszy ubiór na wycieczkę po Robbeneiland to wygodne obuwie, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Zaleca się także posmarowanie odsłoniętej skóry kremem z filtrem oraz (w razie potrzeby) zażycie środków przeciwko chorobie morskiej na godzinę przed planowanym wypłynięciem.

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: