Cienfuegos na Kubie – malownicze miasteczko na drodze do Trinidadu. Co zobaczyć w tamtym rejonie?

Cienfuegos przez wielu nazywana jest „Perłą Południa” Kuby. Od dawna uwodzi podróżników i Kubańczyków swoją elegancją, oświeconą francuską atmosferą i zadziornym karaibskim duchem. Jeśli Kuba ma Paryż, to zdecydowanie jest to właśnie ta miejscowość.

cienfuegos

Cienfuegos leży na południowym wybrzeży wyspy, około 250 km od stolicy Kuby – Hawany i mieści się przy jednej z malowniczych zatok Morza Karaibskiego. Zostało założone w 1819 roku przez przybyłych na wyspę Francuzów i jest miastem żeglarskim. Stanowi stolicę prowincji Cienfuegos i jest nazywane La Perla del Sur, czyli Perła południa. Od 2005 roku historyczne centrum Cienfuegos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym miejscu z artykułu.

Cienfuegos – Kuba

Położone wokół najbardziej spektakularnej naturalnej zatoki kraju Cienfuegos jest miastem żeglarskim założonym w 1819 r. przez francuskich emigrantów, którego jednorodna siatka eleganckiej klasycznej architektury w 2005 r. znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod względem geograficznym miasto jest podzielone na dwie odrębne części:

  • strefę centralną z kolumnadą z okazałym Paseo del Prado i pełnym wdzięku parkiem;
  • Punta Gorda, cienki pas ziemi wchodzący się w zatokę z licznymi eklektycznymi pałacami zbudowanymi przez klasy majętne w latach dwudziestych XX wieku.
Zobacz też:
Kuba – kiedy jechać na karaibską wyspę? Jaka jest pogoda na Kubie o konkretnych porach roku i kiedy wypada szczyt sezonu?

Cienfuegos – zwiedzanie

W Internecie nie ma zbyt wielu informacji opisujących atrakcje Cienfuegos, jednak nie można na miejscu narzekać na nudę, ponieważ zabytkowa zabudowa starego miasta to prawdziwa uczta dla oczu. Nie da się oprzeć urokowi zawartemu w mieszczance stylów francuskiego i kubańskiego. Poniżej poznasz kilka bliżej z nich.

Teatro Tomas Terry – teatr w Cienfuegos

Łącząc wpływy francuskie i włoskie, ten teatr po północnej stronie Parque José Martí wspaniale prezentuje się na zewnątrz (poszukaj mozaiki ze złotymi liśćmi na frontowej fasadzie), ale jeszcze piękniejszy jest w środku. Zbudowana w latach 1887–1889 dla uczczenia wenezuelskiego przemysłowca Tomása Terry’ego widownia, licząca 950 miejsc, jest ozdobiona marmurem z Carrary, ręcznie rzeźbionym kubańskim drewnem i oryginalnymi freskami na suficie.

W 1895 roku otwarcie teatru zainaugurował występ Aidy Verdiegoa, a sam obiekt był świadkiem wielu przełomów w muzyce kubańskiej, a także występów m.in. Enrico Caruso i Anny Pavlovy. Wciąż tętni przedstawieniami i koncertami. Budynek sam w sobie jest wart odwiedzenia, ale naprawdę docenisz tę architektoniczną wizytówkę, jeśli przyjedziesz na koncert lub konkretną sztukę.

Zobacz też:
Camaguey – miasto labirynt na Kubie. Co zwiedzić w trakcie urlopu w tym miejscu?

Museo Provincial – Muzeum prowincji Cienfuegos

Słabo zaprezentowane, nieco zaniedbane muzeum w południowej części Parque José Martí, które przedstawia historię i prehistorię Cienfuegos, w tym znajduje się kilka lokalnych artefaktów. Inne eksponaty to np. plisowane meble, niegdyś należące do wyrafinowanego XIX-wiecznego społeczeństwa francusko-kubańskiego. Aby zobaczyć najciekawsze obiekty, należy udać się do sal na piętrze, gdzie poprzez lustrzaną instalację można z bliska podziwiać niesamowite malowidła na suficie.

Catedral de la Purisima Concepcion – Katedra Cienfuegos

Po wschodniej stronie Parque José Martí znajduje się katedra Cienfuegos. Budowla pochodzi z 1869 roku i wyróżniają ją francuskie witraże w surowym wnętrzu, które od dawna czeka na gruntowną renowację, a także dwie dzwonnice różnej wysokości. Uważa się, że chińskie pismo odkryte na kolumnach pochodzi z lat 70. XIX wieku (pierwsi emigranci z Chin przybyli na wyspę w latach 1847–1874).

Arco de Tiumfo – Łuk triumfalny w Cienfuegos

Łuk triumfalny znajduje się na zachodnim krańcu Parque Marti i jest swoistym unikatem, bo to jedyna tego typu budowla na całej wyspie. Jego budowa była finansowana ze składek patriotów, a jej efekt stanowi symbol wygranej wojny o niepodległość. Jednym z zasłużonych dowódców Armii Wyzwoleńczej Kuby był Polak – Karol Rolow-Miałkowski. Za łukiem postawiono pomnik poety Jose Martiego, z którym Miałkowski stworzył Partię Rewolucyjną Kuby.

Zobacz też:
Santa Clara – Kuba. Niedoceniony ośrodek turystyczny i miejsce rewolucji kubańskiej. Poznaj atrakcje tego miasta: muzea, zabytki i mauzoleum

Casa de la Cultura Benjamin Duarte – zabytkowa budowla

Dom Kultury umieszczony w zachodniej części parku Parque Jose Marti. Budynek to dawny Palacio de Ferrer z 1918 r. i jest niezwykle ciekawą i eklektyczną budowlą. Posiada włoskie, marmurowe posadzki i rzucającą się w oczy kopułę dachową ze schodami z kutego żelaza. Wnętrze budynku jest niestety dosyć zniszczone i potrzebuje renowacji.

Palacio de Gobierno w Cienfuegos

Okazała srebrzysto-szara budowla, która jest siedzibą władz prowincji. Do środka nie mogą wchodzić zwiedzający, ale można zajrzeć przez uchylone drzwi na niezwykle imponującą główną klatkę schodową.

Casa del Fundador – zabytkowa rezydencja w Cienfuegos

W południowo-wschodnim rogu Parque José Martí znajduje się najstarszy budynek w mieście. Swego czasu rezydencja założyciela miasta, czyli Louisa D’Cloueta, a obecnie sklep z pamiątkami. Od zabytkowej budowli biegnie ulica El Bulevar – typowa ulica handlowa w Cienfuegos.

Cienfuegos to kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Karaibów. Odwiedzając je, można poznać historię miasta, regionu i jej francuskie pochodzenie, które pozwoli zrozumieć, dlaczego miejscowość jest nazywana kubańskim Paryżem.


Zobacz też:

Zobacz też:
Trinidad na Kubie: kolonialna atrakcja centralnej części wyspy. Poznaj nasz przewodnik i dowiedz się więcej o tym miejscu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.