Cayo Santa Maria na Kubie. Czy warto udać się tam na wycieczkę? Co zobaczyć w trakcie wczasów na rajskiej wyspie?

cayo santa maria
Ocena

Cayo Santa Maria to szczególne miejsce na mapie Kuby, bo stosunkowo niedawno zostało zaadaptowane przez człowieka na potrzeby rozwijania turystycznego biznesu. Czy warto odwiedzić to miejsce?

Cayo Santa Maria razem z Cayo Coco o Cayo Ensenachos tworzą archipelag płaskich wysp znajdujących się na północnym wybrzeżu wyspy, które noszą nazwę Cayerias del Norte. Co może dziwić, ale wyspy te są połączone drogami, więc można się na nie dostać drogą lądową, więc skomplikowana przeprawa wodna jest zbędna. To miejsca, gdzie nie mieszka miejscowa ludność, to tereny przygotowane specjalnie z myślą o turystach, więc poza malowniczymi wysepkami oferują turystyczne atrakcje, takie jak: pływanie katamaranem, nurkowanie w morzu, wizytę w delfinarium czy popijanie zimnych drinków na plaży pod palmami.

Cayo Santa Maria – turystyczny kurort na północy

Wzdłuż pięknego wybrzeża Cayo Santa Maria widać szereg luksusowych, wysokich, niemalże identycznych hoteli. Gośćmi resortu są głównie Kanadyjczycy, według niektórych źródeł stanowią oni około 85% mieszkańców tych ośrodków. Jak przystało na hotele z najwyższej półki cenowej, hotele te są doskonale wyposażone i dysponują szeroką ofertą turystycznych udogodnień i atrakcji, m.in.: pływanie kajakiem, wycieczkę do pobliskiego rezerwatu biosfery Buena Vista, wypożyczalnie sprzętu wodnego z rowerami wodnymi oraz przejażdżkę panoramicznym piętrowym autokarem.

Ponadto na wyspie znajduje się wiele restauracji i barów, które oferują oryginalną kuchnię regionalną i rozmaite napoje, np.: drinki na bazie rumu (Cuba libre i Mojito), schłodzone wino i piwo. Warto w recepcji dopytać się o wieczorne animacje, szczególnie popularne są pokazy tutejszych tańców w rytmie salsy. W okolicznych sklepikach z pamiątkami można kupić przeróżne gadżety od magnesów z podobizną Fidela Castro, cygara, po breloki z wizerunkiem Ernesto Hemingwaya.

Cayo Santa Maria – co zobaczyć?

W trakcie wypoczynku na Cayo Santa Maria można przemieszczać się panoramicznym autokarem, który jeździ pomiędzy hotelami i dowozi turystów do dosyć nietypowej atrakcji, jaką jest turystyczne miasteczko, które stanowi imitację małej kubańskiej miejscowości. Powstało z myślą o przyjezdnych, którzy chcieliby doświadczyć lokalnego klimatu, chciałoby się dodać prawdziwego, ale oficjalnie wiadomo, że miejsce zostało stworzone dla potrzeb przemysłu turystycznego. Aczkolwiek korzystając z przejazdu autokarem można sprawdzić to miesjce, jako ciekawostkę.

Wycieczka do Refugio de Fauna Cayo Santa Maria

Rezerwat przyrody, w którym można poruszać się trzema krótkimi i dosyć łatwymi do przejścia szlakami. Na wycieczkę można wybrać się samodzielnie lub ze zorganizowaną grupą i przewodnikiem z biura podróży. Na terenie można podziwiać zróżnicowaną zarówno florę jak i faunę. Pośród gatunków zwierząt można zobaczyć z bliska, kolonie flamingów, kormorany, mewy, jaszczurki, legwany, kraby lądowe, kilka niejadowitych węży i wiele innych. Niemniej jednak warto zwrócić szczególną uwagę na pięknego ptaka Tocororro, który pochodzi z Kuby oraz ślimaka drzewnego Ligusa, o dużej i kolorowej muszli.

Rezerwat dzięki unikalnej roślinności i gatunkom zwierząt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wypoczynek na Playa Las Gaviotas

Każdy, kto marzy o relaksie na dziewiczej, nietkniętej przemysłem turystycznym plaży będzie zachwycony tym miejscem. Jest to całkowicie rajskie miejsce, ponieważ znajduje się na terenie Rezerwatu Biosfery człowiek nie może ingerować w jej naturalny wygląd. Ze względu na panujące tam warunki atmosferyczne kąpielisko cieszy się dużą popularnością wśród entuzjastów kiteboardingu. Temperatura wody latem osiąga około 30 st. C. Znajduje się na daleko wysuniętym wschodnim krańcu lądu. Wbrew pozorom, aby się na nią dostać, nie trzeba przemierzać ogromnych połaci terenu, bo z parkingu na plażę jest zaledwie 700 m. Cena wejścia to 4 CUC.

Cayo Santa Maria to dobry wybór na luksusowe wczasy i wakacje dla osób, które lubią mieć komfort na wysokim poziomie i nie zależy im na poznawaniu lokalnej kultury. Poza rezerwatem Biosfery, wszystko, co można zobaczyć w kurorcie, powstało stosunkowo niedawno i wyłącznie z myślą o zarobku. Dlatego jeżeli chcesz poczuć atmosferę i historię prawdziwej Kuby, to przeznacz jeszcze kilka dni na odwiedzenie innych punktów, np. stolicę prowincji, czyli Santa Clara oraz kolorową Hawanę.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *