Camaguey – miasto labirynt na Kubie. Co zwiedzić w trakcie urlopu w tym miejscu?

Camaguey to trzecie pod względem wielkości miasto na Kubie, które jest bez wątpienia interesujące pod względem turystycznym. Miejsce to znane jest z dzieł sztuki i labiryntu wąskich uliczek. Co należy wiedzieć o tym mieście? Przeczytaj!

camaguey
Ocena

Camaguey znajduje się w środkowo-wschodniej części kraju i stolicą prowincji o tej samej nazwie. Historyczne centrum miasta od lat co roku przyciąga wielu turystów do tej części Kuby, a 2008 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co tak wyjątkowego jest w tym mieście? Sprawdź już teraz!

Camaguey – miasto zaułków i krętych ulic

Tym, na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę przyjezdni, jest skomplikowana siatka ulic w centrum miasta, w której trudno się odnaleźć. Swym układem przypomina labirynt, a wiele uliczek prowadzi do ślepych zaułków. Taki plan nie jest przypadkowy, to celowe założenie urbanistyczne, które miało na celu zmylenie plądrujących miasto wrogów i zagwarantowanie bezpiecznego schronienia mieszkańcom – tak głosi legenda. Obecnie okolica przyciąga turystów, a w serpentynach uliczek można znaleźć dobre knajpki, galerie sztuki i zabytkowe budynki.

Muzea w Camaguey. Museo Casa Natal de Ignacio Agramonte

W Camaguey znajduje się dom bohatera wojny o niepodległość Kuby – Ignacia Agramonte. Był on hodowcą, który wzniecił w mieszkańcach bunt przeciwko Hiszpanii. Od jego nazwiska Kubańczycy na mieszkańców Camagüey mówią agramontinos. Określenie to ma nawiązywać do ich niezależności.

Muzeum w Camaguey. Casa de la Diversidad

W centrum miasta znajduje się muzeum przedstawiające eksponaty związane z niewolnictwem. Jednak to eklektyczna fasada stanowi najciekawszą atrakcję. Co ciekawe, jedną z atrakcji są toalety. Będąc w środku, warto do nich wejść, ponieważ odkryto tam zabytkowe freski.

Plaza del Carmen

Na zachód od centralnej części Camaguey, zaledwie 600 m od zatłoczonej calle Republica mieści się uroczy plac. Na środku stoją gliniane dzbany, klimatyczne latarnie i posągi mieszkańców wykonujących codzienne czynności. To miłe miejsce, w którym można na chwilę przysiąść i odpocząć w otoczeniu sztuki.

Parque Agramonte, czyli najpiękniejszy plac Camaguey

Zdecydowanie najpiękniejszy plac w tym mieście znajduje się w centrum. Marmurowe ławki z 1950 r. zachęcają przechodniów do przesiadywania i obserwowania życia miasta. Nie będzie trudno odnaleźć to miejsce, ponieważ na środku znajduje się wielki pomnik bohatera, który wystąpił przeciwko hiszpańskiej armii – Ignacia Agramonte.

Camaguey, czyli kubańskie miasto o charakterystycznym układzie urbanistycznym, to nie lada gratka dla podróżników. W trakcie planowanego pobyt warto uwzględnić to miejsce i porownać z innymi perełkami architektury kolonialnej, np. Hawaną, Santiago de Cuba czy Trynidadem.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *