Barcelona – wycieczki po stolicy Katalonii. Jak je zaplanować? Z jakich ofert skorzystać?

Hiszpania jest krajem chętnie odwiedzanym przez turystów. Dużym zainteresowaniem cieszą się miejsca takie jak Barcelona. Wycieczki do stolicy Katalonii organizowane są zarówno przez lokalne biura podróży, jak i samych turystów. Sprawdź, jak się za to zabrać.

barcelona wycieczki

W okresie letnim na terenie Barcelony wycieczki turystów to codzienność. Stanowią dobrą propozycję dla każdego, kto interesuje się historią i sztuką. Miasto to może jednocześnie oczarować tych, którzy kochają śródziemnomorski klimat lub chcą się oderwać od codziennych problemów. Czym zachwyca to Barcelona? Sprawdź!

Wycieczki po Barcelonie – co warto wiedzieć?

Zanim wyruszysz na wycieczkę do Barcelony, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Gdzie leży Barcelona?

Barcelona jest stolicą autonomicznej wspólnoty, znanej jako Katalonia. Leży w północno-wschodniej części kraju, a dostęp do Morza Śródziemnego zapewnia jej duże zainteresowanie ze strony zwiedzających. Barcelona nie ogranicza się jednak do roli centrum turystycznego. Jest ważnym ośrodkiem biznesowym i przemysłowym, a także drugim pod względem wielkości miastem w Hiszpanii.

Zobacz też:
Castelldefels to jedna z atrakcji Hiszpanii zachęcająca znakomitą pogodą. Dlaczego warto tam jechać?

Kiedy zwiedzać Barcelonę?

Jaka pora jest najlepsza na wizytę w Barcelonie? Wycieczki organizowane są tutaj cały rok, zwłaszcza dla osób, którym nie zależy na relaksie na plaży. Pamiętaj jednak, że w okresie zimowym nikogo nie dziwią tu nocne przymrozki, a w październiku – intensywne opady. Jeśli chcesz zwiedzać ciekawe miejsca, zrezygnuj z wypoczynku w tym mieście w okresie letnim. To czas największych upałów, które utrudniają przemieszczanie się pomiędzy zabytkami.

Barcelona i jej przeszłość

To miasto może poszczycić się długą historią, sięgającą III wieku p.n.e. To właśnie wtedy nad Morzem Śródziemnym powstała rzymska kolonia, która w swych dziejach często przechodziła z rąk do rąk. Była stolicą państwa Wizygotów, miastem mauretańskim, stolicą Marchii Hiszpańskiej, a później stolicą Królestwa Aragonii. Z czasem stała się jednym z najważniejszych miast w Hiszpanii, a o jej historycznym dziedzictwie przypominają cenne zabytki. Które z nich musisz zobaczyć w trakcie wycieczki?

Barcelona – wycieczki śladami historii. Co warto zobaczyć?

Jakie miejsca warto odwiedzić w Barcelonie? Wycieczki zorganizowane mają zwykle swój plan, ale gdy podróżujesz samodzielnie, musisz stworzyć listę zabytków do obejrzenia. Kusi Antonio Gaudi ze swoimi dziełami, kuszą też liczne muzea i galerie sztuki. Gdzie warto się wybrać?

Zobacz też:
Barcelona Gaudiego – Park Güell. Dlaczego warto się tu wybrać?

Barcelona wycieczki śladami Gaudiego

Barcelona to miasto Gaudiego. Kataloński architekt pozostawił tu po sobie wiele ciekawych pamiątek, m.in. Casa Batlló, Casa Mila (znana też jako La Pedrera) oraz Park Güell. Ten ostatni punkt ma ogromne znacznie. W parku Güell czeka m.in. pałac, zbudowany według projektu Gaudiego pod koniec XIX wieku. Jest on jednym z najciekawszych przykładów modernizmu katalońskiego, przez co miłośnicy architektury chętnie poświęcają mu swój czas.

Wędrując śladami Antoniego Gaudiego, nie możesz pominąć bazyliki Sagrada Familia. Ta budowla, choć wciąż jest wznoszona, już doczekała się wyróżnienia w postaci wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej fasady robią wrażenie, a majestatyczna sylwetka zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie Barcelony.

Dawna Barcelona. Wycieczki po Dzielnicy Gotyckiej

Dzielnica Gotycka (Barrio Gótico) to raj dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę starego miasta. Tu możesz nacieszyć się klimatem typowym dla średniowiecznych miejscowości oraz zobaczyć sporo cennych zabytków.

Dumą tej dzielnicy jest kościół św. Eulalii. To najważniejsza katedra w Barcelonie, a jednocześnie cenna perełka gotyckiej architektury. Budowana w latach 1298-1417, zachwyca przestronnym wnętrzem i ukrytymi wewnątrz dziełami sztuki. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu:

  • krypta ze starożytnymi grobowcami;
  • nagrobek św. Eulalii;
  • Sala Kapitularna, w której prezentowane są obrazy hiszpańskich malarzy.
Zobacz też:
Malgrat de Mar – turystyczny raj na wybrzeżu Barcelony. Jak spędzisz tu wolny czas?

Jedną z granic Dzielnicy Gotyckiej jest La Rambla. To tętniąca życiem ulica, przy której czeka pełno knajpek serwujących lokalne przysmaki, w tym słynne tapas, i straganów. Nie brak tu również ulicznych artystów oraz tak ciekawych budowli, jak Pałac Wicekrólowej.

Muzealna Barcelona. Wycieczki dla koneserów sztuki

Barcelona to nie tylko dzieła Gaudiego, ale i galerie sztuki, w których prezentowane są prace wielkich mistrzów. Do tych najważniejszych zalicza się Museu Picasso, w którym czeka największa na świecie kolekcja płócien i grafik tego artysty. Drugą, bardzo ważną placówką jest Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej. Możesz w nim zapoznać się nie tylko z dawną sztuką, w tym romańską i gotycką, ale też z pięknymi fotografiami i kolekcją katalońskich monet.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Na terenie Barcelony warto też zwiedzić takie obiekty, jak:

  • bazylika Santa Maria del Mar – kościół z XIV wieku, utrzymany w stylu gotyku katalońskiego;
  • Camp Nou stadion piłkarski, kojarzony przede wszystkim z klubem FC Barcelona;
  • Eixample – dzielnica z XIX wieku, na której terenie dominuje modernizm;
  • Sant Andreu – spokojna dzielnica mieszkaniowa, w której czeka sporo ciekawych zabytków.

Okolice Barcelony – wycieczki poza miasto

Jeśli nie chcesz ograniczać się do samego miasta, a wczesny powrót do hotelu cię nie ogranicza, możesz wybrać się na wycieczkę na wzgórze Montserrat. Tutejszy klasztor zasłynął jako ostoja języka katalońskiego w czasach generała Franco, a tutejsze sanktuarium poświęcone jest Czarnej Madonnie – patronce Katalonii. Turystów przyciągają tu również zapierające dech w piersiach widoki, dzięki czemu wizyta w tym miejscu na długo pozostaje w pamięci.

Zobacz też:
Wzgórze Montjuïc w Barcelonie. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Barcelona – wycieczki po mieście. Jak je zaplanować?

Jeśli chcesz poznać Barcelonę, możesz skorzystać z wielu możliwości. Możesz odkrywać to miasto w ramach wycieczki objazdowej zorganizowanej przez biuro podróży lub poruszać się po nim indywidualnie. Druga opcja wiąże się z koniecznością korzystania z komunikacji miejskiej.

Zorganizowana wycieczka do Barcelony- na co musisz zwrócić uwagę?

Wielu organizatorów kusi wycieczkami do Barcelony i Costa Brava, pamiętaj jednak, że korzystna cena i ciekawy program zwiedzania to nie wszystko. Chcesz mieć pewność, że twoje wczasy all inclusive organizuje wiarygodny specjalista? Sprawdź, czy biuro jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki i płaci składki na turystyczny fundusz gwarancyjny. Dzięki temu nawet w razie nagłych problemów nie musisz się martwić o przelot czy zakwaterowanie.

Objazd po mieście. Razem, a jednak indywidualnie

Możesz też postawić na rozwiązanie, które ułatwi ci przemieszczanie się po mieście i poznawanie jego atrakcji, a jednocześnie pozwoli zachować niezależność. Jest nim zwiedzanie miasta dwupiętrowym autobusem, który porusza się po dwóch trasach, czyli East Route i West Route. W ten sposób możesz dotrzeć do najważniejszych atrakcji miasta, a jednocześnie posłuchać ciekawych opowieści z audioprzewodnika. Co najważniejsze – nie musisz trzymać się grupy! To ty decydujesz, na jakich przystankach wsiadasz i wysiadasz, dzięki czemu masz czas wolny wtedy, kiedy chcesz.

Zobacz też:
Wizyta w muzeum CosmoCaixa Barcelona – czemu warto sprawdzić tę atrakcję i poświęcić czas na zwiedzanie? Dowiedz się!

Bez względu na to, czy postawisz na autokar, weekendowy objazd czy dłuższy zorganizowany wyjazd typu last minute, zwiedzanie Barcelony sprawi ci wiele radości. Przecież nie bez powodu zalicza się ona do najczęściej odwiedzanych miast w Europie i turystycznych wizytówek Hiszpanii. To miasto zasługuje na uwagę, a wizyta na jego terenie dostarczy ci niezapomnianych wrażeń.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.