La Rambla to miejsce, w którym o każdej porze dnia i nocy możesz zażyć lokalnych atrakcji. Jeśli nie przeraża cię gwar i wzmożony ruch turystyczny, to deptak idealny dla ciebie. Na każdym kroku spotkasz tu rozmaitych artystów ulicznych, którzy ochoczo prezentują przechodniom swoje talenty. Dowiedz się, jak trafić w to miejsce i czy lepiej odwiedzić je samemu czy w towarzystwie przewodnika.

Las Ramblas – historia i nazwa ulicy

La Rambla ma ciekawą historię, ponieważ jeszcze w XVI wieku była to ulica, którą przepływały woda i ścieki , więc daleko jej było do obecnej reprezentatywnej alei. Stąd właśnie wzięła się nazwa traktu – arabskie słowo ramla oznacza po prostu „piaszczyste koryto rzeki”. Z czasem zaczęto wypełniać kamieniami otwory i nierówności powstałe w wyniku działania nieczystości, a także zasadzono pierwsze drzewa. Stopniowo La Rambla stawała się jedną z najpiękniejszych ulic Barcelony. Obecny wygląd i układ deptak zyskał w latach 80. XVIII wieku.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na występ Flamenco na La Rambla!

Atrakcje dla każdego turysty na La Rambli

Niezależnie od pory roku czy pogody ulicę odwiedzają tysiące turystów. Na La Rambli nieustannie panuje gwar rozmów. Wzdłuż całej długości ulicy ciągną się szeregi straganów, ogródków kawiarnianych, ale także luksusowych sklepów i lokali usługowych.

Nierzadko organizowane są tu uliczne przedstawienia taneczne i teatralne – ze względu na zatłoczenie ulicy artyści mogą liczyć na tłumną publiczność i zainteresowanie odwiedzających miasto spragnionych rozrywki.

 

La Rambla – przebieg ulicy oraz jej podział

La Rambla to trakt, który powstał z połączenia kilku mniejszych ulic, m.in.:

  • Rambla de Canaletes;
  • Rambla dels Estudis;
  • Rambla de Sant Josep;
  • Rambla dels Caputxins;
  • Rambla de Santa Monica.

Deptak zaczyna się od de Canaletes. Po prawej stronie mieści się tam fontanna. Istnieje legenda, według której każdy, kto napije się z niej wody zawsze będzie wracał do miasta. Kolejną częścią promenady jest Rambla dels Estudis, gdzie dawniej znajdował się najstarszy uniwersytet Barcelony. W tej części przez wiele lat sprzedawano także żywe zwierzęta, np. ptaki. Obecnie jednak, w wyniku sprzeciwów obrońców zwierząt, takie praktyki na La Rambli zostały zakazane.

Rambla de Sant Josep

To niezwykle interesujący odcinek ulicy, na którym od XIX królują kwiaty. Po obu stronach znajdują się liczne sklepy i stragany, w których można nabyć zarówno rośliny doniczkowe, jak i cięte. Idąc dalej, dociera się do najstarszego bazaru w Barcelonie – La Boqueria. Znajdziesz tam świeże i smaczne owoce, ryby i inne spożywcze produkty korzystne dla zdrowia.

La Rambla pokaz flamenco bilety

Kup bilet na pokaz flamenco!

Rambla dels Caputxins

Przedłużeniem de Sant Josep jest Rambla dels Caputxins. Jest charakterystyczna, ponieważ znajdziesz na niej interesującą mozaikę znanego katalońskiego artysty Joana Miró, w stylu surrealistycznym.

Rambla de Santa Monica

Piątym odcinkiem La Rambli jest miejsce dla tych, którzy pragną zażyć nieco kultury i sztuki. Szczególnie wyróżnia się tam budynek Teatro Principal z XVI wieku, jednak ze względu na liczne pożary często była odbudowywany. Niewiele dalej znajduje się muzeum sztuki współczesnej (Centre d’Art Santa Mónic). Na końcu widnieje majestatyczny pomnik Krzysztofa Kolumba, który mierzy ponad 50 cm wysokości.

 

La Rambla to jedna z najciekawszych ulic Europy, a jednocześnie turystycznych atrakcji Hiszpanii w centrum Barcelony. Jak w każdym ruchliwym miejscu, powinieneś jednak uważać na kieszonkowców. Podczas spaceru traktem warto na chwilę zboczyć z trasy i odwiedzić dzielnicę gotycką czy uliczkę El Raval, znajdujące się w pobliżu La Rambli.

Archiwum: maj 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: