La Rambla – zwiedź najpopularniejszą ulicę Barcelony znaną w całej Europie! Ten deptak nie przestaje tętnić życiem

Symbolem typowego miejskiego życia Barcelony jest Las Ramblas (lub La Rambla). To ulica, który każdy turysta powinien odwiedzić w trakcie zwiedzania Hiszpanii. Znajdują się tu liczne lokale gastronomiczne czy usługowe, ale tętni również życie kulturalne.

la rambla
Ocena

La Rambla to miejsce, w którym o każdej porze dnia i nocy możesz zażyć lokalnych atrakcji. Jeśli nie przeraża cię gwar i wzmożony ruch turystyczny, to deptak idealny dla ciebie. Na każdym kroku spotkasz tu rozmaitych artystów ulicznych, którzy ochoczo prezentują przechodniom swoje talenty. Dowiedz się, jak trafić w to miejsce i czy lepiej odwiedzić je samemu czy w towarzystwie przewodnika.

Las Ramblas – historia i nazwa ulicy

La Rambla ma ciekawą historię, ponieważ jeszcze w XVI wieku była to ulica, którą przepływały woda i ścieki , więc daleko jej było do obecnej reprezentatywnej alei. Stąd właśnie wzięła się nazwa traktu – arabskie słowo ramla oznacza po prostu „piaszczyste koryto rzeki”. Z czasem zaczęto wypełniać kamieniami otwory i nierówności powstałe w wyniku działania nieczystości, a także zasadzono pierwsze drzewa. Stopniowo La Rambla stawała się jedną z najpiękniejszych ulic Barcelony. Obecny wygląd i układ deptak zyskał w latach 80. XVIII wieku.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na występ Flamenco na La Rambla!

Atrakcje dla każdego turysty na La Rambli

Niezależnie od pory roku czy pogody ulicę odwiedzają tysiące turystów. Na La Rambli nieustannie panuje gwar rozmów. Wzdłuż całej długości ulicy ciągną się szeregi straganów, ogródków kawiarnianych, ale także luksusowych sklepów i lokali usługowych.

kup bilety

Nierzadko organizowane są tu uliczne przedstawienia taneczne i teatralne – ze względu na zatłoczenie ulicy artyści mogą liczyć na tłumną publiczność i zainteresowanie odwiedzających miasto spragnionych rozrywki.

La Rambla – przebieg ulicy oraz jej podział

La Rambla to trakt, który powstał z połączenia kilku mniejszych ulic, m.in.:

  • Rambla de Canaletes;
  • Rambla dels Estudis;
  • Rambla de Sant Josep;
  • Rambla dels Caputxins;
  • Rambla de Santa Monica.

Deptak zaczyna się od de Canaletes. Po prawej stronie mieści się tam fontanna. Istnieje legenda, według której każdy, kto napije się z niej wody zawsze będzie wracał do miasta. Kolejną częścią promenady jest Rambla dels Estudis, gdzie dawniej znajdował się najstarszy uniwersytet Barcelony. W tej części przez wiele lat sprzedawano także żywe zwierzęta, np. ptaki. Obecnie jednak, w wyniku sprzeciwów obrońców zwierząt, takie praktyki na La Rambli zostały zakazane.

Rambla de Sant Josep

To niezwykle interesujący odcinek ulicy, na którym od XIX królują kwiaty. Po obu stronach znajdują się liczne sklepy i stragany, w których można nabyć zarówno rośliny doniczkowe, jak i cięte. Idąc dalej, dociera się do najstarszego bazaru w Barcelonie – La Boqueria. Znajdziesz tam świeże i smaczne owoce, ryby i inne spożywcze produkty korzystne dla zdrowia.

kup bilety

Rambla dels Caputxins

Przedłużeniem de Sant Josep jest Rambla dels Caputxins. Jest charakterystyczna, ponieważ znajdziesz na niej interesującą mozaikę znanego katalońskiego artysty Joana Miró, w stylu surrealistycznym.

Rambla de Santa Monica

Piątym odcinkiem La Rambli jest miejsce dla tych, którzy pragną zażyć nieco kultury i sztuki. Szczególnie wyróżnia się tam budynek Teatro Principal z XVI wieku, jednak ze względu na liczne pożary często była odbudowywany. Niewiele dalej znajduje się muzeum sztuki współczesnej (Centre d’Art Santa Mónic). Na końcu widnieje majestatyczny pomnik Krzysztofa Kolumba, który mierzy ponad 50 cm wysokości.

La Rambla to jedna z najciekawszych ulic Europy, a jednocześnie turystycznych atrakcji Hiszpanii w centrum Barcelony. Jak w każdym ruchliwym miejscu, powinieneś jednak uważać na kieszonkowców. Podczas spaceru traktem warto na chwilę zboczyć z trasy i odwiedzić dzielnicę gotycką czy uliczkę El Raval, znajdujące się w pobliżu La Rambli.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *