Barcelona Gaudiego – Park Güell. Dlaczego warto się tu wybrać?

Park Güell jest jedną z ciekawszych pamiątek, jakie pozostały po Gaudim na terenie Barcelony. Chcesz zwiedzić to miejsce? Tu znajdziesz najważniejsze informacje na temat atrakcji, która jest turystyczną wizytówką miasta.

park guell

Choć Barcelona jest gwarnym miastem, nie brak w niej terenów zielonych. Wśród miejskich parków wyróżniają się Park Cytadeli, Centre del Poblenou oraz Diagonal Mar Park. Najsłynniejszym parkiem Katalonii pozostaje jednak Güell. Ten park miejski ma bogatą historię, a dziś służy za zielone płuca Barcelony. Dlaczego warto go odwiedzić? Sprawdź!

Gaudí i jego dzieła. Co warto zobaczyć w Barcelonie?

park guell architektura w parku

Szlak Gaudiego przyciąga miłośników architektury i tych, którzy chcą spędzić czas w atrakcyjnym otoczeniu. Kataloński architekt stworzył wiele ciekawych budowli, które możesz zobaczyć w centrum Barcelony. Najważniejszym dziełem jest La Sagrada Familia, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedna z najważniejszych atrakcji Barcelony, choć na terenie miasta czekają i inne pamiątki po Gaudim. Do najciekawszych z nich zaliczyć można:

 • Casa Vicens – jeden z pierwszych obiektów utrzymanych w stylu, z którym twórca Parku Güell jest obecnie kojarzony;
 • Casa Batllo – dom z początku XX wieku, uznawany za arcydzieło modernizmu;
 • Casa Mila – falujący dom, często porównywany do plastra miodu.

Kup bilet wstępu do najsłynniejszego parku Barcelony!

Park Güell – historia parku i najważniejsze atrakcje

park guell kolorowe budynki

Dzieła Gaudiego w Barcelonie możesz też podziwiać w Parku Güell. Zajmuje on powierzchnię 20 ha. Jakie atrakcje możesz tutaj zobaczyć?kup bilety

Historia Parku Güell

Parc Guell powstał na początku XX wieku, a inicjatorem stworzenia takiego miejsca był Eusebi Güell przyjaciel i mecenas Gaudiego, zafascynowany rodzącą się właśnie ideą miasta-ogrodu. Pierwotne założenie zadziwiało rozmachem. Miało tu powstać duże, zielone osiedle dla bogaczy, jednak w ostateczności udało się zbudować tylko dwa domy i dwa pawilony. Po niedokończonym projekcie pozostało też założenie parkowe z oryginalnymi dekoracjami.

Po śmierci Güella teren ten przejęły lokalne władze, a w 1922 roku park został przekształcony w obiekt miejski. W 1984 roku został wpisany na listę UNESCO, co przyniosło mu sławę. Szybko stał się miejscem tak popularnym, że niezbędne było ograniczenie ilości wejść na jego teren.

 

 

Park Guell w Barcelonie podzielony jest na trzy części. Bezpłatnie możesz spacerować po Strefie Leśnej (Zona Forestal) i Strefie Monumentalnej (The Monumental Zone). Opłaty wiążą się z wizytą w Strefie Regulowanej. Zajmuje ona tylko 8% powierzchni parku, ale przyciąga rzesze turystów z różnych zakątków świata.

Park Güell i jego atrakcje

park guell fontanna z mozaiką

Park miejski Güell to wiele ciekawych obiektów, którym warto poświęcić swój czas. W tym miejscu królują zieleń i mozaika, z którą spotkasz się niemal na każdym kroku. Symbolami tego miejsca są:

 • kamienny mur z siedmioma bramami;
 • rzeźba El Drac, znana też jako jaszczurka lub salamandra;
 • schody prowadzące do głównego pawilonu;
 • Sala Stu Kolumn, którą zdobi 86 kolumn o ciekawej formie;
 • najdłuższa ławka w Barcelonie;
 • taras, z którego możesz podziwiać z góry piękny park i panoramę Barcelony;
 • Plaza de la Naturaleza, czyli centralny plac w Strefie Monumentalnej;
 • Wzgórze Trzech Krzyży – najwyższy punkt na terenie parku.

Kup bilet wstępu i zwiedzaj słynny park Gaudiego!

Muzeum Gaudiego

Co zobaczysz w dawnym domu Gaudiego? Casa-Museo Gaudí to ciekawa kolekcja mebli i osobistych pamiątek po architekcie. Obejrzysz tu również przedmioty projektowane przez artystę. Uwagę przyciąga oryginalna ławka oraz szafki w niebanalnych formach. To jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty w Barcelonie.

Park Guell – informacje praktyczne

Chcesz poznać to niezwykłe dzieło Antoniego Gaudiego? Zaplanuj wizytę w parku i zapoznaj się z najważniejszymi zasadami zwiedzania.kup bilety

Jak dotrzeć do parku?

Chcesz zobaczyć park, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa? Znajduje się on w centrum Barcelony. Bez problemu dotrzesz tu miejską komunikacją, np. zieloną linią metra, dojeżdżającą na stację Lesseps (ok. 1 km od miejsca docelowego). Możesz też pojechać żółtą linią, która odjeżdża ze stacji metra Alfons X w stronę ogrodów Gaudiego. W okolice parku dotrzesz autobusem (linia niebieska) oraz turystycznym Busem Guell, z którego osoby posiadające bilet do parku mogą korzystać za darmo. W rejon ten docierają też autobusy miejskie linii: 24, 31, 32, 74 i 92.

Główne wejście do parku znajduje się przy ulicy Carrer d’Olot. Możesz też wykorzystać wejście boczne, przy ulicy Av. del Santuari de Sant Josep de la Muntanya.

Kiedy wejść do parku? Sprawdź godziny otwarcia

Park Güell jest udostępniany zwiedzającym:

 • od 1 stycznia do 14 lutego – od 9:30 do 17:00;
 • od 15 lutego do 27 marca – od 9:30 do 18:00;
 • od 28 marca do 30 października – od 9:30 do 19:30;
 • od 31 października do 31 grudnia – od 9:30 do 17:30.

Cennik

Jeśli chcesz zwiedzić ten park, musisz kupić bilet wstępu. Możesz to zrobić w kasie na miejscu lub online, z wyprzedzeniem. Ze względu na spore zainteresowanie obiektem oraz limitowane wejścia, ta druga opcja jest najlepsza.

 

 

Płatna jest tylko część parku (Strefa Regulowana), jednak to na jej terenie znajdują się najważniejsze atrakcje. Bilety kosztują 10€ w przypadku osoby powyżej 12. roku życia i 7€ dla seniorów (65+) i dzieci do 12. roku życia. Jeśli chcesz odwiedzić to miejsce z dzieckiem, które nie ma jeszcze ukończonych 6 lat, musisz zarezerwować dla niego bezpłatną wejściówkę.

Opcja dla wymagających

Chcesz poznać dokładnie dzieje Parku Güell w Barcelonie? Kup bilet przez internet, korzystając jednocześnie z opcji wycieczki z przewodnikiem. Dzięki temu skorzystasz ze spaceru w towarzystwie eksperta. W efekcie zwiedzanie parku stanie się wyjątkową lekcją historii i sztuki.

 

 

Parc Güell to jedna z tych atrakcji, na które warto zarezerwować więcej czasu podczas wizyty w stolicy Katalonii. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Barcelonie, które zachwyca nie tylko fanów secesji, ale i tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku wielkiego miasta w pięknym otoczeniu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *