Castellfollit de la Roca – miasteczko zawieszone nad skalną krawędzią. Co warto zobaczyć? Mini przewodnik.

Hiszpania to kraj, który obfituje w malownicze krajobrazy i urokliwe górskie miasteczka. Jednym z nich jest Castellfollit de la Roca, niewielka miejscowość tuż przy granicy z Francją, która jest dosłownie zawieszona nad przepaścią.  Co warto zobaczyć i jak tu dojechać?

castellfollit de la roca
Ocena

Castellfollit de la Roca to jedna z najmniejszych gmin w Katalonii (0,67 km2). Jej stolicą jest malownicze miasteczko o tej samej nazwie, położone na stromych ścianach 50-metrowej skały! Niewielkie domki zawieszone na skalnych półkach stanowią jeden z najpopularniejszych widoków fotografowanych przez turystów. Wąskie uliczki i kamienne elewacje przywodzą na myśl atmosferę średniowiecza. A to wszystko jedynie 2 godziny drogi z Barcelony!

Castellfollit de la Roca – najlepsze atrakcje

Największą atrakcją Castellfollit de la Roca jest niecodzienne położenie miejscowości. Jej nazwa sugeruje istnienie w tym miejscu zamku. Może się jednak także odnosić do kształtu masywu skalnego, na którym zostało usytuowane miasteczko. Niezwykła formacja przypomina fortyfikacje zamku. Jej niecodzienna struktura powstała w wyniku nakładania się na siebie kolejnych warstw lawy. Po obu stronach wzniesienia znajdują się rzeki Toronell i Fluvia, których działanie erozyjne nadało masywowi charakterystycznego wyglądu.

Zwiedzając Castellfollit de la Roca, warto wstąpić do dawnego kościoła św. Salvadora. W środku znajduje się muzeum oraz ekspozycje czasowe prezentujące kulturę, sztukę oraz historię regionu. Warto wspiąć się także na dzwonnicę, z której roztacza się piękny widok na całą okolicę. Przed wejściem do kościoła znajduje się plac Josep Pla, który stanowi centrum miasteczka, a równocześnie jest wspaniałym tarasem panoramicznym. Uwaga! Wysokość zapiera dech w piersiach!

Jak dojechać do perły Katalonii?

Castellfollit de la Roca jest chętnie odwiedzane przez turystów. Niewielkie miasto znajduje się w górskiej części Katalonii, tuż przy granicy z Francją. Do Castellfollit de la Roca najlepiej dojechać z przesiadką w Gironie, pokonując pierwszą część trasy pociągiem, a kolejną lokalnym autobusem.

Castellfollit de la Roca – wyjątkowe miejsce na mapie Hiszpanii

Castellfollit de la Roca malowniczym położeniem i kameralną atmosferą. Na bazaltowej skale pośród gór przycupnęły średniowieczne zabudowania. Wulkaniczny masyw otaczają dwie górskie rzeki – Fluvià i Toronell. Zwiedzając miasteczko, warto poświęcić chwilę na odwiedzenie kościoła św. Salvadora i wizytę w muzeum.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *