Stadion Camp Nou w Barcelonie, czyli w świecie wielkiego sportu

Stadion Camp Nou w Barcelonie jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta. Dlaczego warto zwiedzić ten obiekt? Jak przygotować się do takiej wycieczki? Dlaczego stadion piłkarski jest tak znany? Sprawdź!

camp nou w barcelonie
Ocena

FC Barcelona jest jednym z najważniejszych klubów piłkarskich na świecie. Potężny stadion Camp Nou w Barcelonie jest najlepszym dowodem jego potęgi. Dawniej piłkarze korzystali ze stadionu Camp de Les Corts, jednak już w latach 50. XX wieku okazał się on obiektem niewystarczającym. Jak wygląda nowy jego następca?

FC Barcelona – gwiazda Ligi Mistrzów

Kataloński klub piłkarski powstał w 1899 roku. Jednym z założycieli Barçy i jego najbardziej aktywnym działaczem był pochodzący ze Szwajcarii Joan Gamper. Od tego czasu FC Barcelona pokazała się jako klub mogący osiągać rewelacyjne wyniki. Jego zawodnicy grali m.in. w Mistrzostwach Hiszpanii, Lidze Mistrzów oraz Superpucharach Europy. Kibiców drużyny liczy się obecnie w milionach.

Camp Nou

Camp Nou w Barcelonie. Czy wyróżnia się ten stadion piłkarski?

Największy stadion w Europie to wyjątkowy obiekt. Co warto wiedzieć na jego temat?

Dzieje stadionu Camp Nou

Popularność Barçy zaskoczyła wielu, podobnie jak liczba osób, które chciały kibicować piłkarzom podczas spotkań. Aby mecze FC mogło oglądać więcej fanów, zaczęto budować stadion Camp Nou w Barcelonie. Prace rozpoczęto w 1954 roku i przebiegały one na tyle sprawnie, że po trzech latach obiekt był gotowy do użytku.

 

 

24 września 1957 roku rozegrano pierwszy mecz na stadionie Camp Nou w Barcelonie. Drużyna, z której tak dumna jest Katalonia, zagrała wówczas z warszawską Legią. Mecz zakończył się wynikiem 4:2 na korzyść gospodarzy. Innym, bardzo ważnym wydarzeniem był mecz finałowy, który rozegrano tu podczas Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. I tym razem spotkanie Hiszpanów i Polaków zakończyło się wynikiem 3:2.

Stadion klubu FC Barcelona był też świadkiem takich wydarzeń jak:

  • kup biletypielgrzymka Jana Pawła II w 1982 roku;
  • mistrzostwa Europy w 1964 roku;
  • mistrzostwa świata w 1982 roku.

Dane techniczne Camp Nou

Camp Nou Barcelona mecz

Podczas zwiedzania stadionu zobaczysz wiele ciekawych rozwiązań. Obiekt, na którym grała kiedyś reprezentacja Hiszpanii, ma przede wszystkim ogromne trybuny. Mieści się na nich ponad prawie 100 000 osób, dzięki czemu Camp Nou w Barcelonie to największy stadion w Europie i jeden z największych na świecie. Co więcej, jest on częścią większego klubowego kompleksu, składającego się m.in. z hali sportowej Palau Blaugrana oraz stadionu Mini Estadi.

Muzeum FC Barcelony

Ogromny obiekt nie jest jedyną sportową atrakcją miasta. Fascynuje cię klub Barcelona? Zajrzyj do muzeum Camp Nou. W tym miejscu poznasz jego dzieje i dewizę „Més que un club” („Więcej niż klub”). Co możesz zobaczyć na tutejszej wystawie? Liczne puchary i klubowe trofea. Możesz też posłuchać oficjalnego hymnu klubu oraz poznać sylwetki tych osób, dzięki którym mógł on powstać i osiągać kolejne sukcesy. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wystawa poświęcona Leo Messiemu, znanemu też jako złote dziecko Blaugrany.

 

Zwiedzanie Camp Nou – informacje praktyczne

Interesuje cię futbol? Chcesz zwiedzić stadion Camp Nou w Barcelonie i poznać jego tajemnice? Zobacz, jak zaplanować taką wizytę. Bliskość stacji Palau Reial sprawia, że najłatwiej dotrzesz tu metrem. A co z dostępem do poszczególnych obiektów?

Camp Nou kibice

Camp Nou Experience

Zwiedzanie stadionu przebiega na trasie Camp Nou Experience, na której znajdują się m.in.:

  • szatnie dla gości;kup bilety
  • studio telewizyjne;
  • pokój prasowy;
  • tunel prowadzący na boisko.

Niezapomnianych wrażeń dostarczą spacer po trybunach oraz pobyt w sali konferencyjnej. Rezerwacja takiego zwiedzania jest obecnie jedyną szansą na to, by wejść do klubowego muzeum pierwszego punktu na trasie turystycznej.

Godziny zwiedzania i ceny

Stadion Camp Nou w Barcelonie jest udostępniany turystom codziennie latem, w godzinach od 9:30 do 19:30. W okresie od 17 października do 17 grudnia zwiedzanie Camp Nou jest możliwe w godzinach od 8:30 do 18:30 (w niedzielę do 14:30). Jeśli akurat rozgrywany jest mecz, zwiedzanie musisz ograniczyć do muzeum. Bilety wstępu to wydatek około 30 euro w przypadku osoby dorosłej. Seniorzy i młodzież mogą skorzystać ze zniżki, natomiast dzieci poniżej 6. roku życia wchodzą do obiektu bez opłat.

 

 

Jeśli nie chcesz tracić czasu na miejscu, możesz wcześniej wykupić bilety uprawniające do zwiedzania stadionu i muzeum oraz nowej strefy multimedialnej. Dzięki temu ominiesz kolejki, co pozwoli ci maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na zwiedzanie Barcelony.

Camp Nou Barcelona zwiedzanie

Camp Nou w Barcelonie to stadion wyjątkowy, z którego Hiszpania może być dumna. Jest on jednym z najważniejszych miejsc w mieście – nie tylko dla fanów Barcy. Ten obiekt robi wrażenie, a spacer po jego zakątkach może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *