Albacete to największe miasto w Kastylii–La Manchy. Doceń piękno tamtejszej przyrody!

Albacete, które opiszemy, charakteryzuje się równinnym krajobrazem, z którym wyraźnie kontrastują góry Alcazar i Segura. Jak zaplanować urlop w tej części Hiszpanii? To także interesująca kultura i sztuka charakterystyczna dla Kastylii.

albacete

Jeśli lubisz zwiedzać mniej znane zakątki i planujesz wakacje w Hiszpanii, warto zwrócić uwagę na miasto Albacete. To stosunkowo niewielka miejscowość, która położona jest w niezwykle malowniczym regionie. Warto zdecydować się na objazdową wycieczkę po Albacete i innych okolicznych ośrodkach. 

Albacete – miasto, które lubi się bawić 

W mieście organizowane są wydarzenia, które zyskały renomę międzynarodowych świąt kulturalnych o turystycznym znaczeniu. W tym regionie do takich przedsięwzięć należy również Festiwal Bębnów w Hellin czy święto patronki miasta Almansa.

La Feria de Albacete to jedno z najsłynniejszych świąt uwypuklających charakter hiszpańskiej kultury, które obchodzi się każdego roku we wrześniu i trwa aż 10 dni. Święto to ma już swoją trzystuletnią tradycję. Organizowane są tu wtedy walki byków, cieszące się wśród turystów ogromnym zainteresowaniem, a także liczne kameralne koncerty, spektakle i wiele innych atrakcji.

Architektura Albacete – różnorodność stylów 

Będąc w Albacete, warto wybrać się na spacer szlakiem świątyń reprezentujących rozmaite style architektoniczne. Na uwagę zasługuje np. katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, gdzie miesza się gotyk, renesans, barok, a także neogotyk. W mieście znajduje się także ważny ośrodek akademicki – główny uniwersytet w regionie Kastylii-La Manchy. Mieści się tu także interesujące Museo Municipal de la Cuchillería.

Zobacz też:
Piraci, flamingi i słone pola. Czym jeszcze zaskoczy turystów Santa Pola?

Kastylia to nie tylko Albacete

Choć Albacete to jedno z największych miast regionu, warto odwiedzić także jego pozostałe ośrodki, a szczególnie największy z nich, czyli Toledo. Poza tym zajrzyj do:

  • Alcalá del Júcar;
  • Almansa;
  • Alcaraz;
  • Chinchilla de Montearagón;
  • Letur;
  • Villarrobledo;
  • Hellín.

 

Co ważne, region Kastylia–La Mancha nierozerwalnie związany jest ze słynną historią stworzoną przez Miguela Cervantesa – rycerzem Don Kichotem, który miał pochodzić właśnie z La Manchy. 

 

Co jeszcze warto tu zobaczyć?

Te rejony Półwyspu Iberyjskiego mają także ciekawą historię wojenną. Kastylia była miejscem licznych potyczek między muzułmanami a chrześcijanami zanim doszło do jej połączenia z Aragonią. Z ciekawostek geograficznych warto podkreślić fakt, że przez Kastylię przepływa najdłuższa rzeka Hiszpanii – Tag. 

Za prawdziwą perłę średniowiecznej architektury uznaje się tutaj wspomniane miasteczko Chinchilla, ale zwiedzisz tu także barokowy kościół Iglesia Arciprestal de Santa María del Salvador i wiele innych obiektów pochodzących z XVI i XVIII wieku. Z kolei w mieście Almansa wznosi się interesująca twierdza o tej samej nazwie, którą uważa się za jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii.

Zobacz też:
Jaki jest podział administracyjny Hiszpanii? Najciekawsze regiony Hiszpanii i jej kultura

 

Albacete to jedno z nowocześniejszych miast w regionie Kastylia-La Mancha. Turyści chętnie odwiedzają te okolice ze względu na liczne zabytki, muzea, ale również huczne obchody regionalnych świąt. Dawniej miasto znane było z produkcji białej broni oraz noży. W całej prowincji czekają na ciebie średniowieczne zamki i kościoły, które oddają ducha tej malowniczej, choć słabo zaludnionej części Hiszpanii. 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.