Zjednoczone Emiraty Arabskie – ciekawostki dla podróżnych. Czym zaskakuje Dubaj? Jakie miejsca warto odwiedzić?

Zjednoczone Emiraty Arabskie są coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży. Co zachęca turystów do odwiedzenia tej części świata? Sprawdzamy!

zjednoczone emiraty arabskie ciekawostki

ZEA to tajemniczość świata arabskiego. Kusi sztuka i kultura, intrygują obyczaje związane z islamem oraz tradycje kulinarne. Chcesz odkryć magię emiratów? Zgromadziliśmy dla ciebie ciekawostki, dzięki którym spojrzysz na Dubai i inne emiraty z nowej perspektywy, oraz informacje praktyczne, które pozwolą ci się odpowiednio przygotować do wyprawy.

ZEA – kraina bogactwa i niezwykłych budowli

zjednoczone emiraty arabskie ciekawostki widok na miasto

Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą się pochwalić korzystną lokalizacją. Położenie nad Zatoką Perską i Omańską daje emiratom szansę na pomyślny rozwój turystyki na terenie każdego z księstw. Długa linia brzegowa, piaszczyste plaże i luksusowe hotele przyciągają, podobnie jak możliwość odwiedzenia Burj Khalifa czy spacerowania po sztucznej wyspie w kształcie palmy.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – ciekawostki dla miłośników historii

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Małgorzata Kuptz Senior Eagle Manager FLP (@mama.gosiasamosia)

Przez wieki życie w tej części świata skupiało się wokół pustyni i Beduinów. Od XVI wieku zaczęły się tu zaznaczać wpływy zewnętrzne, głównie portugalskie i brytyjskie. Epoka kolonialna miała istotny wpływ na współczesny charakter kraju, o czym przypominają m.in. potężne fortece czy indyjskie wpływy (dobrze widoczne np. w emirackiej kuchni), będące pamiątką po polityce prowadzonej przez Brytyjczyków.

Zobacz też:
Emirat Fujairah – kraina z arabskiej baśni. Jak spędzić urlop w tej części ZEA?

Tuż przed wybuchem II wojny światowej zaczęto doceniać złoża ropy, jednak dopiero w latach 60. XX wieku zaczęto je w pełni wykorzystywać. Na to nałożyły się plany opuszczenia Półwyspu Arabskiego i przekazania władzy lokalnym szejkom. Ostatecznie 2 grudnia 1971 roku Brytyjczycy opuścili Półwysep, a władze kolonialne zostały zastąpione federalnymi.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – ciekawostki ze świata polityki

Jak wyglądają władze ZEA? Nie ma tu partii, a ustrój polityczny tego kraju nie jest zbyt skomplikowany. Jest to federacja 7 księstw, które cieszą się sporą niezależnością prawną i ekonomiczną. Każde księstwo ma swojego szejka, który wchodzi w skład Rady Najwyższej. Z tego grona na 5-letnią kadencję wybierany jest prezydent (obecnie jest nim Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan). Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem, mianowanym przez prezydenta. Zwykle te dwa najważniejsze stanowiska zajmowane są przez szejków Abu Zabi i Dubaju.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i ich gospodarka

zjednoczone emiraty arabskie ciekawostki panorama miasta podczas zachodu

Kraj ten kojarzony jest z bogactwem. Skąd się ono bierze? Odpowiedź jest prosta. Podstawą lokalnej gospodarki jest ropa naftowa. Odkrycie jej złóż w latach 60. XX wieku radykalnie zmieniło sytuację emiratów, co najlepiej widać na przykładzie Dubaju. Do dziś złoża ropy naftowej są tu najważniejsze, choć i turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki.

Nie tylko Dubaj i Abu Dhabi – Emiraty Arabskie w pigułce

ZEA to kraj składający się z siedmiu emiratów. Tym najsłynniejszym jest Dubaj, nie oznacza to jednak, że pozostałe prowincje nie mają się czym pochwalić. Gdzie warto się wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Poznaj Dubaj!

Najsłynniejsza metropolia na Półwyspie Arabskim zachwyca zabudową, w której dominują liczne wieżowce (jest ich prawie tysiąc) oraz drapacze chmur (takich budowli na terenie Dubaju jest ok.150). Aż trudno uwierzyć, że w latach 90. XX wieku wieżowce znajdujące się na terenie miasta można było policzyć na palcach jednej ręki. Dziś Dubaj znany jest jako miasto, w którym znajduje się najwyższy budynek świata.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fly.dubai.uae (@fly.dubai.uae)

Współczesny Dubaj to bez wątpienia najsłynniejszy emirat ZEA, a miasto zadziwia swoimi rozmiarami. Choć nie jest ono stolicą kraju, może się pochwalić dwukrotnie wyższą liczbą mieszkańców, niż Abu Dhabi. Jego ekskluzywny charakter przyciąga miłośników luksusu oraz tych, którzy w czasie wakacji chcą nacieszyć się bogactwem i przepychem. Co trzeba zobaczyć w tym mieście?

Zobacz też:
Szardża – emirat dla koneserów. Co warto zobaczyć na jego terenie?

Najważniejsze atrakcje Dubaju to:

 • Burdż Chalifa, czyli najwyższy budynek na świecie, liczący sobie 828 metrów;
 • meczet Jumeirah – jeden z nielicznych, do którego mogą wejść osoby nie będące wyznawcami islamu;
 • Dubai Mall – nowoczesne centrum handlowe z ogromnym oceanarium;
 • Palm Jumeirah – wyspa w kształcie palmy, znana jako hotelowy raj;
 • Ski Dubai – całoroczny kryty stok narciarski;
 • Wild Wadi Waterpark – jeden z najsłynniejszych parków wodnych na świecie;
 • Burj Al Arab – siedmiogwiazdkowy hotel w kształcie żagla, wyłaniający się z wody morskiej u wybrzeży miasta.
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Wee Wandering Scot (@theweewanderingscot)

Emiraty, które warto poznać

zjednoczone emiraty arabskie ciekawostki kobieta na pustyni

ZEA to nie tylko Dubaj, ale i inne księstwa – mniej znane, za to równie ciekawe. Dlaczego warto je odwiedzić?

 • Abu Dhabi – niegdyś królestwo pirackich statków, dziś najważniejszy punkt na mapie kraju;
 • Ras al Khaimah – obszar idealny dla miłośników plażowania, kuszący kameralnym charakterem i dobrym zagospodarowaniem zarazem;
 • Sharjah – emirat znany nie tylko z ropy naftowej, ale i uprawy daktyli. Jest o jedyna prowincja kraju, na terenie której ściśle przestrzega się prawa szariatu;
 • Umm al–Kajwajn – emirat znany z największego parku wodnego w kraju oraz bazy mieszkaniowej, stworzonej z myślą o osobach pracujących w Dubaju, szukających tańszego miejsca do życia;
 • Ażdman – najmniejszy emirat w kraju,
 • Fudżajra – jedyne księstwo, które nie ma dostępu do Zatoki Perskiej, może się za to pochwalić aż trzema różnymi granicami z Omanem.
Zobacz też:
Ras Al Khaimah – najpiękniejszy arabski emirat i jego skarby.

Jak zaplanować podróż do ZEA?

zjednoczone emiraty arabskie ciekawostki morze i budynek

Jeśli chcesz odwiedzić Zjednoczone Emiraty Arabskie, musisz się odpowiednio przygotować. Jak? Oto kilka najważniejszych kwestii.

Wiza czy paszport? Jakie dokumenty będą ci potrzebne?

Obywatele polscy nie potrzebują wizy. Jeśli chcesz się tu wybrać, musisz posiadać paszport. Musi być on ważny przez przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na teren ZEA. Do niego zostanie wbita wiza, umożliwiającą ci swobodne poruszanie się po emiratach przez 90 dni.

A co z polisą?

W podróży przyda ci się odpowiednia polisa. Ubezpieczenie turystyczne pozwoli ci m.in. pokryć koszty leczenia (a te w ZEA do najtańszych nie należą). Już za ok. 100 zł możesz wykupić polisę, która uchroni cię przed kosztami pobytu w gabinetach lekarskich oraz szpitali prywatnych. Pamiętaj też o odpowiedzialności cywilnej i bagażu. Ponieważ od prawie dwóch lat podróżnicy muszą uwzględniać epidemię, warto poszerzyć polisę w taki sposób, aby pokrywała ona koszty związane z koronawirusem.

Czy ten kraj jest bezpieczny?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DAILY DUBAI🇦🇪 (@dxbloves)

O potencjalnych zagrożeniach, z jakimi mogą się tu spotkać polscy turyści, na bieżąco informuje MSZ na swoim portalu. Nie wprowadzono tu jednak stanu zagrożenia terrorystycznego, a przestępczość utrzymuje się tu na niskim poziomie.

Zobacz też:
Jebel Jais – najwyższa góra Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Język i waluta

Chcesz zwiedzać emiraty na własną rękę, lecz nie wiesz, jak porozumiewać się na miejscu? Jeśli znasz język angielski, poradzisz sobie bez problemu, choć oficjalnym językiem jest arabski.

Bardzo ważną sprawą jest waluta. Obowiązuje tu dirham (aed), który kupisz w wielu kantorach. Możesz też zabrać ze sobą dolary lub euro, i wymienić je na lokalną walutę w kantorze lub hotelu.

Zanim wyruszysz w podróż

Ponieważ sytuacja związana z pandemią jest dynamiczna, przed rozpoczęciem podróży sprawdź najnowsze informacje na temat zasad kwarantanny i potrzebnych dokumentów. Nie są wymagane jakiekolwiek szczepienia, ważne są jednak testy na covid-19, wykonane w ciągu 48 godzin przed rozpoczęciem wizyty na terenie Półwyspu Arabskiego.

Jak zachowywać się w emiratach?

zjednoczone emiraty arabskie ciekawostki bały meczet

Odwiedzając Zjednoczone Emiraty Arabskie nie możesz zapominać, że w kraju tym rządzi islam. Oznacza to, że turyści muszą przestrzegać kilku zasad. Jakich?

Arabskie tradycje

Planując wizytę w tej części świata, warto w porę poznać tradycyjne arabskie zwyczaje. Pamiętaj, że w tym kraju bardzo ważny jest Ramadan, czyli dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. W 2022 roku przypada on na czas od 1 do 30 kwietnia. Muzułmanie w tym czasie poszczą od świtu do zmierzchu. Turystów post wprawdzie nie obowiązuje, jednak na to, że skorzystasz w tym czasie z restauracji, nie masz co liczyć.

Odpowiedni strój

W emiratach musisz pamiętać o odpowiednim stroju. Jaki strój będzie najlepszy? Nawet w tak otwartym na turystów Dubaju należy uważać, by nie przesadzić z głębokością dekoltu czy długością spódniczki lub szortów. Okryte kolana i ramiona to podstawa.

Zobacz też:
Adżman i jego atrakcje. Czym zaskakuje najmniejszy emirat arabski?

Uważaj na zachowanie

Unikaj wykonywania obraźliwych gestów i wybuchów złości. Takie zachowanie może cię wpędzić w kłopoty. Palenie i picie alkoholu w miejscu publicznym? Jedzenie czy żucie gumy w publicznym autobusie? Za to wszystko grozi mandat.

Pamiętaj też, że publiczne okazywanie sobie czułości jest tu niemile widziane, a nawet karane mandatami. Małżonkowie mogą trzymać się za ręce, inne czułości są zabronione. A jeśli para nie ma ślubu, w publicznych miejscach musi się powstrzymać od takich gestów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Kasia Morawska (@kate.morawska)

Podróż po emiratach dla wielu osób jest najwspanialszą przygodą w życiu. Kraina szejków zachwyca, a pobyt w takich miejscach, jak Szardża czy Abu Zabi na długo pozostaje w pamięci. Jeśli zatem chcesz się nacieszyć klimatem Bliskiego Wschodu, ten kierunek podróży będzie dla ciebie wymarzony.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.